Հակաբիոտիկները ճարպակալման են բերում
Գիտնականները հայտնաբերել են, որ հակաբիոտիկներով երկարատեւ բուժվող մարդիկ ավելի են հակված ավելորդ քաշ հավաքելու:
Antimicrobial Agents and Chemotherapy ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ ասվում է, որ հակաբիոտիկները զգալիորեն փոխում են աղիքային բակտերաների կազմը եւ հավասարակշռությունը, ինչը նախորդող հետազոտություններն արդեն կապել են ճարպակալման եւ դիետայի հետ, հաղորդում է Newsmax Health-ը:
Հետազոտությունը, որը ղեկավարել է Դիդյե Ռաուլը՝ Ֆրանսիայի Մարսելի համալսարանից, հիմնված է եղել 48 հիվանդների հարցման վրա, որոնց երկար ժամանակ բուժել են դոքսիցիկլինով եւ հիդրօքսիքլորինով բակտերիալ վարակից, որը հայտնի է որպես Q տենդ: Բուժման 18 ամիսների ընթացքում հիվանդների ¼-ը 3-15կգ քաշ է հավաքել:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ գիրության հակումով մարդկանց անհրաժեշտ է հակաբիոտիկներով բուժման ընթացքում կալորիաների քիչ պարունակությամբ դիետա նշանակել, ասում են փորձագետները:

Antibiotics linked with weight gain
Scientists discovered that people on long-term treatment with antibiotics are more likely to gain weight.
The study, published in the journal Antimicrobial Agents and Chemotherapy, suggests antibiotics may significantly alter the makeup and balance of intestinal bacteria, which past research has linked to obesity and diabetes, NewsMax Health reported.
The findings, by Didier Raoult of Aix-Marseille University in France, are based on a review of 48 patients who were being treated long-term with doxycycline and hydroxychloroquine for a bacterial infection known as "Q fever." Nearly one quarter of the treated patients gained five to 30 pounds more than expected over an 18-month period.
The findings suggest antibiotics may make some people more vulnerable to weight gain and highlight the need for reduced calorie diets for patients undergoing long-term treatment, the researchers said.