Վրաստանում առողջապահության համակարգում հաջողվել է թիրախային ծրագրերից անցում կատարել հանրային առողջապահության ունիվերսալ ծրագրերի: «Հանրային առողջապահության մարտահրավերները» թեմայով նախարարական համաժողովում այս մասին հայտարարեց Վրաստանի աշխատանքի, առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի նախարար Դավիթ Սերգեենկոն:
Հանրային առողջապահության հաջող ծրագրերի թվում Վրաստանի նախարարը նշեց հեպատիտ C-ի դեմ պայքարի ծրագիրը, որի շրջանակում երկրում շուրջ 160 հազար հիվանդ է հայտնաբերվել եւ բուժում ստացել պետության միջոցներով:
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում նա պարզաբանեց, որ երբ 2012 թվականին Վրաստանում սկսեցին հանրային առողջապահական ծրագիր ներդնել, դրանում ներառվեցին երկրի բոլոր բնակիչները՝ բացի նրանցից, ովքեր օգտվում էին մասնավոր ապահովագրական ընկերությունների ծառայություններից: Պարզվեց, որ բնակչության 10-12%-ն ապահովված մարդիկ են, մասնավոր ապահովագրություն ունեն, իսկ բակչության մյուս մասի բուժծառայությունների ծախսերը, մասամբ կամ ամբողջությամբ, ստանձնեց պետությունը:
«Համընդհանուր առողջապահությունն աշխատում է, այսպես կոչված, բացասական թերթիկի համակարգով: Այսինքն՝ առանձին նշված են այն ծառայությունները, որոնց համար պետությունը չի վճարում: Այդ բացասական թերթիկը գրեթե այնպիսին է, որն օգտագործում են մասնավոր ապահովագրական ընկերությունները: Մենք չենք վճարում պլաստիկ վիրաբուժության եւ այն ծառայությունների համար, որոնք ուղղված չեն առողջությունը վտանգող խնդիրների վերացմանը: Մյուս բոլոր դեպքերում, անհետաձգելի դեպքերում պետությունը վճարում է 100% ծախսերը, պլանային միջոցառումների դեպքում՝ 70-80%-ը»,- նշեց Սերգեենկոն:

Как работает система здравоохранения Грузии?
В Грузии в системе здравоохранения удалось совершить переход от целевых программ к универсальным программам общественного здравоохранения. Об этом заявил на министерской конференции «Вызовы общественного здравоохранения» министр труда, здравоохранения и социальных дел Грузии Давид Сергеенко.
Грузинский министр отметил, что есть неправильное понимание расходов на здравоохранение как чисто расходов, между тем, это – вклад в экономику. В качестве удачных программ общественного здравоохранения Грузии министр отметил программу по борьбе с гепатитом C, в рамках которой в стране было выявлено около 160 000 больных, лечение которых взяло на себя государство.
Как пояснил министр в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine, когда в 2012 году в Грузии начали внедрять программу всеобщего здравоохранения, в нее включили всех жителей страны, кроме тех, кто пользовался услугами частных страховых компаний. Оказалось, что 10-12% населения обеспеченные люди, и они имеют частную страховку, а расходы на медицинские услуги остальной части населения государство частично или полностью взяло на себя.
«Всеобщее здравоохранение работает по системе так называемого негативного листа. То есть, отдельно прописаны те услуги, которые не покрываются государством. Этот негативный лист примерно такой же, каким пользуются страховые компании: мы не обеспечиваем пластическую хирургию и те услуги, которые напрямую не связаны с рисками здоровья. Во всех остальных случаях, в неотложных ситуациях государство оплачивает 100% затрат, а в случае плановых мероприятий – 70-80%, остальное платят пациенты», - сказал Сергеенко.