Լոլիկի թանձրուկն օգտակար է աղիների համար․ մասնագետներ
Լոլիկի թանձրուկն օգտակար է առողջության համար ու օգնում է լավացնել աղիների միկրոֆլորան։ Այս մասին ասվում է նոր հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է Journal of Nutrition ամսագրում։
Որոշ սննդամթերքներ օգտակար են աղիների համար՝ օրինակ պրոբիոտիկային մթերքները (յոգուրտի որոշ տեսակներ, կեֆիր, մածուն) նպաստում են աղիներում օգտակար բակտերիաների քանակի ավելացմանը, ինչը ազդում է առողջության ընդհանուր վիճակի վրա։
Վալենսիայի Պոլիտեխնիկական համալսարանի աշխատակիցները որոշել են պարզել, թե ինչպես են աղիքային բակտերիաները փոխգործակցում հակաօքսիդանտների հետ։ Մասնավորապես, նրանց հետաքրքրում էր, թե ինչպես է լոլիկի թանձրուկը, որը հարուստ է հակաօքսիդանտներով, ազդում աղիների միկրոֆլորայի վրա։
Լոլիկի մեջ պարունակում լիկոպին՝ հակաօքսիդանտային հատկություններով պիգմենտ, որը պաշտպանում է բջիջները վնասումից։ Բացի դրանից, նախորդ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ լոլիկն ունի պրոբիոտիկային հատկանիշներ, այսինքն կարող է բարձրացնել աղիներում օգտակար բակտերիաների ակտիվությունը։
Լաբորատոր փորձերի ընթացքում հետազոտողները ուսումնասիրել են Lactobacillus reuteri օգտակար բակտերիաների փոխգործակցությունը լոլիկի թանձրուկում պարունակվող հակաօքսիդանտների հետ։ Թանձրուկը պատրաստում էին հում կամ տապակած տանձաձեւ լոլիկներից, որոնց մեջ ամենաշատ լիկոպինն է պարունակվում։ Մասնագետները հայտնաբերել են, որ մարսողության ընթացքում հակաօքսիդանտների մակարդակը նվազում էր։ Բացի դրանից Lactobacillus reuteri բակտերիաները խոչընդոտել են արյունատար համակարգի մեջ որոշ հակաօքսիդանտների ներթափանցմանը։
Սակայն հետազոտողները նաեւ պարզել են, որ լոլիկի թանձրուկի մեջ պարունակվող հակաօքսիդանտները ուժեղացնում էին Lactobacillus reuteri –ի դրական էֆեկտը, ընդ որում տապակած լոլիկից պատրաստված թանձրուկն ավելի արդյունավետ էր , քան հում լոլիկից պատրաստվածը։Հետազոտողների խոսքով՝ պատրաստման ընթացքում լիկոպինը փոխվում էր, ինչը նպաստում էր հակաօքսիդանտի ամբողջականության պահպանմանը։ Դրա շնորհիվ ավելի շատ լիկոպին էր ներծծվում։

Томатный соус полезен для кишечника – специалисты
Томатный соус полезен для здоровья и помогает улучшить микрофлору кишечника. Об этом говорится в новом исследовании, опубликованном в Journal of Nutrition.
Некоторые группы продуктов полезны для кишечника: например, пробиотические продукты (определенные виды йогурта, кефир, мацуни) способствуют увеличению числа полезных бактерий в кишечнике, что влияет на общее состояние здоровья.
Сотрудники Политехнического университета Валенсии решили выяснить, как кишечные бактерии взаимодействуют с антиоксидантами. В частности, их интересовало, как томатный соус, богатый антиоксидантами, повлияет на микрофлору кишечника.
В томатах содержится ликопин – пигмент с антиоксидантными свойствами, который защищает клетки от повреждений. Кроме того, предыдущие исследования показали, что томаты обладают пробиотическими свойствами, то есть могут повышать активность полезных бактерий в кишечнике.
В ходе лабораторных экспериментов исследователи изучали взаимодействие полезных бактерий Lactobacillus reuteri с антиоксидантами из томатного соуса. Соус готовили из сырых либо жареных грушевидных томатов, в которых больше всего ликопина. Специалисты обнаружили, что в процессе пищеварения уровень антиоксидантов снижался. Кроме того, Lactobacillus reuteri препятствовали попаданию некоторых антиоксидантов в кровеносную систему.
Однако исследователи также выяснили, что антиоксиданты из томатного соуса усиливали положительный эффект Lactobacillus reuteri, причем соус из жареных томатов был эффективнее соуса из сырых томатов.
По словам исследователей, в процессе приготовления ликопин менялся, что способствовало сохранению целостности антиоксиданта. Благодаря этому всасывалось больше ликопина.