Գրիպի դեմ պատվաստման ցածր մակարդակը կարող է համավարակ առաջացնել. ԱՀԿ
Վերջին 7 տարիներին Եվրոպական տարածաշրջանում գրիպի դեմ պատվաստման ընդգրկումը նկատելիորեն նվազում է բարձր ռիսկի խմբերի շրջանում, ինչը կարող է բերել գրիպի համավարակի: Այս մասին նշված է ԱՀԿ Տարածաշրջանային բյուրոյի եւ Հիվանդությունների կանխարգելման ու վերահսկողության եվրոպական կենտրոնի համատեղ մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Նշված կազմակերպություններն առաջին անգամ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպական տարածաշրջանում սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստման ընդգրկման համակողմանի ամփոփում են կատարել 2008-2009 եւ 2014-2015 թվականների համաճարակային սեզոնների միջեւ: Այն վերաբերում է Եվրամիության 29 երկրի եւ եւս 21 երկրի Եվրոպական տարածաշրջանում, որոնք միության մեջ չեն մտնում: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ Եվրոպայում սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստման ցածր մակարդակը սպառնալիքի տակ է դնում ամենամյա համաճարակների եւ հաջորդ համավարակի ժամանակ մարդկանց պաշտպանության հնարավորությունը:
«Գրիպի կանխարգելման համար առավել արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է: Սակայն, մեր հետազոտությունների համաձայն, Եվրոպական տարածաշրջանի մի շարք երկրներում պատվաստման ընդգրկման մակարդակն անշեղորեն նվազում է,- նշել է ԱՀԿ Եվրոպայի հարցերով տնօրեն Ժուժաննա Յակաբը: - Սա հատկապես վտանգավոր է տարեցների եւ քրոնիկական հվանդություններով տառապող հիվանդների համար: Իսկ ապագայում հնարավոր է՝ ամբողջ բնակչության համար, քանի որ համավարակային պատվաստանյութերի արտադրումը սերտորեն կապված է սեզոնային պատվաստանյութերի օգտագործման հետ»:
Ժուժաննա Յակաբը նաեւ նշել է, որ Եվրամիության անդամ բոլոր երկրները փաստաթուղթ են ստորագրել, որը դրել է սեզոնային գրիպի դեմ պայքարի ուժեղացման ու տարեցների ու ռիսկի այլ խմբերի մեջ մտնող մարդկանց 75 տոկոսի պատվաստման ընդգրկմանը հասնելու նպատակներ, որոնց, սակայն, չեն հասել: Սա բերել է տարեցների շրջանում մահացության աճի, որը բաժին է ընկել Արեւմտյան Եվրոպայում 2017-2018 թվականների գրիպի սեզոնի բարձրակետին:
Ռիսկի խմբերը
Ինչպես նշում են ԱՀԿ փորձագետները, տարեցների շրջանում գրիպի հետեւանքով մահացության հավանականությունը շատ մեծ է: Ամեն տարի սեզոնային գրիպի հետ կապված շնչառական հիվանդությունների հետեւանքով մահանում է Եվրոպական տարածաշրջանի ավելի քան 44 հազար բնակիչ: Համաշխարհային մասշտաբով ընդհանուր մահացությունը կազմում է մինչեւ 650 հազար մարդ: Ամենամյա հետազոտությունների տվյալներով՝ Եվրոպայում այս մահացության թվից մոտ 34 հազարը (75 տոկոսից ավելի) բաժին է ընկնում 65 տարեկանից մեծ մարդկանց: Ըստ որում՝ տարածաշրջանի երկրներից կեսում գրիպի դեմ պատվաստվում է տարեցների 75 տոկոսի փոխարեն երրորդ մասից պակասը:
Ինչ վերաբերում է ռիսկի մյուս խմբերին՝
• երկրների մեծ մասում քրոնիկական հիվանդություններով տառապող մարդկանց պատվաստման ընդգրկումը 40 տոկոսից ցածր է եղել,
• գրեթե բոլոր երկրներում առողջապահության աշխատակիցներին հրահանգվում է պատվաստվել գրիպի դեմ, սակայն իրական ընդգրկումը կազմել է ընդամենը 40 տոկոս,
• մինչեւ 2009 թվականի համավարակը (А(Н1N1) գրիպ) հղիների պատվաստման 40-տոկոսանոց ընդգրկման հրահանգներ կային, 2014-2015 թվականների համաճարակային սեզոնին այս հրահանգն աճել է մինչեւ 90 տոկոս: Սակայն հետազոտված երկրների կեսում իրական ցուցանիշը 10 տոկոսից պակաս է եղել,
• Եվրոպայում երեխաների պատվաստման ընդգրկումը տատանվել է 1-ից մինչեւ 80 տոկոսի սահմաններում: Երեխաներին պատվաստելու հրահանգն առկա է տարածաշրջանի երկրների ոչ պակաս կեսում (դրանցից մեծ մասը Աեւելյան Եվրոպայում):
ԱՀԿ փորձագետների գնահատմամբ՝ տարածաշրջանի յուրաքանչյուր երկրում գրիպի դեմ պատվաստման կազմակերպման խնդիրների պատճառները տարբեր են: Այսպես՝ ֆինանսապես պակաս բարեկեցիկ երկրներում, որտեղ գրիպի դեմ պայքարը առաջնահերթություն չի դիտվում, պատվաստման ցածր ընդգրկումը կապված է պատվաստանյութերի սահմանափակ գնումներով:
Իհարկե, այն երկրներում, որտեղ պատվաստանյութերը հասանելի են, պատվաստման ընդգրկումը նույնպես բարձր չէ՝ մի քանի պատճաներով. դա ե՛ւ գրիպի վտանգավորության թերագնահատումն է, ե՛ւ պատվաստանյութերի ու առողջապահության մարմինների նկատմամբ վստահության ցածր մակարդակը, ե՛ւ պատվաստվելու անհատական մոտիվացիայի բացակայությունը, ե՛ւ բժշկական աշխատողների համար խիստ հրահանգների բացակայությունը:
ԱՀԿ փորձագետների կարծիքով՝ Եվրոպայի երկրների կառավարությունները պետք է ավելի արդյունավետ աշխատեն պատվաստման խնդիրների վերացման ուղղությամբ, այլապես գրիպի հաջորդ համավարակը կարող է շատ լուրջ հետեւանքներ ունենալ:

