Վիրաբույժները հաջողությամբ իրարից անջատել են միակցված սրտով եւ լյարդով սիամական երկվորյակներին (ֆոտո)
23 նոյեմբերի, 2015  14:44
Կենտուկիի Kosair Children's Hospital-ում վիրաբույժները հաջողությամբ իրարից անջատել են սիամական երկվորյակների` 7-ամսական աղջիկների, որոնց սրտերը եւ լյարդը միացած էին իրար: Վիրահատությունը 8 ժամ է տեւել:
Բժիշկները երկար սպասում էին վտանգավոր վիրահատությունը ձեռնարկելուց առաջ: Աղջիկներից մեկը, որոնց անունները չեն տալիս, մյուսից ավելի թույլ էր, եւ մի օր բժիշկները հասկացան, որ եթե նրանց չբաժանեն իրարից, նրանք կարող են ողջ չմնալ: Վիրահատության նախապատրաստմանը 45 բժիշկ, բուժքույր եւ այլ մասնագետ էր մասնակցել: Նրանց էր միացել նաեւ Լուիսվիլի բժշկական համալսարանի մասնագետների մի խումբ:
Հիմնական բարդությունն այն էր, որ աղջիկներն իրար էին միացած լյարդի եւ նախասրտի հատվածում եւ նրանց բաժանելը հեշտ խնդիր չէր:
Վիրահատությունն իրականացվել է նոյեմբերի 11-ին: Այժմ աղջիկները դեռեւս թոքերի արհեստական շնչառություն են ստանում, սակայն, բժիշկների խոսքով, նրանք ամեն օր ավելի ուժեղ ու ամուր են դառնում: Ճիշտ է, բժիշկներն առայժմ երկարաժամկետ կանխատեսումներ չեն անում: Չի բացառվում, որ նրանք երկուսն էլ լրացուցիչ վիրահատությունների կարիք ունենան:

Conjoined twin girls who shared part of their livers and hearts are successfully separated
Kosair Children's Hospital in Louisville said in a statement that the eight-hour surgery was performed on the seven-week-old girls on November 11.
While both remain on ventilators, the hospital said they are getting stronger each day.
The girls were joined at the chest and abdominal cavity. They shared some heart structures and their livers were connected, according to the statement.
Doctors waited as long as they could to perform the risky procedure, making the decision to move forward because both girls needed increased breathing support.
'One of the infants was more fragile than the other, and survival was in question,' according to the release.
Although their long-term prognosis is unknown, chief cardiovascular surgeon Erle H. Austin III says doctors are 'cautiously optimistic' about their future.
'In any situation where you have so complex a surgery, there is always a long road to recovery,' Austin said in a news release.
'We are cautiously optimistic, as one or both may require additional surgeries in the future.'
More than 45 doctors, nurses and hospital staff were involved in the planning procedure to separate the girls whose names have not been released.
Included in that number was a medical team from the University of Louisville Physicians with several types of surgeons and numerous specialists from Kosair.
The hospital would not reveal whether the twins are from Louisville or elsewhere, and their parents declined to be interviewed.
'We are so thankful to God and everyone at Kosair Children's Hospital for getting them this far,' the mother said in the hospital's release.