1992-ի սեպտեմբերի 10-ին աչքի հայտնի վիրաբույժ Ռոջեր Օհանեսյանը (ԱՄՆ) մտադիր էր Մեծ Բրիտանիա մեկնել՝ ընտանիքի մոտ, երբ հաղորդագրություն է ստանում, որը փոխում է հետագա շաբաթների ու ամբողջ հետագա կյանքի նրա ծրագրերը։ Հայաստանի առողջապահության փոխնախարար Արա Գրիգորյանը կապվել էր նրա եւ սփյուռքի մյուս բժիշկների հետ՝ ասելով, որ Հայաստանում պատերազմ է ու շատ վիրավորներ կան, բժիշկների օգնությունն է պետք։
Ռոջեր Օհանեսյանը զանգահարում է կնոջն ու ասում, որ իր ծրագրերը փոխվել են, պետք է Հայաստան մեկնի, որտեղ իր օգնության կարիքը կա։
«Երբ պապս երիտասարդ էր, մի խումբ ընկերների հետ Հայաստան էր եկել՝ մարտնչելու։ Երբ փոքր էի, ինձ ասում էր, որ կգա ժամանակը, երբ ես նույնպես պետք է վերադառնամ իմ հայրենիք։ Ինչպե՞ս կարող էի չանել դա։ Ես զանգահարեցի կնոջս ու հարցրեցի, թե նա կառարկի՞, որ Հայաստան մեկնեմ, այլ ոչ թե իր մոտ։ Նա պատասխանեց, որ նախանձում է ինձ, չէ՞ որ ես կարող եմ որեւէ բան անել իմ հայրենիքի համար»,- NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց Ռոջեր Օհանեսյանը։
Պատերազմի տարիներին Ռոջեր Օհանեսյանը Հայաստան է ժամանում՝ իր հետ բերելով դեղորայք, բժշկական սարքավորում, ինչպես նաեւ իր գիտելիքներն ու հմտությունները։ Հայ բժիշկների հետ միասին նա հնարավոր ամեն ինչ անում է, որպեսզի փրկի վիրավորված տղաների տեսողությունը։
1992-ի ամենատպավորիչ իրադարձությունների մասին պատմելիս Ռոջեր Օհանեսյանը հիշեց մի երիտասարդ զինվորի մասին, որին աչքի վիրահատություն էր պետք։ Անզգայացմամբ լիարժեք վիրահատություն կատարելու համար ցավազրկող նյութեր չկային, ստիպված էին վիրահատել առանց դրա։ Տղային ապակու երկու սուր կտոր են տվել. նա պետք է դրանք սեղմեր ափերի մեջ, որպեսզի ուշադրությունը շեղվեր աչքի ցավից։
«Ես ապշած էի այդ տղայի պահվածքից։ Բժիշկ Մալայանը հեռացրեց նրա աչքից բեկորը ու վերականգնեց աչքը։ Այդ ամբողջ ընթացքում տղան իրեն շատ զուսպ էր պահում, նրա ափերն արյունոտվել էին, բայց այդ կտրվածքները շեղում էին նրան աչքի վիրահատությունից։ Այդ տղայի աչքերը հաջողվեց փրկել, ու նա կարողացավ վերադառնալ նորմալ կյանքի»,- հիշում է վիրաբույժը։
Մեկ այլ երիտասարդ զինվորի աչքի մեջ ռազմական գործողությունների ժամանակ փոքր պայթուցիկ է մտել։ Սովորաբար դրանք ինչ-որ բանի դիպչելով՝ պայթում են, բայց տղամարդու աչքի մեջ մտնելով՝ սկսել է այրվել։ Զինվորն աչքից հանել է պայթուցիկն ու հնարավորինս հեռու նետել։ Հողին դիպչելով՝ այն պայթել է։
«Նա երրորդ աստիճանի այրվածքներ ուներ՝ ձեռքերին, դեմքին, աչքի վրա... Բայց եթե այն պայթեր աչքի մեջ, նա ողջ չէր մնա։ Երբ նրան վիրահատեցին, սրտի կանգ գրանցվեց, բայց բժիշկներին հաջողվեց այն նորից աշխատեցնել, ու տղամարդը ողջ մնաց։ Աչքը փրկել չհաջողվեց, բայց նրա երկրորդ աչքը նորմալ էր»,- պատմեց Ռոջեր Օհանեսյանը։
Հետագայում Հայաստան են հրավիրում պլաստիկ վիրաբույժ Հովարդ Կոնին, որը մի շարք պլաստիկ վիրահատություններ է կատարում, նրա հիվանդներից մեկն էլ հենց այդ զինվորն էր։ Վիրաբույժը մաշկի լաթով փակում է վերքը, որը մնացել էր աչքի տեղում։
«Այդ տղամարդը շատ երջանիկ էր վիրահատությունից հետո, ասում էր, որ այդպես արդեն երեխաներին իր տեքսով չի վախեցնի։ Նա պատերազմի հերոս էր, բայց նրան անհանգստացնում էր այն, որ իր դեմքը վախեցնում է երեխաներին...»:
Հայաստանի ու հրավիրված բժիշկների վիրահատական սեղանին այն տարիներին եղել են ոչ միայն զինվորականներ, այլեւ քաղաքացիական անձինք ու նույնիսկ երեխաներ, ովքեր տուժել էին ռազմական գործողություններից։ Տուժածներից մեկը՝ Ծովինար անունով 8-ամյա մի աղջիկ, հատկապես տպավորվել է Ռոջեր Օհանեսյանի հիշողությունում։
Ծովինարը փողոցում ավագ եղբոր հետ խաղալիս է եղել, երբ նրանցից ոչ հեռու արկ է ընկել։ Այն չի պայթել, ու երեխաները մոտեցել են՝ դիտելու։ Աղջիկն արկը ձեռքն է վերցրել, բայց եղբոր խնդրանքով նետել է։ Ընկնելով գետնին՝ արկը չի պայթել, ու հետաքրքրասեր տղան քարով հարվածել է դրան։ Արկը պայթել է։ Արնաշաղախ տղան քրոջը խնդրել է կանչել ծնողներին։
Բայց աղջիկը չի կարողանում հասնել ծնողների մոտ։ Մոտակայքով անցնող մեքենան տեսնում է ուշաթափված երեխային եւ հիվանդանոց հասցնում։ Միայն այնտեղ, ուշքի գալով, աղջիկը կարողանում է պատմել ավագ եղբոր մասին, բայց արդեն ուշ էր, տղային չեն կարողանում փրկել։
«Աղջկա աչքերի մեջ թափանցող վերքեր էին, նրան տեղափոխել էին Երեւան, վիրահատել, հեռացրել բեկորները, հիմա նա լավ տեսնում է։ Հիմա մեծացել է, գեղեցիկ, երիտասարդ կին է դարձել, մի քանի օր առաջ է ամուսնացել։ Նա հարսանիքին հրավիրել էր նաեւ Հայկական ակնաբուժական նախագծի աշխատակիցներին»,- պատմեց Ռոջեր Օհանեսյանը, որն այդ տարիների իրադարձություններից հետո էլ հիմնադրել է այդ նախագիծը։

