Հայտնի է քրոնիկական հիվանդությունից ազատվելու արդյունավետ մեթոդը
Ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունները ոչ միայն հոգնածության առավել ակնհայտ պատճառն են, այլեւ դրանից ազատվելու միջոցը: Այս մասին հայտնում է Լոնդոնի Մարիա թագուհու համալսարանի հետազոտողների խումբը: Մասնագետները պնդում են, որ ֆիզկուլտուրան կամ նույնիսկ սոսկ զբոսանքը քրոնիկական հոգնածության դեմ պայքարի գործուն միջոց են` այն պայմանով, որ ծանրաբեռնվածությունն աստիճանաբար աճի:
Հետազոտությունն անցկացվել է 4 ամիս, մասնակցել է 200 մարդ, որոնք տառապել են քրոնիկական հոգնածությամբ: Մասնագետները հատուկ թեստերի միջոցով նախապես որոշել են, թե մասնակիցներն իրենց որքան հոգնած են զգում: Այնուհետեւ կամավորներին խնդրել են մասնակցել 2 ծրագրերից մեկին, որոնք ուղղված են քրոնիկական հոգնածության համախտանիշի դեմ պայքարին. մի մասը պետք է ամեն օր զբոսներ, մյուսները` դեպրեսիայի եւ անքնության դեմ դեղեր ընդունեին: Ըստ որում` առաջին խմբի մասնակիցներին հետեւել են ֆիզիոթերապեւտները, որոնք խորհուրդ են տվել ամեն օր մի փոքր ավելի մեծ տարածություն անցնել, քան նախորդ օրը:
4 ամիս հետո, այսինքն` 2 ծրագրերի ավարտից հետո մեկ ամսից փոքր-ինչ ավելի անց մասնագետները դարձյալ ստուգել են, թե մասնակիցների մոտ որքանով է ուժեղ արտահայտված քրոնիկական հոգնածության համախտանիշը: Պարզվել է, որ աստիճանաբար աճող ֆիզիկական ծանրաբեռնվածություններն այս համախտանիշի դեմ պայքարի ավելի արդյունավետ միջոց են, քան բժշկական դեղամիջոցները: Դրանից բացի, հետազոտության յուրաքանչյուր 5-րդ մասնակիցը, որը ֆիզկուլտուրայով է զբաղվել, նշել է, որ սկսել է իրեն ավելի «լավ» զգալ կամ «շատ ավելի լավ»:
Գիտական աշխատանքը հրապարակվել է The Lancet ամսագրում: Մասնագետները հիշեցնում են, որ գոյություն ունեցող վիճակագրության համաձայն` քրոնիկական համախտանիշի հետ է բախվում 1000-ից մոտ 7 մարդ:

Назван эффективный метод избавления от хронической усталости
Физические нагрузки являются не только наиболее очевидной причиной усталости, но и способом от нее избавиться. Об этом сообщила группа исследователей из Лондонского университета королевы Марии. Как утверждают специалисты физкультура или даже просто прогулки являются действенным средством в борьбе с хронической усталостью при условии, что нагрузка будет постепенно нарастать.
Исследование проводилось на протяжении четырех месяцев, и в нем приняли участие 200 человек, страдающих от хронической усталости. Первоначально с помощью специальных тестов специалисты определили, насколько утомленными ощущают себя участники. Впоследствии добровольцев попросили принять участие в одной из двух программ, направленных на борьбу с синдромом хронической усталости: одни должны были каждый день гулять, а другие — принимать лекарства от депрессии и бессонницы. При этом за участниками из первой группы следили физиотерапевты, рекомендовавшие проходить каждый день несколько большее расстояние, чем в предыдущий.
Через четыре месяца, то есть через месяц с небольшим после окончания обеих программ, специалисты вновь проверили, насколько сильно проявляется у участников синдром хронической усталости. В результате постепенно возрастающие физические нагрузки оказались более эффективным средством борьбы с этим синдромом, чем медицинские препараты. Помимо этого, каждый пятый участник исследования, занимавшийся физкультурой, отметил, что он стал чувствовать себя «лучше» или «намного лучше».
Научная работа была опубликована в журнале The Lancet. Специалисты напоминают, что, по существующей статистике, с синдромом хронической усталости сталкивается приблизительно 7 человек из 1000.