1992-ի սեպտեմբերի 10-ին աչքի հայտնի վիրաբույժ Ռոջեր Օհանեսյանը (ԱՄՆ) մտադիր էր Մեծ Բրիտանիա մեկնել՝ ընտանիքի մոտ, երբ հաղորդագրություն է ստանում, որը փոխում է հետագա շաբաթների ու ամբողջ հետագա կյանքի նրա ծրագրերը։ Հայաստանի առողջապահության փոխնախարար Արա Գրիգորյանը կապվել էր նրա եւ սփյուռքի մյուս բժիշկների հետ՝ ասելով, որ Հայաստանում պատերազմ է ու շատ վիրավորներ կան, բժիշկների օգնությունն է պետք։
Ռոջեր Օհանեսյանը զանգահարում է կնոջն ու ասում, որ իր ծրագրերը փոխվել են, պետք է Հայաստան մեկնի, որտեղ իր օգնության կարիքը կա։
«Երբ պապս երիտասարդ էր, մի խումբ ընկերների հետ Հայաստան էր եկել՝ մարտնչելու։ Երբ փոքր էի, ինձ ասում էր, որ կգա ժամանակը, երբ ես նույնպես պետք է վերադառնամ իմ հայրենիք։ Ինչպե՞ս կարող էի չանել դա։ Ես զանգահարեցի կնոջս ու հարցրեցի, թե նա կառարկի՞, որ Հայաստան մեկնեմ, այլ ոչ թե իր մոտ։ Նա պատասխանեց, որ նախանձում է ինձ, չէ՞ որ ես կարող եմ որեւէ բան անել իմ հայրենիքի համար»,- NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց Ռոջեր Օհանեսյանը։
Պատերազմի տարիներին Ռոջեր Օհանեսյանը Հայաստան է ժամանում՝ իր հետ բերելով դեղորայք, բժշկական սարքավորում, ինչպես նաեւ իր գիտելիքներն ու հմտությունները։ Հայ բժիշկների հետ միասին նա հնարավոր ամեն ինչ անում է, որպեսզի փրկի վիրավորված տղաների տեսողությունը։
1992-ի ամենատպավորիչ իրադարձությունների մասին պատմելիս Ռոջեր Օհանեսյանը հիշեց մի երիտասարդ զինվորի մասին, որին աչքի վիրահատություն էր պետք։ Անզգայացմամբ լիարժեք վիրահատություն կատարելու համար ցավազրկող նյութեր չկային, ստիպված էին վիրահատել առանց դրա։ Տղային ապակու երկու սուր կտոր են տվել. նա պետք է դրանք սեղմեր ափերի մեջ, որպեսզի ուշադրությունը շեղվեր աչքի ցավից։
«Ես ապշած էի այդ տղայի պահվածքից։ Բժիշկ Մալայանը հեռացրեց նրա աչքից բեկորը ու վերականգնեց աչքը։ Այդ ամբողջ ընթացքում տղան իրեն շատ զուսպ էր պահում, նրա ափերն արյունոտվել էին, բայց այդ կտրվածքները շեղում էին նրան աչքի վիրահատությունից։ Այդ տղայի աչքերը հաջողվեց փրկել, ու նա կարողացավ վերադառնալ նորմալ կյանքի»,- հիշում է վիրաբույժը։
Մեկ այլ երիտասարդ զինվորի աչքի մեջ ռազմական գործողությունների ժամանակ փոքր պայթուցիկ է մտել։ Սովորաբար դրանք ինչ-որ բանի դիպչելով՝ պայթում են, բայց տղամարդու աչքի մեջ մտնելով՝ սկսել է այրվել։ Զինվորն աչքից հանել է պայթուցիկն ու հնարավորինս հեռու նետել։ Հողին դիպչելով՝ այն պայթել է։
«Նա երրորդ աստիճանի այրվածքներ ուներ՝ ձեռքերին, դեմքին, աչքի վրա... Բայց եթե այն պայթեր աչքի մեջ, նա ողջ չէր մնա։ Երբ նրան վիրահատեցին, սրտի կանգ գրանցվեց, բայց բժիշկներին հաջողվեց այն նորից աշխատեցնել, ու տղամարդը ողջ մնաց։ Աչքը փրկել չհաջողվեց, բայց նրա երկրորդ աչքը նորմալ էր»,- պատմեց Ռոջեր Օհանեսյանը։
Հետագայում Հայաստան են հրավիրում պլաստիկ վիրաբույժ Հովարդ Կոնին, որը մի շարք պլաստիկ վիրահատություններ է կատարում, նրա հիվանդներից մեկն էլ հենց այդ զինվորն էր։ Վիրաբույժը մաշկի լաթով փակում է վերքը, որը մնացել էր աչքի տեղում։
«Այդ տղամարդը շատ երջանիկ էր վիրահատությունից հետո, ասում էր, որ այդպես արդեն երեխաներին իր տեքսով չի վախեցնի։ Նա պատերազմի հերոս էր, բայց նրան անհանգստացնում էր այն, որ իր դեմքը վախեցնում է երեխաներին...»:
Հայաստանի ու հրավիրված բժիշկների վիրահատական սեղանին այն տարիներին եղել են ոչ միայն զինվորականներ, այլեւ քաղաքացիական անձինք ու նույնիսկ երեխաներ, ովքեր տուժել էին ռազմական գործողություններից։ Տուժածներից մեկը՝ Ծովինար անունով 8-ամյա մի աղջիկ, հատկապես տպավորվել է Ռոջեր Օհանեսյանի հիշողությունում։
Ծովինարը փողոցում ավագ եղբոր հետ խաղալիս է եղել, երբ նրանցից ոչ հեռու արկ է ընկել։ Այն չի պայթել, ու երեխաները մոտեցել են՝ դիտելու։ Աղջիկն արկը ձեռքն է վերցրել, բայց եղբոր խնդրանքով նետել է։ Ընկնելով գետնին՝ արկը չի պայթել, ու հետաքրքրասեր տղան քարով հարվածել է դրան։ Արկը պայթել է։ Արնաշաղախ տղան քրոջը խնդրել է կանչել ծնողներին։
Բայց աղջիկը չի կարողանում հասնել ծնողների մոտ։ Մոտակայքով անցնող մեքենան տեսնում է ուշաթափված երեխային եւ հիվանդանոց հասցնում։ Միայն այնտեղ, ուշքի գալով, աղջիկը կարողանում է պատմել ավագ եղբոր մասին, բայց արդեն ուշ էր, տղային չեն կարողանում փրկել։
«Աղջկա աչքերի մեջ թափանցող վերքեր էին, նրան տեղափոխել էին Երեւան, վիրահատել, հեռացրել բեկորները, հիմա նա լավ տեսնում է։ Հիմա մեծացել է, գեղեցիկ, երիտասարդ կին է դարձել, մի քանի օր առաջ է ամուսնացել։ Նա հարսանիքին հրավիրել էր նաեւ Հայկական ակնաբուժական նախագծի աշխատակիցներին»,- պատմեց Ռոջեր Օհանեսյանը, որն այդ տարիների իրադարձություններից հետո էլ հիմնադրել է այդ նախագիծը։

Eye surgery without anesthesia and a man with a rocket in his eye: Roger Ohanesian’s memories of 1992
August 9, 2017  22:34
