Պարբերական հիվանդությունը եւ Ցեղասպանությունը փոխկապակցվա՞ծ են
Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության եւ պարբերական հիվանդության ի հայտ գալու միջեւ ուղղակի կապ կա, կարծում է հոգեթերապեւտ, «Նարեկաբուժության» մասնագետ Արմեն Ներսիսյանը:
Նրա խոսքով, ցանկացած ուժեղ սթրես ազդում է ոչ միայն մարդու հոգեբանության վրա, այլեւ ֆիզիկական առողջության: Իսկ Ցեղասպանությունն ուժեղագույն սթրես է, որը չէր կարող անհետ անցնել: Պատահական չէ, որ Ցեղասպանությունից հետո հայերի շրջանում տարօրինակ, նախկինում չնկարագրված հիվանդություն առաջացավ, որն արտահայտվում է ուժեղ, պարբերաբար կրկնվող ցավերով, ջերմաստիճանի բարձրացմամբ եւ այլ ախտանիշներով: Հետագայում այդ ցավը պարբերական հիվանդություն են կոչել, որն այսօր հայտնի է նաեւ որպես երեւանյան:
Հոգեթերապեւտի խոսքով, սթրեսի էությունը եւ առողջության վրա դրա ազդեցությունն առայժմ քիչ են ուսումնասիրված, բայց չի բացառվում, որ սթրեսն իրոք կարող է ազդել մարդու գեների վրա եւ դրանցում այնպիսի մուտացիաներ առաջացնել, որոնք իրենց հերթին տարբեր հիվանդությունների զարգացման են հանգեցնում, այս դեպքում` պարբերական հիվանդության, որը մասնագետը հոգեսոմատիկ է կոչում: Հետաքրքիր է, որ բոլոր ժողովուրդները, որոնց շրջանում այս հիվանդությունը տարածված է, եւս զանգվածային ջարդի են ենթարկվել:
Արմեն Ներսիսյանի խոսքով, պատահական չէ, որ պարբերական հիվանդությունից տառապող մարդկանց մոտ նոպաները սկսվում են հոգեկան ախտանիշներից. նոպայից մի քանի օր առաջ վատանում է տրամադրությունը, վախեր, տագնապալի վիճակ է առաջանում, ախորժակի խանգարումներ, հետո այդ ախտանիշներն անցնում են ֆիզիկական մակարդակի, եւ մարդը սկսում է ֆիզիկական ցավ զգալ: Եվ պատահական չէ, որ պրոֆեսոր Այվազյանը, որը հայկական դպրոցի հիմնադիրն է, գրում էր, որ այս հիվանդության արմատները եւ բուժումն անհրաժեշտ է փնտրել մարդու հոգեկան աշխարհում, ոչ թե ֆիզիկական մակարդակում, նշել է Արմեն Ներսիսյանը:
Հոգեթերապեւտի խոսքով, հետաքրքիր է նաեւ այն, որ պարբերական հիվանդության նոպաները հաճախ ի հայտ են գալիս սթրեսից հետո. երեխայի մոտ հիվանդությունը կարող է սկսել դրսեւորվել, օրինակ, հորից բաժանումից հետո կամ վիրահատությունից հետո: Ավելին, ամեն տարի ապրիլի 22-24-ին պարբերական հիվանդությամբ մարդկանց մոտ նոպաների հաճախությունն աճում է, եւ դա եւս հետաքրքիր փաստ է, որն արժանի է ուշադրության:
«Այս հիվանդությունն իր մեջ կրում է ամբողջ դեպրեսիան, չարտահայտված տխրությունը եւ սուգը: Այդ ամենը ֆիզիկական դրսեւորում է ստանում եւ ցավ է պատճառում մարդուն», - ասել է Արմեն Ներսիսյանը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կօգնի՞ թեթեւացնել պարբերական հիվանդությամբ մարդկանց վիճակը:  Առայժմ բարդ է այդ հարցին պատասխանելը, բայց ամեն դեպքում հիվանդները վստահ են, որ Ցեղասպանության ճանաչումից հետո իրենց ավելի լավ կզգան:

Периодическая болезнь и Геноцид взаимосвязаны?
Между Геноцидом армян в Османской империи и появлением периодической болезни есть прямая связь, считает психотерапевт, специалист по «Нареколечению» Армен Нерсисян.
По его словам, любой сильный стресс влияет не только на психику человека, но и на его физическое здоровье. А Геноцид – сильнейший стресс, который просто не мог пройти бесследно. Не случайно именно после Геноцида среди армян появилась странная, ранее не описанная болезнь, выражающаяся сильными болями, периодически повторяющимися, повышением температуры и прочими симптомами. Позже эту болезнь назвали периодической болезнью, которая сегодня также известна как ереванская.
По словам психотерапевта, суть стресса и его влияние на здоровье пока мало изучены, но не исключено, что стресс действительно может влиять и на гены человека и вызывать в них мутации, которые в свою очередь приводят к развитию различных болезней, в данном случае – периодической болезни, которую специалист считает психосоматической. Интересно, что все народы, среди которых эта болезнь распространена, когда-то пережили массовую резню.
По словам Армена Нерсисяна, не случайно приступы у людей, страдающих периодической болезнью, начинаются с психических симтомов – за несколько дней до проступа у них ухудшается настроение, появляются страхи, тревожность, нарушения аппетита; потом эти симптомы переходят на физический уровень, и человек начинает ощущать физическую боль. И не случайно профессор Айвазян, основатель армянской школы, писал, что корни и лечение этой болезни нужно искать в ментальном мире человека, а не на физическом уровне, отметил Армен Нерсисян.
По словам психотерапевта, интересно также, что приступы периодической болезни нередко появляются после стресса: у ребенка болезнь может начать проявляться, например, после расставания с отцом или после операции. Более того, каждый год 22-24 апреля частота приступов у людей с периодической болезнью растет, и это тоже интересный факт, заслуживающий внимания.
«Эта болезнь несет в себе всю депрессию, невысказанные печаль и траур. Все это получает физическое выражение и причиняет человеку боль», - сказал Армен Нерсисян.
Поможет ли признание Геноцида армян облегчить состояние людей с периодической болезнью? Ответить на этот вопрос пока сложно, но по крайней мере некоторые пациенты уверены, что им после признания Геноцида станет лучше.