Օմբուդսմենը ԱՆ–ի կողմից օպտիմալացվող հոգեբուժական հաստատությունները գերբնակեցված է համարում
Հոգեբուժության ոլորտում օպտիմալացումը ուսումնասիրման առարկա չի եղել, սակայն մենք մտահոգություններ ունենք, որ դրա հետեւանքով իրավիճակը կարող է վատթարանալ հոգեբուժական հաստատությունների գերբնակեցվածության իմաստով: Այս մասին մարտի 21-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպե՞ս են հարաբերակցվում իր գրասենյակի հայտնաբերած հոգեբուժության խնդիրները այս ոլորում Առողջապահության նախարարության բարեփոխումների հետ:
Նա հավելեց, որ «Հոգեբուժական կազմակերպություններում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների ապահովման վերաբերյալ» զեկույցը կազմելիս օպտիմալացման հարցը չի դիտարկվել, այս պատճառով ավելի կոնկետ գնահատականներ տալ չի կարող, սակայն մտահոգություններ կան:
Զեկույցը ներկայացնելով՝ Արման Թաթոյանը լրագրողներին հայտնեց, որ գերբնակեցվածությունը Հայաստանի հոգեբուժական հաստատությունների համար արդիական խնդիր է:
Նա նշեց, որ այստեղ ընտրվել է գերբնակեցվածության գնահատման սխալ սկզբունք: Օրինակ՝ քրեակատարողական հաստատությունում այս ցուցանիշը գնահատվում է մեկ մարդուն 4 քառ.մետր հաշվարկով: Հոգեբուժական հաստատությունները հիմք են ընդունում մահճակալների թիվը, եւ դեպքեր կան, երբ հիվանդներն անձնական տարածք ուղղակի չունեն. մեկ հիվանդասենյակում 50 մահճակալ կա, ըստ որում՝ մահճակալներն ուղղակի դռան տակ են դրված: Բայց եթե հիվանդների թիվը չի գերազանցում նորմատիվներով սահմանված մահճակալների թիվը, ապա կլինիկան ոչ մի խախտում չի կատարել, հավելեց մարդու իրավունքների պաշտպանը: «Այս պատճառով մենք առաջարկում ենք սկզբունքորեն փոխել գերբնակեցվածության գնահատման մեթոդը: Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեն առաջարկում է հոգեբուժական կազմակերպությունների համար ընդհանուր հիվանդասենյակներում հաստատել մեկ հիվանդի համար 6 քառ.մետր տարածք նորմը»,- ասաց նա
Արման Թաթոյանը որպես գերբնակեցվածության հետեւանք նշեց այն փաստը, որ, օրինակ, Գյումրիի հոգեկան առողջության կենտրոնում մահճակալները դրված են նաեւ հանգստի սենյակում, որը նախատեսված է բոլոր հիվանդների համար:
Օմբուդսմենի խոսքով՝  հիվանդների կենցաղի եւ պահման պայմանների հետ կապված շատ խնդիրներ կան: Օրինակ՝ որոշ կլինիկաներում, մասնավորապես՝ «Նուբարաշենում», կանանց եւ տղամարդկանց բաժանմունքն առանձնացված չէ:
Գրանցվել են նաեւ հիվանդների խտրականության դեպքեր, օրինակ՝ անհատական հագուստ տրամադրելիս: Կամ՝ դեպքեր, երբ յուրաքանչյուր հիվանդին չի տրամադրվել իր հագուստը, եւ ամեն մի լվացքից հետո այն բաշխվել է պատահականության սկզբունքով: Վատ վիճակում է նաեւ սանիտարահիգիենիկ նորմերի պահպանումը:
Արման Թաթոյանը նաեւ հայտնեց, որ շատ հաստատություններում հիվանդներին, փաստորեն, զբոսանքի չեն տանում: Ավելին՝ հաստատություններում նրանք միշտ չէ, որ  իրենց հասանելիք թոշակը ստանալու հնարավորություն ունեն: Օրինակ՝ Արմաշում հիվանդները թոշակի մի տալիս են հաստատության աշխատակիցներին այն բանի համար, որ այնտեղ իրենց խնամում են: Օմբուդսմենի խոսքով՝ այս մասին հաղորդումն ուղարկվել է գլխավոր դատախազություն:

Омбудсмен считает перенаселенными психиатрические учреждения Армении, которые Минздрав оптимизирует
Оптимизация в сфере психиатрии не была предметом изучения, но у нас есть опасения, что ситуация в результате этого может ухудшиться в плане перенаселенности психиатрических учреждений. Об этом в беседе с журналистами 21 марта заявил омбудсмен Армении Арман Татоян, отвечая на вопрос о том, как соотносятся выявленные его офисом проблемы в психиатрии с реформами Минздрава в данной сфере.
Он добавил, что при составлении отчета «О соблюдении прав лиц с проблемами психического здоровья, содержащихся в психиатрических учреждениях» вопрос оптимизации не рассматривался, поэтому более конкретных оценок дать не может, но опасения есть.
Представляя доклад, Арман Татоян сообщил журналистам, что перенаселенность является актуальной проблемой для психиатрических учреждений Армении.
Он отметил, что здесь избран неверный принцип оценки перенаселенности. Например, в УИУ этот показатель оценивают по площади в расчете 4 кв метра на человека. Психиатрические учреждения берут за основу количество коек, и есть случаи, когда личного пространства у пациентов просто нет: в одной палате стоит 50 коек, причем койки стоят прямо под дверью.  Но если число пациентов не превышает число установленных нормативами коек, то для клиник нет никакого нарушения, добавил защитник прав человека. «Поэтому мы предлагаем принципиально изменить метод оценки перенаселенности. Комитет по предотвращению пыток предлагает для психиатрических организаций в общих палатах устанавливать норму 6 кв метров на пациента», – сказал он.
В качестве последствия перенаселенности Арман Татоян отметил тот факт, что, например, в Центре психического здоровья Гюмри койки стоят также в комнате отдыха, которая предусмотрена для всех пациентов.
По словам омбудсмена, есть много проблем, связанных с бытом и с условиями содержания пациентов. Например, в некоторых клиниках, в частности, в «Нубарашене», не разделены женское и мужское отделение.
Были зафиксированы также случаи дискриминации пациентов, например, при предоставлении личной одежды. Или случаи, когда каждому пациенту не предоставлялась своя одежда, а после каждой стирки она распределялась случайным образом. Нехорошо обстоят дела с санитарно-гигиеническими нормами.
Арман Татоян также сообщил, что во многих учреждениях пациентов практически не выводят на прогулку. Более того, в учреждениях они не всегда имеют возможность получать причитающуюся им пенсию. Например, в Армаше пациенты часть свой пенсии передают сотрудникам учреждения за то, что там за ними ухаживают. Сообщение об этом, по словам омбудсмена, направлено в Генпрокуратуру.