On September 10, 1992, eye surgeon Roger Ohanesian (USA) was going to leave for a family vacation to the UK when he received a message that changed his plans for the coming weeks – and for the rest of his life. Ara Grigoryan, Deputy Minister of Health of Armenia, contacted him and other doctors in Diaspora to say that in Armenia there were many injured people in war who needed good doctors.
Doctor Ohanesian called his wife and said that his plans had changed and he had to go to Armenia, where his help was required.
"When my grandfather was young, he returned to Armenia from the US with a group of friends to fight there. He always told me that when the time comes, I, too, will have to return to my historic homeland. So how could I not return? I called my wife who was already in Britain and asked if she would mind if I went to Armenia. She answered that she even envied me, because I had the chance do something for my homeland," Dr. Ohanesian said in an interview with NEWS.am Medicine.
During the following years, Roger Ohanesian often came to Armenia and brought medicine, medical equipment, his knowledge and skills. Together with Armenian doctors he did his best to save the eyes of people who were wounded during the hostilities.
Talking about the most memorable events of 1992 and the following years, Roger Ohanesian remembered a young soldier who was wounded and needed eye surgery. They didn’t have enough anesthetics so they had to operate without them. The guy was given two sharp pieces of glass, he had to squeeze those in his palms to distract from the pain in his eye, which was being operated on.
"I was so impressed with this guy. Obviously he was in pain, because the anesthetics they gave him was not enough, but it was all they had. He just squeezed his hands, the cut glass caused pain in his hands that deferred the pain in his eye. The cornea of his eye that had penetrating wounds was repaired by Doctor Malayan, who was able to put the eye back together again. The young man survived the operation. His eyes are fine now."
A small rocket hit the eye of another young soldier during the hostilities. Usually such rockets explode when they hit something, but that one penetrated the man's eye and started to flare. The man reached out and took the hot burning rocket out of his eye, and then threw it away as far as possible. The rocket exploded, barely touching the ground.
"He had third degree burns to his hands, to his eye and his face... If this rocket exploded in his eye, he would not have had a chance to survive. When he was operated on, he literally died on the operating table, he had a heart attack from the obvious pain, but the doctors restarted his heart, and he lived. The eye was lost, but he still has the other eye."
Later on, plastic surgeon Dr. Howard Kohn was invited to Armenia and performed a number of plastic surgeries, and this man was among his patients. The surgeon repaired his face and placed a patch of skin in the place of his lost eye.
"This man was very happy after the operation, saying that he wouldn’t scare his children anymore. The guy had been a hero in the war, but he was disturbed by the fact that his face was frightening his children."
In those years the doctors had to treat and operate not only on wounded soldiers, but civilians as well, including injured children. Among them was an 8-year-old girl named Tsovinar.
Tsovinar was playing on the street with her brother when a bomb fell near them. The girl grabbed the bomb, but threw it away at her brother's request. The bomb did not explode when it hit the ground, and the curious boy hit it with a stone. The bomb exploded. Both children got shrapnel in their faces and bodies. The boy was bleeding badly, yet he was able to tell his sister to call their parents.
But the girl did not reach their parents. A car driving by found her unconscious, covered in blood, and took her to the hospital. Only there, when she came round, she could tell about her elder brother who needed help. But it was too late – when the adults found him, the boy was already dead.
The girl had penetrating wounds in her eyes, so she was brought to Yerevan and underwent surgery. She now has good vision in both eyes.
The girl has grown a beautiful young woman now. A few days ago she got married, and she invited to her wedding the members of the Armenian EyeCare Project, which Dr. Ohanesyan founded after the events of those years.