2030 թվականին կյանքի միջին տեւողությունը առաջին անգամ 90 տարին կգերազանցի
Գիտնականների կանխատեսումների համաձայն՝ Հարավային Կորեան կդառնա աշխարհում առաջին երկիրը, որտեղ կանանց կյանքի տեւողությունը 90 տարին կգերազանցի:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եւ Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի գիտնականների հետազոտությամբ պարզվել է, որ դա տեղի կունենա 2030 թվականին:
Մյուս զարգացած երկրներում 2030 թվականին կանայք նույնպես բավական երկար կապրեն, սակայն Հարավային Կորեային անցնել չեն կարողանա, վկայում են հետազոտության տվյալները: Ճապոնիայում, Ֆրանսիայում, Իսպանիայում եւ Շվեյցարիայում կանանց կյանքի միջին տեւողությունը կհասնի 88 տարվա:
2030 թվականին տղամարդիկ ավելի երկար կապրեն Հարավային Կորեայում, Ավստրալիայում եւ Շվեյցարիայում: Գիտնականների կանխատեսումներով՝ այստեղ կյանքի ակնկալվող միջին տեւողությունը կկազմի 84 տարի:
Հարավային Կորեայում կյանքի տեւողության ցատկը կապված է տնտեսական վիճակի բարելավման հետ՝ երեխաները սկսել են ավելի լավ սնվել, բնակչությունը բժշկական ծառայություններին եւ բժշկական վերջին տեխնոլոգիաներին հասանելիություն է ստացել: Հարավային Կորեայում, ինչպես եւ Ճապոնիայում, ճարպակալման մակարդակը ցածր է, իսկ կանայք հազվադեպ են ծխում, նշել են գիտնականները:
Նախկինում կարծում էին, որ մարդկությունը հազիվ թե կարողանա հաղթահարել կյանքի միջին տեւողության 90 տարվա շեմը: Սակայն դա հնարավոր է դարձել բժշկության բարելավման շնորհիվ:
Lancet բժշկական ամսագրում հրապարակված հետազոտության հեղինակներից մեկը՝ Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի աշխատակից Մաջիդ Էզատին Associated Press-ի հետ զրույցում ասել է, որ ժամանակի ընթացքում կյանքի միջին տեւողությունը կարող է հասնել 110-120 տարվա:
ԱՄՆ-ը մյուս զարգացած երկրներից հետ մնացողների թվում է: Երկրում բարձր է քրոնիկական հիվանդությունների եւ բռնության հետեւանքով մահացության մակարդակը, նշել են հետազոտության հեղինակները: Ըստ գիտնականների՝ ԱՄՆ-ում առողջապահության համակարգը արդյունավետության բավարար մակարդակ չունի:
Գիտնականների վերլուծած 35 երկրների թվում ԱՄՆ-ում մանկական եւ մոր մահացության, սպանությունների մակարդակը ամենաբարձրն է, ամենաբարձրն է նաեւ մարմնի զանգվածի ինդեքսը, որի օգնությամբ գնահատում են ճարպակալման մակարդակը:
Գիտնականների կարծիքով՝ արդյունքում 2030 թվականին ԱՄՆ-ում կյանքի միջին տեւողությունը կանանց համար կկազմի 83 տարի, տղամարդկանց համար՝ 79,5: Այժմ ԱՄՆ-ում կանայք միջինը 81,2 տարի են ապրում, իսկ տղամարդիկ՝ 76,25 տարի:
Գիտնականների խոսքով՝ ժամանակի ընթացքում ըստ կյանքի տեւողության ԱՄՆ-ը ավելի շատ հետ կմնա մյուս զարգացած երկրներից:

К 2030 году средняя продолжительность жизни впервые превысит 90 лет
Согласно прогнозам ученых, Южная Корея станет первой страной в мире, где продолжительность жизни женщин превысит 90 лет.
Как показало исследование ученых из Всемирной организации здравоохранения и Имперского колледжа в Лондоне, это произойдет к 2030 год.
В других развитых странах к 2030 году женщины также будут жить достаточно долго, но Южную Корею догнать не смогут, свидетельствуют данные исследования. В Японии, Франции, Испании и Швейцарии средняя продолжительность жизни для женщин достигнет 88 лет.
Мужчины к 2030 году будут дольше всего жить в Южной Корее, Австралии и Швейцарии. Согласно прогнозу ученых, средняя ожидаемая продолжительность жизни здесь составит 84 года.
Скачок в продолжительности жизни в Южной Корее связан с улучшением экономической ситуации: дети стали лучше питаться, у населения появился доступ к услугам здравоохранения и последним медицинским технологиям. В Южной Корее, как и в Японии, низкий уровень ожирения, а женщины редко курят, отмечают ученые.
Ранее считалось, что человечество вряд ли сможет преодолеть порог средней продолжительности жизни в 90 лет. Однако это стало возможным благодаря улучшениям в медицине.
Один из авторов исследования, опубликованного в медицинском журнале Lancet, Маджид Эззати из Имперского колледжа Лондона в беседе с Ассошиэйтед Пресс сказал, что со временем средняя продолжительность жизни может достичь 110-120 лет.
США оказались в числе отстающих от других развитых стран. В стране высок уровень смертности от хронических заболеваний и насилия, отмечают авторы исследования. Они также считают, что система здравоохранения в стране недостаточно эффективна.
Из 35 стран, которые проанализировали ученые, в США был самый высокий уровень младенческой и материнской смертности, уровень убийств, а также индекс массы тела, с помощью которого оценивают уровень ожирения.
В результате в 2030 году средняя продолжительность жизни в США для женщин составит 83 года, а для мужчин - 79,5 лет, полагают ученые. Сейчас женщины в США в среднем живут 81,2 года, а мужчины - 76,25 лет.
Со временем США по продолжительности жизни будут все больше отставать от других развитых стран, полагают ученые.