Շաքարախտի բուժման երկու նորագույն մոտեցում. բացատրում է մասնագետը
Վերջին տարիներին գիտնականները շաքարախտի բուժման բազմաթիվ նոր մոտեցումներ են մշակել, որոնցից որոշները շատ արդյունավետ են եղել եւ աշխարհի զարգացած երկրներում արդեն ակտիվորեն կիրառվում են: Դրանցից երկուսի մասին, որոնք Հայաստանում, ցավոք, դեռ չեն կիրառվում,  NEWS.am-ի թղթակցին պատմել է շաքարախտի եւ կլինիկական դեղագործության մասնագետ Հակոբ Անթառամյանը:
Ըստ նրա՝ 2-րդ տիպի շաքարախտն այսօր հաճախ թիրախավորում է պացիենտի ոչ թե ենթաստամոքսային գեղձն, այլ գլխուղեղը, լյարդը, ստամոքսը, մկանները եւ, իհարկե, երիկամները:
SGLT2 ինհիբիտոր
SGLT2 ինհիբիտորները 2-րդ տիպի շաքարախտի բուժման դեղամիջոցների դաս են: SGLT2 – ը երիկամներում գլյուկոզայի ներծծմանը մասնակցող սպիտակուց է: SGLT2 ինհիբիտորները արգելափակում են երիկամներում գլյուկոզայի ներծծումն ու նպաստում օրգանիզմից դրանց դուրս բերելուն՝ դրանով իսկ գլյուկոզայի մակարդակը նվազեցնելով արյան մեջ:
Հակոբ Անթառամյանը նշել է, որ այդ դեղամիջոցը շաքարախտ ունեցողի օրգանիզմից մեկ օրում կարող է դուրս բերել մինչեւ 120մգ հավելյալ գլյուկոզա: Ավելին, նրանք իջեցնում են ճնշումն ու նպաստում ավելորդ քաշի նվազեցմանը, ինչը, որպես կանոն, շաքարախտով հիվանդներին հատուկ է:
Մասնագետը նշել է, որ այդ դեղամիջոցները երիկամներին չեն վնասում, սակայն կարեւոր է, որ պացիենտի երիկամներն առողջ լինեն. այդ դեպքում դրանք կնպաստեն շաքարախտի արդյունավետ վերահսկմանը:
Ըստ Անթառամյանի՝ այդ դեղամիջոցներն արդեն ակտիվորեն կիրառվում են ԱՄՆ-ում: Միակ խնդիրը թանկությունն է. դրանցով բուժումն ամսական շուրջ 400 դոլար արժի:
Ինկրետիններ
Ինկրետինները հորմոնների դաս է, որոնք խթանում են ինսուլինի արտազատումը եւ սննդի ընդունմանն ի պատասխան՝ վերամշակվում են աղիներում: Առողջ մարդկանց մոտ մինչեւ 70 տոկոս ինսուլինի արտազատումը պայմանավորված է հենց ինկրետինների գործունեությամբ, իսկ 2-րդ տիպի շաքարախտ ունեցողների մոտ այն նկատելիորեն ցածր է:
Ինկրետինների ուսումնասիրությունը գիտնականներին այն եզրակացության է բերել, որ դրանք կարելի է կիրառել նաեւ 2-րդ տիպի շաքարախտի բուժման մեջ: Այդ առումով սկզբունքայնորեն կարեւոր են ինսուլինի արտազատման գլյուկոզայից կախված խթանումը եւ գլյուկագոնի արտազատման վրա ճնշումները:
Հակոբ Անթառամյանը նշել է, որ շաքարախտի բուժման երկու մեթսդներն էլ շատ խոստումնալից են թվում եւ կարող են օգնել նվազեցնել շաքարախտից մահացությունների թիվը, ինչպես նաեւ լուծել շաքարախտից բխող խնդիները:

2 новейших подхода к лечению диабета: объясняет специалист
В последние годы ученые разработали немало новых методов лечения диабета, некоторые из которых оказались очень эффективными и уже активно применяются в развитых странах мира. О двух из них, которые в Армении пока, к сожалению, не применяются, корреспонденту NEWS.am Medicine рассказал специалист по диабету и клинической фармакологии Агоп Антарамян (США).
По его словам, лечение диабета 2 типа сегодня нередко нацелено не на поджелудочную железу, а на мозг, печень, желудок, мышцы и, конечно же, почки пациента.
Ингибиторы SGLT2
Ингибиторы SGLT2 – класс препаратов, используемых при лечении диабета 2 типа. SGLT2 – это белок, участвующий в процессе реабсорбции глюкозы в почках. Ингибиторы SGLT2 блокируют реабсорбцию глюкозы почками и способствуют ее выведению из организма, таким образом, снижая уровень глюкозы в крови.
Как отметил Агоп Антарамян, этот класс препаратов может выводить из организма диабетика до 120 мг лишней глюкозы в день. Более того, они способствуют понижению давления и потере лишнего веса, что, как правило, очень актуально для диабетиков.
Самим почкам эти препараты, как отметил специалист, вреда не наносят, однако важно, чтобы почки у пациента были здоровые – в этом случае эти лекарства будут способствовать эффективному контролю диабета.
По словам специалиста, эти препараты уже активно используются в клиниках США. Единственная проблема – их дороговизна: лечение ими обходится около 400 долларов в месяц.
Инкретины
Инкретины – это класс гормонов, которые являются стимуляторами секреции инсулина и вырабатываются в кишечнике в ответ на прием пищи. Именно действием инкретинов обусловлена секреция до 70% инсулина у здоровых людей, а у пациентов с диабетом 2 типа этот эффект заметно снижен.
Изучение инкретинов привело ученых к выводу о том, что их можно использовать и в лечении диабета 2 типа: принципиально важным моментом в этом плане являются глюкозозависимая стимуляция секреции инсулина и ингибирование (подавление) секреции глюкагона.
Как отметил Агоп Антарамян, оба подхода к лечению диабета кажутся весьма и весьма многообещающими: они могут помочь уменьшить смертность от диабета, а также справиться с проблемами, возникающими из-за него.