10 сентября 1992 года известный глазной хирург Роджер Оганесян (США) собирался поехать в Великобританию к своей семье, когда получил сообщение, которое изменило его планы на ближайшие недели – и всю дальнейшую жизнь. Ара Григорян, заместитель министра здравоохранения Армении, связался с ним и с другими врачами диаспоры и сказал, что в Армении война – и много раненых – и очень нужна помощь врачей.
Роджер Оганесян позвонил жене и сказал, что его планы изменились – он должен поехать в Армению, где требуется его помощь.
«Когда мой дед был молод, он вернулся в Армению с группой друзей, чтобы сражаться тут. Он мне с детства говорил, что когда придет время, я тоже должен буду вернуться на свою историческую родину. Как я мог не сделать этого? Я позвонил жене в Британию и спросил, будет ли она против, если я поеду в Армению, а не к ней. Она ответила, что даже завидует мне, ведь я смогу что-то сделать для своей родины», - рассказал Роджер Оганесян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine.
В годы войны Роджер Оганесян не раз приезжал в Армению, привозя с собой лекарства, медицинское оборудование – и свои знания и навыки. Вместе с армянскими врачами он делал все, что мог, чтобы спасти зрение получивших ранения ребят.
Рассказывая о наиболее запомнившихся событиях 1992 года, Роджер Оганесян вспомнил о молодом солдате, которому нужна была операция на глазу. Анестезии для проведения полноценной операции под наркозом не было, поэтому оперировать приходилось без нее. Парню дали два острых куска стекла – он их должен был сжимать в ладонях, чтобы отвлечься от боли в глазу.
«Я был так поражен этому парню. Доктор Малаян удалил осколок из его глаза и восстановил его. Все это время парень держался молодцом, его ладони были все в крови, но эти порезы отвлекали его от операции на глазу. Глаза этого парня удалось спасти, и он смог вернуться к нормальной жизни», - вспоминает хирург.
В глаз другого молодого солдата во время военных действий попал разрывной снаряд, но он не взорвался а начал гореть. Мужчина вытащил его и выкинул как можно дальше. Снаряд взорвался, едва коснувшись земли.
«У него были ожоги третьей степени – на руках, на лице, на глазу… Но если бы этот снаряд взорвался в его глазу, у него не было бы шансов выжить. Когда его оперировали, его сердце остановилось, но врачам удалось запустить его снова, и этот мужчина выжил. Глаз не удалось спасти, но второй его глаз в порядке», - рассказал Роджер Оганесян.
Позже в Армению пригласили пластического хирурга доктора Говарда Кона, который провел ряд пластических операций, и в числе его пациентов был этот мужчина. Куском кожи хирург прикрыл рану, оставшуюся на месте его глаза.
«Этот мужчина был очень счастлив после операции, говорил, что так он не будет уже пугать детей своим видом. Он был героем войны, но его беспокоило то, что его лицо пугало его детей…»
На операционном столе армянских и приезжих врачей в те годы побывали не только военные, но и гражданские и даже дети, пострадавшие в результате военных действий. Одна из пострадавших, 8-летняя девочка по имени Цовинар, особенно запомнилась Роджеру Оганесяну.
Цовинар играла на улице со своим старшим братом, и недалеко от них упала бомба. Она не взорвалась, и дети подошли, чтобы посмотреть на нее. Девочка даже взяла бомбу в руку, но бросила по просьбе брата. Упав на землю, бомба не взорвалась, и любопытный мальчик ударил по ней камнем. Взрыв. Истекающий кровью мальчик сказал, чтобы сестра позвала родителей.
Но до родителей девочка не добежала. Проезжающая мимо машина увидела окровавленную девочку без сознания и, подобрав ее, отвезла в больницу. Лишь там она, придя в себя, смогла рассказать о старшем брате, но было уже поздно – его не смогли спасти.
«У девочки были проникающие раны в глазах, ее привезли в Ереван, прооперировали, удалили осколки, и сейчас она хорошо видит. Сейчас она выросла, стала красивой молодой женщиной, а несколько дней назад вышла замуж. Она приглашала на свою свадьбу людей из Армянского офтальмологического проекта», - рассказал Роджер Оганесян, который после событий тех лет и стал основателем этого проекта.