Ինչպե՞ս է Էբոլան իմունային համակարգը կաթվածահար վիճակի հասցնում
Էբոլա վիրուսի մահաբերության բարձր մակարդակը՝ 90 տոկոս, նրա կազմի մեջ մտնող հատուկ սպիտակուցի ազդեցությամբ է ի հայտ գալիս: Հետազոտությամբ պարզվել է, որ VP24 անունը ստացած սպիտակուցը իմունային համակարգի աշխատանքը կաթվածահար անելու, բջիջների հակավիրուսային պաշտպանության գործառույթները խափանելու հատկությամբ է աչքի ընկնում, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Փորձագետների համոզմամբ, վերը հիշատակված բացահայտման շնորհիվ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում շուրջ 1000 մարդու օրգանիզմ անցած վիրուսի դեմ առավել արդյունավետ պայքարի միջոցներ գտնել: «Մենք վաղուց գիտեինք, որ Էբոլան իմունային համակարգի մաս կազմող միացություններից մեկի՝ ինտերֆերոնի աշխատանքը խոչընդոտելու ներուժ ունի, սակայն մինչ այժմ պարզ չէր, թե ինչպես է այդ ազդեցությունն իրականացվում», -  նշել է հետազոտության համահեղինակներից մեկը՝ Վաշինգտոնի համալսարանին կից գործող բժշկական դպրոցի գիտաշխատող դոկտոր Գայա Ամարասինգը՝ հավելելով, որ այսուհետ նոր դեղամիջոցների մշակման փայլուն հեռանկարներ են բացվում:
Բժիշկների գնահատմամբ, Էբոլան փորձառու սպառազինությամբ եւ թիրախային առաքելությամբ է աչքի ընկնում: Բանն այն է, որ ինտերֆերոնը պահակին հատուկ գործառույթներ է իրականացնում եւ այս կամ այն մանրէի կամ վիրուսի՝ օրգանիզմ ներթափանցման պարագայում կարող է անմիջապես համապատասխան հաղորդագրություն ուղարկել իմունային համակարգի բջջի կորիզում կոդավորված ԴՆԹ-ի ուղղությամբ, որից անմիջապես հետո վերջինս իմունային արձագանք խթանող սպիտակուցների արտազատման պատվեր է իջեցնում:
Սովորաբար ինտերֆերոնի եւ բջջի միջեւ կապն այսպես կոչված «շտապ օգնության նրբանցքներով» է իրականացվում: Բավական է ուղարկված գենետիկ հաղորդագրությունը տեղ հասնի՝ ԴՆԹ-ն անմիջապես անհրաժեշտ սպիտակուցների արտադրություն է մեկնարկում: Սակայն VP24-ն այնքան խելացի է, որ կարող է հիշյալ ընթացակարգի արգելափակում իրականացնել եւ արդյունքում անպաշտպան մնացած մարդուն գերեզման հասցնել:
Հուսադրողն այն է, որ եթե գիտնականներին հաջողվի VP24-ի զինաթափման միջոց գտնել, մարդու օրգանիզմը վիրուսի դեմ պայքար մղելու հնարավորություն կստանա:

August 16, 2014  10:54
The Ebola virus kills humans so effectively — nine out of 10 infected people die — because it carries a protein designed to disarm the body's natural defenses, scientists said Wednesday in a paper describing the mechanism.
They said the research could aid the urgent search for a cure to the viral outbreak that surpassed 1,000 victims this week. "We've known for a long time that infection with Ebola obstructs an important immune compound called interferon," said co-author Dr. Gaya Amarasinghe, of the Washington University School of Medicine, in a statement. "Now we know how Ebola does this, and that can guide the development of new treatments." The research, led by doctors in the United States, appears in the journal Cell Host & Microbe.
Ebola's weaponry is highly sophisticated. It creates a protein called VP24 that sabotages the human cells' ability to transport proteins called interferons. Interferons are like sentinels that warn the nucleus about bacterial or viral invasions. The DNA stored in the nucleus then begins ordering the production of immune proteins, Medical Daily reports.
Normally, these interferons have quick access to the cell nucleus through what the researchers likened to "emergency access lanes." Once they deliver their genetic message to the nucleus, the DNA can rally the protein infantry for the body's counter strike. But VP24 is clever; it blocks the interferons, rendering people helpless.
If scientists can devise a medicine to disarm Ebola of VP24, they can give people's bodies a fighting chance.