Մալարիայի դեմ նոր պատվաստում
Գիտնականները մշակել են մալարիայի դեմ նոր հեռանկային մի պատվաստում, որը արգելափակում է արյան կարմիր բջիջների (որոնք նրանք վարակել են) ներսում առկա հիվանդածին մակաբույծները, հայտնում է Fox News-ը։
Համաձայն հետազոտողների՝ փորձնական պատվաստումը պաշտպանել է մկներին հինգ ուսումնասիրությունների ընթացքում, եւ այն մոտակա չորսից վեց շաբաթվա ընթացքում թեստավորում կանցնի լաբորատոր կապիկների վրա։
Ռոդ Այլենդի հիվանդանոցի բժիշկ Ջոնաթան Կերտիսը հայտնել է, որ եթե կապիկների վրա կատարվելիք փորձը  հաջողությամբ ավարտվի, ապա մարդկանց մի քանի խմբերի  պատվաստման կլինիկական փորձարկման փուլը կարելի է սկսել կես տարի անց։
Տանզանիայի, որտեղ մալարիան համարվում է էնդեմիկ հիվանդություն, հարյուրավոր երեխաների արյան նմուշներն ու համաճարակային տվյալներն օգտագործելով՝ հետազոտողներին հաջողվել է հստակ որոշել PfSEA-1 սպիտակուցը, որն անհրաժեշտ է մակաբույծների համար արյան կարմիր բջիջներից դուրս գալու եւ մալարիան տարածելու համար։
Այնուհետեւ հետազոտողները պարզել են, որ այդ սպիտակուցի դեմ պայքարի համար օրգանիզմի իմունային համակարգի կողմից արտադրվող հակամարմինը հենց կարմիր բջիջներում թակարդի մեջ է գցում մակաբույծներին՝ արգելափակելով նրանց հետագա տարածումը։
Մալարիայի մանր մակաբույծները գտնվում են էգ մոծակների թքի մեջ, եւ խայթելուց հետո այն մտնում է մարդու արյան մեջ։ Մակաբույծները անցնում են լյարդի միջով եւ վարակում արյան կարմիր բջիջները։ Այստեղ նրանք մեծ արագությամբ բազմանում են՝ պայթացնելով արյան բջիջները եւ օրգանիզմը լցնելով ավելի ու ավելի շատ մակաբույծներով։
Եթե մակաբույծները արգելափակված մնան, փայծաղի բջիջները՝ մակրոֆագները, կարող են դրանց վնասազերծել, ասել է Քերթիսը։

Новая вакцина против малярии
Ученые разработали новую перспективную вакцину против малярии, которая запирает болезнетворных паразитов внутри красных кровяных клеток, которые они заразили, передает Fox News.
По словам исследователей, экспериментальная вакцина защитила мышей в ходе пяти испытаний, и будет протестирована на лабораторных обезьянах в ближайшие четыре-шесть недель.
Доктор Джонатан Кертис из больницы Род-Айленда сообщил, что если испытания на обезьянах пройдут удачно, этап клинических испытаний тестирования вакцины среди небольшой группы людей может начаться уже через полтора года.
Используя образцы крови и эпидемиологические данные сотен детей из Танзании, где малярия является эндемическим заболеванием, исследователям удалось точно определить белок  PfSEA-1, который нужен паразитам для того, чтобы вырваться из красных кровяных клеток, которые они же и заражают малярией.
Затем исследователи обнаружили, что антитела, посланные иммунной системой организма, чтобы принять меры против этого белка, загоняют паразитов в ловушку внутри красных кровяных клеток, блокируя прогрессирование заболевания.
Микроскопические паразиты малярии находятся в слюне самок комаров, и попадают в кровоток человека через укус насекомого. Паразиты проходят через печень и инфицируют красные кровяные клетки. Там они размножаются с бешеной скоростью, разрывая клетки крови, в которых они находятся, наполняя тело все большим и большим количеством паразитов.
Если паразиты останутся взаперти, клетки селезенки - макрофаги, смогут их обезвредить, говорит Кертис.