Low uptake of seasonal influenza vaccination in Europe may jeopardise capacity to protect people in next pandemic
February 8, 2018  17:01
Influenza vaccination coverage among high-risk groups has dropped in the European Region over the last seven years, and half the countries report a decrease in the number of vaccine doses available. These are the results of the first comprehensive overview of seasonal influenza vaccine coverage in the European Region of the World Health Organization (WHO) between 2008/09 and 2014/15, conducted by the European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) and the WHO Regional Office for Europe. Low uptake of seasonal influenza vaccination in Europe jeopardises the capacity to protect people during annual epidemics and the next pandemic, the two organisations warn.
“Vaccination is the most effective measure to prevent severe disease caused by influenza. However, according to our research, influenza vaccination uptake has been steadily declining in a number of countries in the European Region”, says Dr Zsuzsanna Jakab, WHO Regional Director for Europe. “This is of serious concern now for people at higher risk of severe consequences, especially older people, and in the future potentially for the entire population, as the production of pandemic vaccines is closely linked to seasonal vaccine use. I urge European countries to increase vaccination coverage to hit the goal of 75% uptake among older and other at-risk people.”
“All European Union Member States have signed up to the goal of reaching 75% uptake among older people and other vulnerable groups; however, these targets are not being reached”, says Dr Andrea Ammon, Director of ECDC. “ECDC is committed to further work with Member States in support of their efforts to control seasonal influenza”, she continues.
The overview appears in a peer-reviewed scientific article published in Vaccine in January 2018 , based on data from the Vaccine European New Integrated Collaboration Effort (VENICE III) and WHO surveys. As the 2017/18 influenza season peaks in western Europe, a number of countries have seen a rapid increase in severe cases and, according to EuroMOMO, the organisation for European monitoring of excess mortality for public health action, some are reporting excess mortality among the elderly.
Older people at higher risk of death from influenza
WHO and partners estimate that over 44 000 people die annually of respiratory diseases associated with seasonal influenza in the WHO European Region, out of a total of up to 650 000 global deaths.
According to annual surveys funded by ECDC and WHO, although 34 000 (over 75%) of these deaths in Europe are among people aged 65 years or above, vaccine uptake remains low in this group. Half the countries in the WHO European Region are vaccinating fewer than one in three older people.
As for the other at-risk groups:
• vaccination was generally recommended for people with chronic illnesses; however, coverage was below 40% in most countries;
• almost all countries recommended influenza vaccination for health-care workers, but the majority reported influenza vaccine uptake as being as low as 40%;
• in total, 90% of countries had vaccine recommendations for pregnant women in 2014/2015, compared with 40% before the 2009 A(H1N1) pandemic; however, coverage overall was low, with half the countries reporting uptake below 10%;
• fewer than half the countries, most of them in eastern Europe, recommended influenza vaccination for young children; vaccination coverage ranged from less than 1% to 80%.
Vaccine shortages and declining demand behind low coverage
There are a number of context-specific factors influencing vaccination uptake. In the lower-resourced countries of the Region, where influenza may not be considered a high-priority disease, low coverage is a consequence of limited vaccine procurement.
Where vaccines are more widely available, uptake has been low or dropping for reasons ranging from complacency and lack of confidence in vaccines and health authorities, to lack of recommendations by health-care workers or access-related barriers, including out-of-pocket costs.