Երեւանում օստեոպորոզի վերաբերյալ կլոր սեղան է կազմակերպվել
Երեւանում տեղի է ունենում օստեոպորոզի խնդրի վերաբերյալ  խոշոր քննարկում  «4th Leadership Roundtable on Osteoporosis» վերնագրով: Քննարկմանը օստեոպորոզի առաջատար մասնագետներ են հավաքվել ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ այլ երկրներից:  Քննարկմանը ներկա են եղել նաեւ Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը եւ Հայաստանի առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը:
Ինչպես լրագրողներին պատմել է պրոֆեսոր Ջոն Բիլեզիկյանը (John P. Bilezikian), որը ղեկավարում է ԱՄՆ-ի Կոլումբիայի համալսարանի Բժշկական քոլեջի էնդոկրինոլոգիայի բաժանմունքը, այսօրվա դրությամբ օստեոպորոզը լուրջ խնդիր է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ աշխարհի բոլոր երկրներում: Օստեոպորոզի վերաբերյալ ճշգրիտ վիճակագրություն գոյություն չունի, սակայն հայտնի է, որ  50-ից մեծ կանանց կեսի մոտ առկա է օստեոպորոզի զարգացման եւ, որպես հետեւանք, ոսկրերի ջարդվելու վտանգ:
Մասնագետի խոսքով, այսօրվա քննարկումը չափազանց կարեւոր է, որովհետեւ կնպաստի այդ հիվանդության մասին տեղեկատվության տարածմանը ոչ միայն կառավարության ներկայացուցիչների, այլեւ հանրության շրջանում:  Իսկ օստեոպորոզի վերաբերյալ գիտելիքներ ունենալը ծայրաստիճան կարեւոր է, որովհետեւ այդ գիտելիքները մարդկանց կօգնեն մանուկ հասակից ճիշտ սնվել եւ պահպանել ոսկրերի առողջությունը:
Օստեոպորոզի ռուսական ընկերակցության նախագահ Օլգա Լեսնյակն իր հերթին նշել է, որ Ռուսաստանում անցկացված համաճարակաբանական հետազոտությունների տվյալների համաձայն,  50-ից մեծ յուրաքանչյուր երրորդ կինը եւ չորրորդ տղամարդը ենթակա են կոտրվածքների նույնիսկ փոքր ազդեցության դեպքում, օրինակ՝ փռշտալու կամ ընկնելու:  Հենց դրա համար էլ օստեոպորոզն ամբողջ աշխարհում լուրջ խնդիր է համարվում, որի մասին պետք է տեղեկություններ տարածել եւ որի զարգացումն անհրաժեշտ է կանխել:

В Ереване организован круглый стол по проблеме остеопороза
В Ереване проходит крупное обсуждение, посвященное проблеме остеопороза - «4th Leadership Roundtable on Osteoporosis». На обсуждении собрались ведущие специалисты по проблеме остеопороза как из Армении, так и из других стран. Присутствовали на нем также первая леди Армении Рита Саркисян и министр здравоохранения Армении Армен Мурадян.
Как рассказал журналистам профессор Джон Билезикян (John P. Bilezikian), руководитель отдела эндокринологии из Колумбийского Университетского Медицинского Колледжа (США), остеопороз на сегодняшний день – серьезная проблема не только в Армении, но и во всех странах мира. Точной статистики по остеопорозу нет, однако известно, что по крайней мере у половины женщин старше 50 есть риск развития остеопороза и, как следствие, переломов костей.
Сегодняшнее обсуждение, по словам специалиста, крайне важно, так как оно будет способствовать распространению информации об этом заболевании не только среди представителей правительства, но и среди общества. А иметь знания об остеопорозе крайне важно, так как знания помогут людям вести правильный образ жизни, правильно питаться с самого детства и сохранить здоровье костей.
В свою очередь президент Российской Ассоциации Остепороза Ольга Лесняк отметила, что, согласно данным эпидемиологических исследований, проведенных в России, каждая третья женщина старше 50 лет и каждый четвертый мужчина в этом возрасте имеют остеопороз и предрасположены к переломам даже при очень небольших воздействиях, например, при чихании или падении. Именно поэтому остеопороз считается серьезной проблемой во всем мире, проблемой, о которой нужно распространять информацию и развитие которой нужно предотвращать.