Գրիպի դեմ պատվաստման ցածր մակարդակը կարող է համավարակ առաջացնել. ԱՀԿ
Վերջին 7 տարիներին Եվրոպական տարածաշրջանում գրիպի դեմ պատվաստման ընդգրկումը նկատելիորեն նվազում է բարձր ռիսկի խմբերի շրջանում, ինչը կարող է բերել գրիպի համավարակի: Այս մասին նշված է ԱՀԿ Տարածաշրջանային բյուրոյի եւ Հիվանդությունների կանխարգելման ու վերահսկողության եվրոպական կենտրոնի համատեղ մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Նշված կազմակերպություններն առաջին անգամ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպական տարածաշրջանում սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստման ընդգրկման համակողմանի ամփոփում են կատարել 2008-2009 եւ 2014-2015 թվականների համաճարակային սեզոնների միջեւ: Այն վերաբերում է Եվրամիության 29 երկրի եւ եւս 21 երկրի Եվրոպական տարածաշրջանում, որոնք միության մեջ չեն մտնում: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ Եվրոպայում սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստման ցածր մակարդակը սպառնալիքի տակ է դնում ամենամյա համաճարակների եւ հաջորդ համավարակի ժամանակ մարդկանց պաշտպանության հնարավորությունը:
«Գրիպի կանխարգելման համար առավել արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է: Սակայն, մեր հետազոտությունների համաձայն, Եվրոպական տարածաշրջանի մի շարք երկրներում պատվաստման ընդգրկման մակարդակն անշեղորեն նվազում է,- նշել է ԱՀԿ Եվրոպայի հարցերով տնօրեն Ժուժաննա Յակաբը: - Սա հատկապես վտանգավոր է տարեցների եւ քրոնիկական հվանդություններով տառապող հիվանդների համար: Իսկ ապագայում հնարավոր է՝ ամբողջ բնակչության համար, քանի որ համավարակային պատվաստանյութերի արտադրումը սերտորեն կապված է սեզոնային պատվաստանյութերի օգտագործման հետ»:
Ժուժաննա Յակաբը նաեւ նշել է, որ Եվրամիության անդամ բոլոր երկրները փաստաթուղթ են ստորագրել, որը դրել է սեզոնային գրիպի դեմ պայքարի ուժեղացման ու տարեցների ու ռիսկի այլ խմբերի մեջ մտնող մարդկանց 75 տոկոսի պատվաստման ընդգրկմանը հասնելու նպատակներ, որոնց, սակայն, չեն հասել: Սա բերել է տարեցների շրջանում մահացության աճի, որը բաժին է ընկել Արեւմտյան Եվրոպայում 2017-2018 թվականների գրիպի սեզոնի բարձրակետին:
Ռիսկի խմբերը
Ինչպես նշում են ԱՀԿ փորձագետները, տարեցների շրջանում գրիպի հետեւանքով մահացության հավանականությունը շատ մեծ է: Ամեն տարի սեզոնային գրիպի հետ կապված շնչառական հիվանդությունների հետեւանքով մահանում է Եվրոպական տարածաշրջանի ավելի քան 44 հազար բնակիչ: Համաշխարհային մասշտաբով ընդհանուր մահացությունը կազմում է մինչեւ 650 հազար մարդ: Ամենամյա հետազոտությունների տվյալներով՝ Եվրոպայում այս մահացության թվից մոտ 34 հազարը (75 տոկոսից ավելի) բաժին է ընկնում 65 տարեկանից մեծ մարդկանց: Ըստ որում՝ տարածաշրջանի երկրներից կեսում գրիպի դեմ պատվաստվում է տարեցների 75 տոկոսի փոխարեն երրորդ մասից պակասը:
Ինչ վերաբերում է ռիսկի մյուս խմբերին՝
• երկրների մեծ մասում քրոնիկական հիվանդություններով տառապող մարդկանց պատվաստման ընդգրկումը 40 տոկոսից ցածր է եղել,
• գրեթե բոլոր երկրներում առողջապահության աշխատակիցներին հրահանգվում է պատվաստվել գրիպի դեմ, սակայն իրական ընդգրկումը կազմել է ընդամենը 40 տոկոս,
• մինչեւ 2009 թվականի համավարակը (А(Н1N1) գրիպ) հղիների պատվաստման 40-տոկոսանոց ընդգրկման հրահանգներ կային, 2014-2015 թվականների համաճարակային սեզոնին այս հրահանգն աճել է մինչեւ 90 տոկոս: Սակայն հետազոտված երկրների կեսում իրական ցուցանիշը 10 տոկոսից պակաս է եղել,
• Եվրոպայում երեխաների պատվաստման ընդգրկումը տատանվել է 1-ից մինչեւ 80 տոկոսի սահմաններում: Երեխաներին պատվաստելու հրահանգն առկա է տարածաշրջանի երկրների ոչ պակաս կեսում (դրանցից մեծ մասը Աեւելյան Եվրոպայում):
ԱՀԿ փորձագետների գնահատմամբ՝ տարածաշրջանի յուրաքանչյուր երկրում գրիպի դեմ պատվաստման կազմակերպման խնդիրների պատճառները տարբեր են: Այսպես՝ ֆինանսապես պակաս բարեկեցիկ երկրներում, որտեղ գրիպի դեմ պայքարը առաջնահերթություն չի դիտվում, պատվաստման ցածր ընդգրկումը կապված է պատվաստանյութերի սահմանափակ գնումներով:
Իհարկե, այն երկրներում, որտեղ պատվաստանյութերը հասանելի են, պատվաստման ընդգրկումը նույնպես բարձր չէ՝ մի քանի պատճաներով. դա ե՛ւ գրիպի վտանգավորության թերագնահատումն է, ե՛ւ պատվաստանյութերի ու առողջապահության մարմինների նկատմամբ վստահության ցածր մակարդակը, ե՛ւ պատվաստվելու անհատական մոտիվացիայի բացակայությունը, ե՛ւ բժշկական աշխատողների համար խիստ հրահանգների բացակայությունը:
