Սառեցված կղանքով պարկուճները՝ աղիքային ինֆեկցիայի բուժման միջո՞ց
Հակաբիոտիկներով բուժում ստացող հիվանդների շրջանում այս կամ այն ինֆեկցիայով վարակման բարձր ռիսկ է գործում: Դրանցից ամենատարածվածներից մեկը կյանքի համար որոշակի սպառնալիք ներկայացնող՝ Clostridium difficile անվամբ հայտնի մանրէների հրահրմամբ է ի հայտ գալիս: Վերջերս իրականացված փորձարկումների ընթացքում գիտնականներին հաջողվել է C. difficile-ային ինֆեկցիան սառեցված կղանքով լի պարկուճների օգնությամբ բուժել: Journal of the American Medical Association ամսագրում հրապարակված հոդվածի համաձայն, հետազոտության արդյունքում վկայություններ են ստացվել առ այն, որ բուժման առաջարկվող եղանակը 90 տոկոս դեպքերում փորլուծությունը դադարեցնելու ներուժ է դրսեւորում, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Թեեւ խնդրո առարկա մանրէն կարելի է մարդկանց մեծ մասի աղիքներում գտնել, հակաբիոտիկներ ընդունող հիվանդները խիստ խոցելի են դրա հրահրմամբ ի հայտ եկող ինֆեկցիայի նկատմամբ, քանի որ առողջ մարդկանց աղիներում C. difficile-ը վերահսկողության է ենթարկվում՝ այլ մանրէների կողմից: Մինչդեռ հակաբիոտիկների օգնությամբ վերահսկողությունից ազատվելու պարագայում այն կարող է պրոլիֆերացիայի հնարավորություն ձեռք բերել: Միայն Միացյալ Նահանգներում ամեն տարի C. difficile-ային ինֆեկցիայի զոհը դարձած չափահասների եւ երեխաների թիվը 14 հազարի է հասնում: Ընդ որում, նրանց մահվան պատճառը մեծ ի մասամբ ծանր փորլուծությունն ու աղիքների սուր բորբոքումն է դառնում:
C. difficile-ից արտազատված սպորները վարակված մարդու աղիքները լքելու եւ օդակաթիլային ճանապարհով այլ մարդու անցնելու հատկություն են դրսեւորում: Ինֆեկցիան չափազանց դժվար է բուժվում հատկապես այն պարագայում, երբ հիվանդի մոտ որոշ հակաբիոտիկների, մասնավորապես՝ մետրոնիդազոլի կամ վանկոմիցինի նկատմամբ դիմադրողականություն է գործում:
Ընթացիկ հետազոտության շրջանակում գիտնականները պարզել են, որ կղանքի տրանսպլանտացիան կարող է արդյունավետ միջոց ծառայել՝ C. difficile-ային ինֆեկցիայի բուժման գործում: Այն առողջ մարդու աղիներից հիվանդին կղանքային մանրէների տրամադրում է ենթադրում: Ընդ որում, բուժման մեթոդի կիրառման եղանակների եւ երկարաժամկետ ազդեցությունների շուրջ տարաձայնությունները բավականին երկար ժամանակ թերապիայի փորձարկման փուլի ձգձգման են հանգեցրել:
Որպես խնդրի լուծում, գիտնականները որոշել են նախ սառեցնել կղանքը, այնուհետեւ էլ՝ նազոգաստրալ զոնդի օգնությամբ հիվանդին ներպատվաստել: Փորձագետների պնդմամբ, առաջարկվող տեխնոլոգիան արդյունավետությամբ չի զիջում թարմ կղանքի ներպատվաստման գաղափարին: Ավելի ուշ, սակայն, որոշվել է հրաժարվել նազոգաստրալ զոնդի կիրառումից եւ փոխարենը սառեցված կղանքը հերմետիկ փակված պարկուճի տեսքով տրամադրել հիվանդներին:
Գիտնականները պարկուճի արդյունավետությունը C. difficile-ային ինֆեկցիայով վարակված 20 հիվանդների նկատմամբ են ստուգել՝ երկու օրվա համար 15-ական միավոր նշանակելով: Այնուհետեւ, վեց ամիս շարունակ, հիվանդները գիտահետազոտական խմբի անդամների անխախտ վերահսկողության տակ են պահվել: 20 հիվանդներից 14-ի պարագայում (70 տոկոս) փորլուծությունը դեռեւս պարկուճներն ընդունելիս է վերացել, իսկ 6-ը յոթ օր անց պրոցեդուրայի կրկնման են ենթարկվել: Հիշյալ խմբից եւս չորս հիվանդների պարագայում պրոցեդուրայի կրկնման անհրաժեշտություն այլեւս չի առաջացել, ինչը նշանակում է, որ մեթոդը 90 տոկոս արդյունավետություն է ապահովում:

Frozen capsules of poop may help patients with C. difficile gut infections
People receiving antibiotic medications in health care settings are often at a higher risk of contracting infections, with the most common ones being from the bacterium Clostridium difficile, a potentially life-threatening bacteria. Now, in a preliminary study, researchers have successfully cured patients of recurrent C. difficile infections (CDIs) by treating them orally with frozen fecal matter contained in capsules. Published in the Journal of the American Medical Association, the study found that the treatment stopped incidences of diarrhea 90 percent of the time, Medical Daily reported.
While a majority of us carry C.difficile bacteria in our guts, people taking antibiotics are still vulnerable to a CDI. That’s because in normal guts, populations of other bacteria keep C.difficile in check. However, once antibiotics destroy these other bacteria, C. difficile proliferates, unchecked. Because of this, CDIs kill 14,000 adult and pediatric patients each year in the U.S. In most cases, the cause of death is severe diarrhea or acute inflammation of the bowel.
If the spores C. difficile releases are able to exit an infected person's guts, and travel through the air to another person, the cycle can start again. Treating these infections becomes more difficult when the bacteria have become resistant to certain antibiotics, such as metronidazole or vancomycin.
Researchers have found that fecal microbiota transplantation (FMT), or stool transplants, could be efffective in managing or curing CDI. It involves introducing fecal bacteria from a healthy individual to the gut of a sick patient. Certain issues, however, such as methods to introduce the bacteria and the long-term impact of the treatment, have led to difficulty getting the treatment implemented.
To get around this problem, doctors started using frozen fecal matter from healthy donors, and transplanted them into patients via a nasogastric tube. This technique was found to be just as effective as a fresh stool transplant. The doctors then took this innovation further and placed the fecal bacteria into a capsule that would be consumed orally, thus eliminating the need for gastrointestinal procedures.
The researchers used these frozen capsules on 20 patients with recurrent CDI. Each patient took 15 capsules on two consecutive days, and were then tracked for six months. Fourteen of the 20 patients (70 percent) had clinical resolution of diarrhea after the first administration of capsules, and remained symptom-free at eight weeks. All six non-responders were treated again at about seven days after the first procedure. Four of them obtained responded to the treatment, which meant the capsules were 90 percent effective.