Կանայք աշխատավայրում ամեն տարի 100 800 ավելորդ կալորիա են օգտագործում. հետազոտություն
Աշխատավայրում կանայք հաճախ են ուտում վնասակար բարձրկալորիական մթերքներ, որոնք տարեկան նրանց համար 100 800 ավելորդ կալորիա են ապահովում: Այս կալորիաների պատճառով կանայք տարեցտարի գիրանում են:
Դանիայի հետազոտողները հարցում են անցկացրել 1000 կանանց շրջանում, որով պարզվել է, որ աշխատավայրում ձեռքի հետ ուտելու հետեւանքով կանայք շաբաթական օգտագործում են միջինը 2240 ավելորդ կալորիա, իսկ տարեկան այն կազմել է արդեն 100 800, պարզել են բժիշկները: Հիշեցնենք, որ 8000 ավելորդ կալորիան  ճարպի 1 կգ է դառնում:
Գիտնականները նշել են, որ շատ կանանց թուլությունը չիփսերն են: Հարցման մասնակիցները տարեկան կերել են միջինը 135 փաթեթ: Կանանց 45 տոկոսն աշխատավայրում չիփսի գաղտնի պաշար է ունեցել, 39 տոկոսը՝ թխվածքաբլիթի:
Մասնագետների խոսքով՝ կանայք հոգնածության, սթրեսի կամ ձանձրանալու պատճառով են աշխատավայրում ձեռքի հետ ուտում: Սովորաբար դա արվում է 10:30-ի եւ 15:30-ի միջակայքում: Ուրբաթ եւ երկուշաբթի դիտվել է կերած քաղցրեղենի ամենաբարձր մակարդակը:
Հարցման մասնակիցները տարվա ընթացքում վերացրել են 135 հատ թխվածքաբլիթ, տորթի 90 կտոր, քաղցրեղենի 90 փաթեթ, 45 փքաբլիթ, ընկույզի 45 փաթեթ եւ նույնքան փաթեթ քաղցր չիր: Դրան ավելացրած կանայք կաթով քաղցր սուրճ են խմել, գազավորված եւ էներգետիկ ըմպելիքներ, ինչպես նաեւ օգտագործել են տարբեր ուտեստներ, որոնցով նրանց գործընկերները հյուրասիրել են:
«Յուրաքանչյուր 5-րդ կինը ձեռքի հետ ուտելուց չի կարողացել հրաժարվել կամքի ուժի բացակայության պատճառով: Յուրաքանչյուր 10-ից 3-ին ուտել է ստիպել ձեռքի տակ եղած կերակուրի առկայության փաստը: Նույնքան մարդ էլ ասել է, թե կյանքը չափից ավելի կարճ է, ուստի չարժի հրաժարվել ձեռքի հետ ուտելու հաճույքից»,- նշել են մասնագետները:

Каждый год женщины на работе потребляют 100 800 лишних калорий – исследование
На работе женщины часто перекусывают вредными высококалорийными продуктами, которые ежегодно “обходятся” им в 100 800 лишних калорий. Из-за этих калорий многие женщины поправляются из года в год.
Опрос среди 1000 женщин, проведенный исследователями из Дании, показал, что из-за перекусов на работе женщины потребляют в среднем 2240 лишних калорий в неделю, а за год их накапливалось уже 100 800, установили врачи. Напомним, что считается, что 8000 лишних калорий становятся одним килограммом жира.
Слабостью многих женщин, как отметили ученые, оказались чипсы. За год участницы съедали в среднем 135 пакетиков чипсов. У 45% женщин на работе был тайный запас чипсов, у 39% - запас печенья.
По словам специалистов, женщины перекусывают на работе из-за усталости, стресса или от скуки. Обычно перекусы приходятся на период между 10:30 и 15:30. По пятницам и понедельникам отмечался самый высокий уровень съедаемых сладостей.
В течение года участницы опроса уничтожали 135 штук печенья, 90 кусков торта, 90 пакетиков сладостей, 45 пончиков, 45 пакетиков орехов и 45 пакетиков сладких сухофруктов. Вдобавок женщины пили сладкий кофе с молоком, газировку и энергетики, а также употребляли разные снэки (закуски), которыми их угощали коллеги.
«Каждая пятая женщина не могла отказаться от перекусов из-за отсутствия силы воли. Троих из каждых десяти перекусывать заставлял сам факт наличия под рукой еды. А трое из каждых десяти сказали: жизнь слишком коротка, поэтому отказываться от удовольствия перекусить не стоит», - отметили исследователи.