5 հետաքրքիր փաստ տիեզերքում սեքսով զբաղվելու մասին
1961-ից սկսած՝ մարդիկ թռչում են տիեզերք, բայց տիեզերքում սեքսով զբաղվելու մասին մինչեւ վերջերս ոչինչ հայտնի չէր։ Հիմա Մարկ Շելհամերը, ՆԱՍԱ-ի գիտական հետազոտությունների ծրագրի նախկին գլխավոր աշխատակիցն ու մի քանի ուրիշ մասնագետներ պատմել են այն մասին, թե ինչպիսին կարող էր լինել սեքսը տիեզերքում։
Պարզվում է, որ ամեն ինչ ավելի բարդ է, քան կարելի էր պատկերացնել․․․
1. Ոչ մի առանձնացում
Մարկ Շելհամերի խոսքով, տիեզերքում սեքսի հետ կապված թիվ մեկ խնդիրը առանձնացման բացակայությունն է։ Ու եթե 2018ին SpaceX-ով լուսին են ուղարկելու երկու տիեզերագնաց զբոսաշրջիկների, ապա նրանց հետ հաստատ կլինի նաեւ երրորդը՝ պրոֆեսիոնալ տիեզերագնաց , այնպես որ զբոսաշրջիկները սեքսով զբաղվելու ժամանակ ու հնարավորություն դժվար թե ունենան։
2. Տիեզերքում էրեկցիա ապահովելը բարդ է լինելու
Միկրոգրավիտացիայի պայմաններում տղամարդկանց մոտ դժվար թե նորմալ էրեկցիա լինի, նույնիսկ եթե նրանք շատ ցանկանան սեքսով զբաղվել։ Բանն այն է, որ մեզ համար սովորական գրավիտացիայի բացակայությունը ազդում է արյան շրջանառության վրա։ Երբ մենք Երկրի վրա ենք, արյունը հոսում է դեպի մարմնի ստորին մասեր, ու սիրտը պետք է շատ աշխատի, արյունը ուղեղ բարձրացնելու համար։ Տիեզերքում ամեն ինչ այլ կերպ է՝ արյունը հավասարաչափ է բաշխվում ամբողջ մարմնում, ու դժվար թե հնարավոր լինի այնպես անել, որ այն սկսի դեպի առնանդամ հոսել։
3. Տիեզերքն ազդում է լիբիդոյի վրա
Տիեզերական թռիչքների ժամանակ տղամարդկանց մոտ տեստոստերոնի մակարդակը նվազում է, ինչի հետեւանքով նվազում է նաեւ լիբիդոն։ Ցավոք, դեռ քիչ բան է հայտնի այն մասին, թե ինչպես է միկրոգրավիտացիան ազդում կանացի լիբիդոյի վրա, բայց կարելի է ենթադրել, որ թե կնոջ, թե տղամարդու համար դժվար կլինի գրգռվել տիեզերքում, ինչը պայմանավորված է արյան շրջանառության յուրահատկություններով։
4. Անկշռության մեջ սեռական ակտը գրեթե անհնար է
Ամերիկացի աստղաֆիզիկոս Նիլ դե Գրաս Թայսոնը հավաստիացնում է, որ անկշռության պայմաններում սեռական ակտը գրեթե անհնար է՝ Նյուտոնի երրորդ օրենքի պատճառով։ Միկրոգրավիտացիան ազդում է զուգընկերների ֆիզիկական փոխգործակցության վրա։ Բացի դրանից, եթե զույգը շարժվում է շրջակա մյուս օբյեկտների հանդեպ, դա կարող է հանգեցնել բախումների։
5. Տիեզերքում սեքսը «շոգ» կլիներ՝ այդ բառի բացասական իմաստով
Ջոն Միլիսի՝ Anderson University-ի ֆիզիկական գիտությունների ու ինժեներիայի կաֆեդրայի վարիչի խոսքով, տիեզերքում սեքսը շատ «շոգ» կլինի, այդ բառի վատ իմաստով։ Զուգընկերները շատ կքրտնեին, գրավիտացիայի բացակայության պատճառով քրտինքը մարմնով չէր հոսի, այլ գնդերի նման կմնար մաշկի վրա, շարժման ժամանակ այդ գնդիկները ամենայն հավանականությամբ կպոկվեին մարմնից ու կկախվեին օդում։ Այդ ամենից միջավայրը դժվար թե շատ սեքսուալ դառնար։
Նշենք, որ առայսօր ոչ մի տիեզերագնաց չի խոստովանել, որ սեքսով է զբաղվել տիեզերքում։ Սակայն տիեզերքում սեքսով զբաղվելն արգելող կանոններ, ըստ էության, չկան։

5 things you should know about sex in space
Space: the final frontier, the gateway to other worlds and civilizations, a constant source of wonder and speculation. By the way, on that note, what’s it like to have sex up there, and will the earth move? While there has been a human presence in space since 1961, the topic of cosmic coitus continues to be woefully under-examined. But mankind’s most pressing question has finally been answered.
Turns out sex in space is much harder than than you imagined. Because of the laws of physics, sex in space is really, really hard to make happen. Just as using a toilet in space presents a unique set of challenges, so does every single other physical undertaking, including sex, which is complicated by the fact it involves two people trying to connect with each other among the forces of Newtonian physics. But you’d think once you’ve Instagrammed Earth a few times and done a space walk, sex in space has got to be near the top of the list of things to try, right?
Here’s everything you wanted to know about sex in space:
You’ll have no privacy
The first dilemma of sex in space is privacy in the crowded quarters, according Mark Shelhamer, former chief scientist at NASA’s Human Research Program in an interview in Gizmodo. He said, “If SpaceX send two people to the moon in 2018, it’s likely that there would be a third professional astronaut with them.”
Erection is a lot harder to achieve
Microgravity could make it harder for horny male astronauts to get an erection, even if they are extremely aroused. Gravity helps blood flow rapidly to certain places on the body and without gravity, men may not be able to get erections and women may also not get quite as physically aroused by sex.
Testosterone levels will drop
In addition, the long duration of spaceflight also wrecks havoc on testosterone level (the hormones that make your horny), meaning lower or depleted sex drive. In other words, you won’t be horny enough to do it anyway. The unresponsive flaccid penis the the ultimate cock block.
Zero gravity could prove coitus near impossible
StarTalk American astrophysicist Neil deGrasse Tyson says zero gravity could prove coitus near impossible. The idea of human sexual activity in zero gravity presents difficulties for the performance of most sexual activities because of Newton’s third law. According to the law, if the couple remain attached, their movements will counter each other, which means their actions won’t change velocity unless they are affected by another, unattached object. There could also be problems from drifting into other objects (which makes sense when you think about it) since if the couple have a combined velocity relative to other objects, collisions could occur. deGrasse Tyson’s advice? ‘Bring a lot of leather belts to strap things down.
Microgravity sex will be hot, but not in a good way
John Millis, chair of the department of physical sciences and engineering at Anderson University explains that sex in the extreme environs of outer space will be hot and sweaty. And because sweat and tears don’t run down the astronaut’s bodies in microgravity environment like it does here on Earth, they sweat pools like small ponds of fluid near where it was secreted.  Millis explained, “If the motion is vigorous enough it could be ejected from the surface of the body. This means that liquid would both be pooling on the body, especially where there is contact with the other person. Also, the more they moved, pools of liquid would be flying off around the couple.”