Սրտաբանները գնահատել են սեքսի ժամանակ մահանալու հավանականությունը
Սեքսի ժամանակ կամ դրանից անմիջապես հետո սրտի աշխատանքի անսպասելի կանգը տղամարդկանց մոտ զգալիորեն ավելի հաճախ է տեղի ունենում, քան կանանց մոտ, վստահեցնում է վիճակագրությունը։ Սակայն ընդհանուր առմամբ սեքսուալ ակտիվությունը սրտի աշխատանքի կանգառին չափազանց հազվադեպ է հանգեցնում, հավաստիացնում են Լոս Անջելեսի Cedars-Sinai հիվանդանոցին առընթեր սրտաբանության ինստիտուտի հետազոտողները։
«Սրտի նոպաներն ինքնին ծայրահեղ վտանգավոր երեւույթներ են, որոնք հաճախ հանգեցնում են  մարդու մահվան, սակայն մենք ցույց տվեցինք, որ դրանք ծայրահեղ հազվադեպ են տեղի ունենում սեքսով զբաղվելու ժամանակ։ Հիմա մենք ապացույց ունենք, որ սրտի հիվանդություններով մարդիկ այդ առթիվ մտահոգվելու կարիք չունեն»,- ասել է Սամիթ Չուգխը՝ Լոս Անջելեսի Սրտի ուսումնասիրության ինստւտուտից։ Նրա խոսքով՝ սա առաջին հետազոտոթյունն է, որը ուսումնասիրել է սրտի աշխատանքի կանգառի ու սեռական ակտիվության միջեւ կապը։
Հետազոտության համար նյութ է հանդիսացել Oregon SUDS (Oregon Sudden Unexpected Death Study) համալսարանի տվյալների բազան։ Այն պարունակում է տվյալներ Օրեգոն նահանգում 2002-2015 թթ․ ժամանակահատվածում սրտի անսպասելի կանգառից հանկարծամահության դեպքերի մասին։ Այդ ժամանակահատվածում սրտի անսպասելի կանգառից հանկարծամահության 4557 դեպքերից ընդամենը 34-ն է տեղի ունեցել սեքսի ժամանակ։ Այդ դրվագների հետևանքով զոհվել են հիմնականում շուրջ 60 տարեկան աֆրոամերիկացի տղամարդիկ։ Հիվանդների մեծ մասը տառապում էր սրտանոթային հիվանդություններից ու դեղամիջոցներ էր ընդունում։
Այդ տվյալների հիման վրա գիտնականները հանգել են այն եզրակացության, որ սեքսով զբաղվելն անվտանգ է սրտանոթային համակարգի խնդիրներ ունեցողների համար՝ բացառությամբ ռիսկի հատուկ խմբի մարդկանց փոքր կատեգորիայի։ Այդ կատեգորիային են դասվում 60-ն անց աֆրոամերիկացի տղամարդիկ , որոնք տառապում են տախիկարդիայով ու սրտի փորոքի շողացող առիթմիայով։
Հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են Սրտաբանության ամերիկյան ասոցիացիայի համագումարում։
Հետազոտողները նաեւ հայտնաբերել են, որ սրտային – թոքային ռեանիմացիան կիրառվել է դեպքերի միայն 30 տոկոսում, չնայած տուժածների կողքին է եղել նրանց զուգընկերը կամ զուգընկերուհին։
Չուգխի խոսքով՝ այդ տվյալները ցույց են տալիս, թե որքանով կարեւոր է բնակչությանը սրտային թոքային վերակենդանացման հնարքները սովորեցնելը։
Սովորաբար սրտի գործունեության անսպասելի դադարի դեպքում մարդը արագ կորցնում է գիտակցությունը ու դադարում է շնչել։ Առանց սրտի արտաքին մերսման ու արհեստական շնչառության՝ մահացու ելքը գրեթե անխուսափելի է ։
Սրտի աշխատանքի անսպասելի կանգառը դրանով է տարբերվում ինֆարկտից, որի պատճառը դեպի սիրտ արյան անբավարար շրջանառությունն է ։
Այն մասին, որ սեռական ակտիվությունը կարող է ինֆարկտի հանգեցնել, վաղուց էր հայտնի, բայց առայսօր հայտնի չէր սեքսի ու սրտի աշխատանքի անսպասելի կանգառի միջեւ կապի մասին։

Кардиологи оценили шансы умереть во время секса
Внезапная остановка сердца во время секса или сразу после него происходит у мужчин значительно чаще, чем у женщин, утверждает статистика. Однако в целом сексуальная активность приводит к остановке сердца чрезвычайно редко, утверждают исследователи Института кардиологии при больнице Cedars-Sinai в Лос-Анджелесе.
«Сердечные приступы сами по себе являются крайне опасным феноменом, который чаще всего приводит к смерти человека, однако мы показали, что они крайне редко происходят во время занятий сексом. Теперь у нас есть вещественные доказательства того, что людям с болезнями сердца нечего опасаться», — заявил Самит Чугх (Sumeet Chugh) из Института изучения сердца Cedars-Sinai в Лос-Анджелесе (США). По его словам - это первое когда-либо проведенное исследование, изучавшее связь между остановкой сердца и сексуальной активностью.
Материалом для исследования стала база данных Oregon SUDS (Oregon Sudden Unexpected Death Study). Она содержит сведения о случаях внезапной смерти в Портленде, штат Орегон, с 2002 по 2015 год. Из 4557 случаев внезапной остановки сердца в этот период лишь 34 произошли во время полового акта. Жертвами этих эпизодов чаще всего оказывались мужчины в возрасте около 60 лет, афроамериканцы. Большинство пациентов страдали сердечно-сосудистыми заболеваниями и принимали лекарственные препараты.
На основании этих данных ученые пришли к выводу, что занятия сексом являются безопасными для людей с проблемной сердечно-сосудистой системой, за исключением небольшой категории людей из особой группы риска. К ней относятся мужчины в возрасте от 60 лет афроамериканского происхождения, страдающие от тахикардии и мерцания желудочков сердца.
Результаты исследования были представлены на съезде Американской ассоциации кардиологии.
Исследователи также обнаружили, что сердечно-легочная реанимация применялась лишь в 30% случаев, несмотря на то, что рядом присутствовал партнер или партнерша пострадавшего.
По словам доктора Чугха, «эти данные указывают, насколько важно обучать население приемам сердечно-легочной реанимации».
Обычно в случае внезапного прекращения эффективной деятельности сердца человек быстро теряет сознание и перестает дышать. Без наружного массажа сердца и искусственного дыхания смертельный исход практически неизбежен.
Этим внезапная остановка отличается от инфаркта, причина которого - недостаточное кровоснабжение сердца.
О том, что сексуальная активность может привести к инфаркту, было известно давно, но до сих пор не было известно о связи между сексом и внезапной остановкой сердца.