Դու այն ես, ինչ ուտում ես. Ինչպե՞ս է սնվելու ձեւն ազդում մարդու անհատականության վրա
Տեխասի համալսարանի հանրային առողջության դպրոցի եւ Քլարկսոնի համալսարանի գիտնականները հոդված են հրապարակել Nutrients գիտական ​​ամսագրում, որը գրեթե բառացիորեն կրկնում է վաղուց հայտնի ճշմարտությունը. «մենք այն ենք, ինչ ուտում ենք»: Ամերիկացի գիտնականներին հաջողվել է ցույց տալ կապը մեր սննդակարգի, աղիների միկրոբիոմի բաղադրության եւ որոշակի հուզական առանձնահատկությունների միջեւ։
Միկրոբիոմը մեր օրգանիզմում միկրոօրգանիզմների, հիմնականում բակտերիաների ամբողջությունն է: Միկրոբիոմ կա աղիներում, մաշկի մակերեսին, բերանի խոռոչում եւ նույնիսկ աչքի լորձաթաղանթի վրա։ Եթե ​​մարդ առողջ է, ուրեմն նրա միկրոբիոմը բալանսավորված է, դրանում պահպանվում են միկրոօրգանիզմների որոշակի որակական ու քանակական համամասնություններ։ Առողջական բազմաթիվ խնդիրներ ուղեկցվում են միկրոբիոմի անհավասարակշռությամբ, նշում է «Պիտանիյե» Mail.ru-ն:
Փորձին մասնակցել է 39 մարդ, որոնցից յուրաքանչյուրին խնդրել են առցանց հարցում լրացնել, որի հարցերը թույլ են տվել գնահատել ֆիզիկական եւ էմոցիոնալ էներգիան, ինչպես՝ նաեւ ֆիզիկական եւ էմոցիոնալ հոգնածությունը: Բացի այդ, հարցման յուրաքանչյուր մասնակից մանրամասն պատմել է, թե ինչ է կերել փորձից մեկ օր առաջ։ Վերջնական փուլը կղանքի նմուշների հանձնումն է, դրանցից աղիքային բակտերիաների առանձնացումը եւ մեկուսացված միկրոօրգանիզմների վերլուծությունը։
Հետազոտողները պարզել են, որ աղիքային որոշ միկրոօրգանիզմներ, որոնք կարող են բորբոքում առաջացնել, մեծացնում են ֆիզիկական կամ մտավոր հոգնածությունը, իսկ մյուսները, հակառակը, կարող են էներգիայի ներհոսք հրահրել՝ ինչպես մտավոր, այնպես էլ ֆիզիկական:
Գիտնականները նշել են, որ կշարունակեն զբաղվել այս թեմայով, որպեսզի հետագայում հասկանան, թե կոնկրետ ինչ եւ ինչ քանակությամբ պետք է ուտել, որպեսզի, օրինակ, հաղթահարել հուզական սպառումը եւ ավելի կենսուրախ ու երջանիկ զգալ:

Ты то, что ты ешь: как питание определяет нашу личность?
Исследователи из Школы общественного здоровья при Техасском университете и Университета Кларксона опубликовали в научном журнале Nutrients статью, в которой практически прямым текстом повторяют давно известную истину:  «мы — это то, что мы едим». Американским ученым удалось показать связь между нашим питанием, составом кишечного микробиома и определенными эмоциональными особенностями.
Микробиом — это совокупность микроорганизмов, главным образом бактерий, в нашем теле. Свой микробиом есть в кишечнике, на поверхности кожи, в полости рта и даже на слизистой глаза. Если человек здоров, то и его микробиом находится в равновесии, в нем поддерживаются определенные качественные и количественные пропорции микроорганизмов. Многие проблемы со здоровьем сопровождаются и дисбалансом в отношении микробиома, отмечает «Питание» Mail.ru
В эксперименте приняли участие 39 человек, каждого из которых попросили пройти онлайн-опрос, вопросы в котором позволяли оценить физическую и эмоциональную энергию, а также физическую и эмоциональную усталость. Кроме этого, каждый участник опроса подробно рассказал, что он ел за сутки до эксперимента. Финальный этап — сдача образцов кала, выделение из них кишечных бактерий и анализ выделенных микроорганизмов.
Исследователи выяснили, что одни кишечные микроорганизмы — те, что могут вызывать воспаление, — усиливают физическую или умственную усталость, другие же, наоборот, способны провоцировать приток энергии как в ментальном, так и в физическом плане.
Ученые отметили, что продолжат заниматься этой темой, чтобы в дальнейшем разобраться, что именно и в каких количествах нужно съесть, чтобы, например, справиться с эмоциональным выгоранием, почувствовать себя более бодрым и счастливым.