Հայաստանում կարեւոր քայլեր կձեռնարկեն առաջին տիպի դիաբետով մարդկանց կյանքի որակը բարելավելու համար
Հուլիսի 16-ին ՀՀ կառավարության նիստին հավանության է արժանացել 5-ամյա «Վերահսկիր դիաբետը, ապրիր լիարժեք կյանքով» ծրագիրը, որը նախատեսված է առաջին տիպի դիաբետով տառապող մինչեւ 18 տարեկան երեխաների ու 18-23 տարեկան երիտասարդների համար: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՀՀ առողջապահության մոր եւ մանկան առողջության պահպանման վարչության մանկական առողջության բաժանմունքի  պետ Նունե Փաշայանը:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է մի շարք միջոցառումներ իրականացնել, որոնք նկատելիորեն կբարելավեն առաջին տիպի դիաբետով տառապողների կյանքի որակը:
1. են բերվելու նոր ինսուլինային անալոգներ, որոնք մաքսիմալ մոտ են օրգանիզմում արտադրվող ինսուլինին: Ծրագրի շրջանակներում երեխաներն ու երիտասարդները նոր ինսուլինային գրիչներ կստանան, որոնք մի շարք առավելություններ ունեն՝ ամպուլաների ինսուլինի նկատմամբ եւ որոնցով շատ ավելի հեշտ է օգտվել՝ նույնիսկ փոքր երեխաներին:
2. Երկրում կբացվի 4 հատուկ դիաբետի կենտրոն եւ դպրոց դիաբետիկների համար, որտեղ նրանց եւ նրանց ծնողներին հիվանդության, հավանական բարդացումների կանխարգելման ու կենսակերպի մասին հավելյալ տեղեկություններ կտրամադրվեն: Բոլոր կենտրոնները ապահովված կլինեն հատուկ սարքավորումներով՝ արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը չափելու համար:
3. Կստեղծվի դիաբետով հիվանդ մարդկանց ռեգիստր: Այսպիսի ռեգիստր Հայաստանում մինչ այժմ գյություն չի ունեցել, այդ պատճառով դրա բացումը շատ կարեւոր է, այն կոօգնի ավելի արդյունավետ կազմակերպել հիվանդ երեխաների հետ տարվող աշխատանքները:
«Այս ծրագիրը նշանակալից առաջընթաց է դիաբետով տառապող մարդկանց կյանքի որակի բարելավման գործում», - նշեց Նունե Փաշայանը:
Իր հերթին մանկական գլխավոր էնդոկրինոլոգ Ելենա Ագաջանովան նշեց, որ շուտվանից են անցել այն ժամանակները, երբ ասում էին, որ առաջին տիպի դիաբետով տառապողներին ինսուլին է պետք չմահանալու համար: Այժմ բոլորը խոսում են պացիենտների կյանքի որակի բարելավման մասին, այն քայլերի մասին, որոնք կարող են հեշտացնել նրանց կյանքը եւ օգնել ադապտացվել հասարակությունում:
Ինսուլինի եւ դրա հասանելիության հետ Հայաստանում, մասնագետի խոսքով, խնդիրներ չկան, սակայն նոր ծրագիրտը ուղղված է հիվանդների կյանքի որակի բարելավմանը:

В Армении предпримут важные шаги по улучшению качества жизни людей с диабетом 1 типа
16 июля на заседании правительства Армении одобрили 5-летнюю программу “Контролируй диабет, живи полноценной жизню”, которая рассчитана на больных диабетом 1 типа детей до 18 лет и молодых людей 18-23 лет. Об этом во время встречи с журналистами сказала начальник отдела детского здоровья управления охраны здоровья матери и ребенка Минздрава Нунэ Пашаян.
В рамках программы планируется провести ряд мероприятий, которые значительно улучшат качество жизни больных диабетом 1 типа:
1. Закуплены будут инсулиновые аналоги, которые максимально приближены к вырабатывающемуся в организме инсулину. В рамках программы дети и молодые люди получат также специальные инсулиновые ручки, которые обладают рядом преимуществ по сравнению с инсулином в ампулах, и которыми гораздо легче и безопаснее пользоваться – даже маленьким детям.
2. В стране откроют 4 специальных диабетических центра и школ для диабетиков, в которых диабетикам и их родителям предоставят необходимую информацию об их заболевании, о предотвращении возможных осложнений и об образе жизни, который желательно вести при диабете. Все центры будут оснащены оборудованием для измерения уровня глюкозы в крови.
3. Создан будет регистр людей, болеющих диабетом. Такого регистра в Армении до сих пор не было, поэтому его открытие очень важно – он поможет более эффективно устраивать работу с больными диабетом.
«Эта программа – важный шаг в сторону улучшения качества жизни детей с диабетом», - отметила Нунэ Пашаян.
В свою очередь главный детский эндокринолог Элена Агаджанова отметила, что давно прошли времена, когда говорили о том, что больным диабетом 1 типа нужен инсулин, чтобы не умереть. Теперь все говорят об улучшении качества жизни пациентов, о шагах, которые помогут облегчить их жизнь и легче адаптироваться в обществе.
Проблем с инсулином и его доступностью в Армении, по словам специалиста, и в прошлом не было, однако новая программа направлена именно на улучшение качества жизни больных.