Կրծքի քաղցկեղով ամենաերիտասարդ հիվանդն ընդամենը 8 տարեկան է
8-ամյա Քրիսի Թերների մոտ բժիշկները վերջերս կրծքի քաղցկեղ են հայտնաբերել: Այսօրվա դրությամբ նա այդ հիվանդությամբ տառապող ամենաերիտասարդ մարդն է համարվում:
Անցյալ ամիս աղջիկն իր կրծքում կոշտ բան էր շոշափել եւ այդ մասին պատմել էր ծնողներին: Ի սարսափ իրենց, անալիզներն ու հետազոտությունները ցույց էին տվել, որ աղջկա մոտ սեկրետոր կարցինոմա է` կրծքի քաղցկեղի բավականին հազվագյուտ տեսակ: Այժմ աղջիկը կրծքի վիրահատություն պիտի անցնի, որն իրականացնելու են Յուտայի նահանգի Huntsman Cancer Institute-ում: Նրա ախտորոշմամբ զբաղվում են նահանգի լավագույն ուռուցքաբանները:
Ինչպես Քրիսին պատմել է ամերիկացի լրագրողների հետ զրույցում, սկզբում ինքը շատ է վախեցել, հետո հանկարծ հասկացել է, որ կարող է պայքարել այդ հիվանդության դեմ:
Հետաքրքիր է, որ Քրիսիի երկու ծնողն էլ բախվել են քաղցկեղի խնդրին. մայրը` Աննետան արգանդի վզիկի քաղցկեղ է ունեցել, իսկ հայրը` Տրոյը արդեն որերորդ անգամ պայքարում է ոչ հոջինյան լիմֆոմայի դեմ: Դա նրա մոտ հայտնաբերել էին 2008-ին, սակայն քիմիաթերապիայի 8 ամիսներից հետո նրա վիճակը սկսել էր բարելավվել: Այժմ, սակայն նրա մոտ դարձյալ քաղցկեղ է հայտնաբերվել. ուռուցքը դանդաղորեն է աճում, եւ ուռուցքաբաններն առայժմ ուղղակի հետեւում են դրա փոփոխություններին ու սպասում` ամեն երեք ամիսը մեկ անալիզներ կատարելով:
«Մենք ուղղակի շարունակելու ենք պայքարել, - ասել է աղջկա մայրը, - եւ անել ամեն հնարավորը, որպեսզի ամեն օր ժպտանք եւ ուրախանանք, առաջ գնանք գլուխներս բարձր եւ անենք ամեն ինչ այդ հիվանդությունը հաղթահարելու համար»:
Ընտանիքի բարեկամները դրամահավաքման հարթակներից մեկում էջ են բացել, որպեսզի աղջկա եւ հոր բուժման համար անհրաժեշտ գումար հավաքեն: Ընտանիքին օգնել հնարավոր է այստեղ. https://www.gofundme.com/chrissysalliance:

Самой юной пациентке с раком груди всего 8 лет
У 8-летней Крисси Тернер врачи недавно диагностировали рак груди. На сегодняшний день она считается самой юной пациенткой с этим заболеванием.
В прошлом месяце девочка нащупала шишку в своей груди и рассказала об этом родителям. К их величайшему ужасу, анализы и обследования показали, что у нее секреторная карцинома – довольно редкий вид рака груди. Теперь девочке предстоит мастэктомия, которую проведут в Huntsman Cancer Institute в штате Юта. Ее диагнозом занимаются лучшие онкологи штата.
Как Крисси отметила в беседе с американскими журналистами, сначала она очень испугалась, однако потом поняла, что может бороться с этой болезнью.
Интересно, что оба родителя Крисси сталкивались с раком: у ее мамы Аннетты был рак шейки матки, а ее отец Трой уже несколько лет борется с неходжскинской лимфомой. Ее у него обнаружили в 2008 году, но после 8 месяцев химиотерапии у него наступила ремиссия. Теперь, однако, рак к нему вернулся: опухоль растет медленно, и онкологи пока просто наблюдают за ее изменениями и ждут, проводя анализы каждые три месяца.
«Мы просто будем продолжать бороться, - сказала мама девочки, - и делать все, что можем, чтобы улыбаться и смеяться каждый день, идти вперед с высоко поднятой головой и сделать все возможное, чтобы справиться с этим».
Друзья семьи открыли страницу на одной из фандрайзинговских платформ, чтобы собрать деньги, необходимые для лечения девочки и ее отца. Помочь семье можно здесь - https://www.gofundme.com/chrissysalliance.