Լիարժեք երջանկության համար հարկավոր է քնել 7 ժամ 6 րոպե
Քնի կատարյալ տեւողությունը պետք է կազմի 7 ժամ եւ 6 րոպե: Նման եզրահանգման են եկել Արիզոնայի համալսարանի գիտնականները՝ ներքնակ պատրաստող Amerisleep ընկերության պատվերով հետազոտություն անցկացնելով: Նրանք ուսումնասիրել են 2.000 ամերիկացիների քնի տեւողությունը:
Հետազոտության մասնակիցներին խնդրել են գնահատել իրենց «երջանկության» մակարդակը, ինչպես նաեւ նշել, թե որքան ու ինչպես են քնում: Պարզվել է, որ նրանք, ովքեր անձնական հարաբերությունների եւ էմոցիաների առումով իրենց «դժբախտ» են զգում, ընդհանուր առմամբ, 6 ժամ 48 րոպեից պակաս են քնում: Իսկ բացարձակ երջանիկները քնում են 7 ժամ 6 րոպե:
Հետազոտությունը նաեւ հաստատել է նախորդ ուսումնասիրությունների մի քանի տվյալներ: Օրինակ՝ հաստատվել է, որ կանայք ավելի դժվար են քունն առնում, քան տղամարդիկ: Հաստաստվել է նաեւ տարիքի գործոնը. մինչեւ 25 տարեկանները զգալիորեն ավելի երկար են քնում, այսինքն՝ տարիքի հետ մարդու քնի տեւողությունը նվազում է:
Daily Mail-ը գրում է եւս մեկ հետաքրքիր բացահայտման մասին: Նրանք, ովքեր նշել են, որ լավ են հանգստանում, քնելուց առաջ մեդիտացիա են անում կամ ցնցուղ են ընդունում: Բացի այդ, շատ կարեւոր է միշտ միեւնույն ժամին անկողին մտնելը:

The secret to happiness is getting exactly seven hours and six minutes of sleep a night
People who are 'perfectly happy' get precisely seven hours and six minutes of shut eye, a new survey reveals.
We already knew that there's a strong link between the amount of sleep we get and our well-being – now it appears there is a very tight margin.
Participants who rated themselves 'mostly happy' people sleep a little bit less than the 'perfectly happy' people, getting seven hours.
And those who said they were 'somewhat happy' snoozed for six hours 54 minutes, the study of 2,000 people shows.
'Less than 6 hours 48 minutes hours of sleep meant complete unhappiness in relationships, constant worry, and never a shred of gratitude,' the report states.
Seven hours is the minimum amount of sleep for adults recommended by the NHS – but perhaps hitting the snooze button for an extra six minutes is a good thing.
In line with previous research, the new study found women struggled the most to get a decent night's sleep, and those reporting the fewest hours also said they were the least happy.
But age is a big factors – the survey by mattress company Amerisleep also found that those 25 or younger get a lot of sleep regardless of happiness level.
Single people report sleeping the most, while separated people sleep the least.
Respondents who got the best sleep were more likely to meditate or take a shower before bedtime.
Activities associated with less sleep include working or playing video games, according to the report.
One in three of us suffers from poor sleep, with stress, computers and mobile devices, shift work patterns taking work home often blamed.
And the price of sleepless nights is more than just fatigue. As well as depression, lack of regular sleep is linked to raised risk of obesity, heart attack, stroke and diabetes – and it shortens your life expectancy.