Սննդային պլաստմասսան մեծացնում է կրծքի քաղցկեղի զարգացման ռիսկը
Սննդային պլաստմասսայի կազմի մեջ մտնող քիմիական նյութերը կարող  են ազդել կաթնագեղձերի վրա դեռեւս ներարգանդային զարգացման փուլում եւ մեծացնել ապագայում կրծքի քաղցկեղի զարգացման ռիսկը: Այդ մասին հայտնում են Տաֆտսի համալսարանի գիտնականները (Բոստոն, ԱՄՆ):
Բիսֆենոլ А (BPA) բավականին տարածված միացությունը, որը պարունակվում է սննդի տարաներում, ջրի շշերում եւ սննդային պլաստմասսայի այլ առարկաներում, լավ հայտնի է էնդոկրին համակարգի վրա իր ավերիչ ազդեցությամբ: Սննդի մեջ հայտնվելով` այս քիմիական նյութը կարող է մի շարք առողջական խնդիրներ ստեղծել: Պարզվել է, որ այս նյութը կարող է նույնիսկ անցնել ընկերքի միջով` ազդելով երեխայի ներարգանդային զարգացման վրա:
«Մոր արգանդում սաղմի վրա ազդելով` BPA-ի նման էնդոկրին ավերիչները կարող են կանանց շրջանում կրծքի քաղցկեղով հիվանդացման ավելացման համար պատասխանատու հիմնական գործոնը լինել», - ասել է առաջատար հետազոտող Լյուսիա Սպերոնին:
Կենդանիների վրա հետազոտությունները ցույց են տվել, որ  BPA-ի նույնիսկ փոքրիկ քանակությունը ավերիչ ազդեցություն է ունենում մկան սաղմերի կաթնագեղձերի զարգացման վրա: Դրանում համոզվելու համար գիտնականների խումբը մկների  14 օրական սաղմերից կաթնագեղձի նմուշներ է վերցրել: Հետո հյուսվածքները հինգ օր շարունակ աճեցվել են լաբորատոր պայմաններում: Դա թույլ է տվել ռեալ ժամանակային ռեժիմում հետեւել դրանց զարգացմանը: Պարզվել է, որ BPA-ն սաղմերի մոտ կաթնագեղձի աճ է խթանել: Իսկ նման փոփոխությունները, ինչպես հայտնի է, անհետ չեն անցնում:
Այժմ հետազոտողները մտադիր են հորմոնային առումով ակտիվ քիմիական այլ նյութեր ստուգել, որոնք տեսականորեն կարող են մեծացնել կրծքի քաղցկեղի զարգացման ռիսկը:
«Այժմ մենք հնարավորություն ունենք ստուգելու էնդոկրին համակարգն ավերող տարբեր նյութերի ազդեցությունը: Միաժամանակ կարող ենք պարզել քիմիական միացության թույլատրելի չափաբաժինը եւ արդյունքները ստանալ մեկ շաբաթից էլ փոքր ժամանակահատվածում», - հավելել է Սպերոնին:

Пищевой пластик повышает риск развития рака груди
Воздействие химических веществ, входящих в состав пищевого пластика, может повлиять на молочные железы еще на стадии внутриутробного развития и повысить риск развития рака груди в будущем. Об этом сообщают ученые из Университета Тафтса (Бостон, США).
Довольно распространенное соединение бисфенол А (BPA), содержащееся в контейнерах для еды, бутылках с водой и других предметах из пищевого пластика, хорошо известно своим разрушительным действием на эндокринную систему человека. Это химическое вещество, попадая в еду, может вызвать ряд проблем со здоровьем. Как оказалось, это вещество может проникать даже через плаценту, влияя на внутриутробное развитие ребенка.
«Воздействуя в утробе матери, такие эндокринные разрушители как BPA могут быть основным фактором, ответственным за увеличение заболеваемости раком груди среди женщин», - сказала ведущий исследователь Люсия Сперони.
Исследования на животных показали, что даже небольшое количество BPA оказывает непосредственное влияние на развитие молочных желез эмбрионов мыши. Чтобы в этом убедиться, команда ученых забрала образцы молочной железы у 14-дневных эмбрионов мышат. Затем ткани выращивали в лабораторных условиях в течение пяти дней. Это позволило наблюдать за их развитием в режиме реального времени. Оказалось, BPA провоцировал рост молочной железы у зародышей. А подобные изменения, как известно, не проходят бесследно.
Теперь исследователи намереваются проверить другие гормонально активные химические вещества, которые теоретически могут повысить риск развития рака груди.
«Теперь у нас есть способ проверять влияние различных веществ, разрушающих эндокринную систему. При этом мы можем определить допустимую дозу химического соединения и получить результаты менее чем за неделю», - добавила Сперони.
Это исследование было представлено на 98-м ежегодном собрании Эндокринного сообщества в Бостоне (США).