ԱՀԿ փորձագետների կարծիքով՝ Եվրոպայի երկրների կառավարությունները պետք է ավելի արդյունավետ աշխատեն պատվաստման խնդիրների վերացման ուղղությամբ, այլապես գրիպի հաջորդ համավարակը կարող է շատ լուրջ հետեւանքներ ունենալ:

ВОЗ: Низкий уровень вакцинации от гриппа может привести к пандемии
В Европейском регионе в течение последних 7 лет заметно уменьшается охват вакцинацией против гриппа среди групп повышенного риска, что может привести к пандемии гриппа. Об этом говорится в совместном пресс-релизе Региональное Бюро ВОЗ и Европейский центр профилактики и контроля заболеваний.
Вышеназванные организации впервые провели всесторонний обзор охвата вакцинацией против сезонного гриппа в Европейском регионе Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) между эпидемическими сезонами 2008-2009 и 2014-2015 годов. Обзор касается 29 стран Евросоюза и еще 21 страны в Европейском регионе, не входящей в этот союз. Исследование показало, что низкий уровень вакцинации против сезонного гриппа в Европе ставит под угрозу возможность защиты людей во время ежегодных эпидемий и следующей пандемии.
«Вакцинация – наиболее эффективная мера профилактики гриппа. Однако, согласно нашим исследованиям, уровень охвата вакцинацией в ряде стран Европейского региона неуклонно снижается, - отметила региональный директор ВОЗ в Европе Жужанна Якаб. – Особенно опасно это для пожилых людей и пациентов с хроническими заболеваниями. А в будущем – потенциально для всего населения, так как производство пандемических вакцин тесно связано с использованием сезонных вакцин».
Жужанна Якаб также отметила, что все государства-члены Европейского Союза подписались под документом, ставящим цель усиления борьбы с сезонным гриппом и достижения охвата вакцинацией 75% пожилых людей и других людей из групп риска, однако эти цели не были достигнуты. Это привело к росту смертности среди пожилых людей, который пришелся на пик сезона гриппа 2017-2018 года в Западной Европе.
Группы риска
Как отмечают эксперты ВОЗ, риск смерти от гриппа очень высок у пожилых людей. Ежегодно от респираторных заболеваний, связанных с сезонным гриппом, умирают более 44 000 жителей Европейского региона. Общая смертность в мировом масштабе составляет до 650 000 человек. По данным ежегодных обследований, около 34 000 (более 75%) из этих смертей в Европе приходится на лиц старше 65 лет. При этом в половине стран региона вакцинируется от гриппа менее трети пожилых людей вместо 75%.
Что касается других групп риска:
• охват вакцинацией людей с хроническими заболеваниями в большинстве стран оказался ниже 40%;
• почти во всех странах рекомендуется вакцинация от гриппа работников здравоохранения, но реальный охват составил всего 40%;
• до пандемии 2009 года (грипп А(Н1N1)) существовали рекомендации 40-процентного охвата вакцинацией беременных женщин, в эпидсезоне 2014-2015 года эта рекомендация выросла до 90%. Однако реальный показатель в половине обследуемых стран оказался менее 10%;
• охват вакцинацией детей в Европе варьировался от 1% до 80%. Рекомендация вакцинировать детей существует в менее чем в половине стран региона (большинство из них в Восточной Европе)
По оценке экспертов ВОЗ, причины пробелов в организации вакцинации от гриппа в каждой стране региона разные. Так, в наименее финансово благополучных странах, где борьба с гриппом не рассматривается в качестве приоритета, низкий охват вакцинации связан с ограниченными закупками вакцин.
Правда, в странах, где вакцины доступны, охват вакцинации тоже невысок – по нескольким причинам: это и недооценка опасности гриппа, и низкое доверие к вакцинам и органам здравоохранения, и отсутствие индивидуальной мотивации прививаться, и отсутствие строгих рекомендаций для медицинских работников.
По мнению экспертов ВОЗ, правительствам стран Европы следует более эффективно работать над устранениями пробелов в вакцинации, иначе следующая пандемия гриппа может иметь очень серьезные последствия.