Մալարիայի դեմ նոր պատվաստում
Գիտնականները մշակել են մալարիայի դեմ նոր հեռանկային մի պատվաստում, որը արգելափակում է արյան կարմիր բջիջների (որոնք նրանք վարակել են) ներսում առկա հիվանդածին մակաբույծները, հայտնում է Fox News-ը։
Համաձայն հետազոտողների՝ փորձնական պատվաստումը պաշտպանել է մկներին հինգ ուսումնասիրությունների ընթացքում, եւ այն մոտակա չորսից վեց շաբաթվա ընթացքում թեստավորում կանցնի լաբորատոր կապիկների վրա։
Ռոդ Այլենդի հիվանդանոցի բժիշկ Ջոնաթան Կերտիսը հայտնել է, որ եթե կապիկների վրա կատարվելիք փորձը  հաջողությամբ ավարտվի, ապա մարդկանց մի քանի խմբերի  պատվաստման կլինիկական փորձարկման փուլը կարելի է սկսել կես տարի անց։
Տանզանիայի, որտեղ մալարիան համարվում է էնդեմիկ հիվանդություն, հարյուրավոր երեխաների արյան նմուշներն ու համաճարակային տվյալներն օգտագործելով՝ հետազոտողներին հաջողվել է հստակ որոշել PfSEA-1 սպիտակուցը, որն անհրաժեշտ է մակաբույծների համար արյան կարմիր բջիջներից դուրս գալու եւ մալարիան տարածելու համար։
Այնուհետեւ հետազոտողները պարզել են, որ այդ սպիտակուցի դեմ պայքարի համար օրգանիզմի իմունային համակարգի կողմից արտադրվող հակամարմինը հենց կարմիր բջիջներում թակարդի մեջ է գցում մակաբույծներին՝ արգելափակելով նրանց հետագա տարածումը։
Մալարիայի մանր մակաբույծները գտնվում են էգ մոծակների թքի մեջ, եւ խայթելուց հետո այն մտնում է մարդու արյան մեջ։ Մակաբույծները անցնում են լյարդի միջով եւ վարակում արյան կարմիր բջիջները։ Այստեղ նրանք մեծ արագությամբ բազմանում են՝ պայթացնելով արյան բջիջները եւ օրգանիզմը լցնելով ավելի ու ավելի շատ մակաբույծներով։
Եթե մակաբույծները արգելափակված մնան, փայծաղի բջիջները՝ մակրոֆագները, կարող են դրանց վնասազերծել, ասել է Քերթիսը։

New vaccine against malaria parasite
Scientists have developed a promising new vaccine against malaria intended to imprison the disease-causing parasites inside the red blood cells they infect, the Fox News reported.
The researchers said on Thursday that an experimental vaccine based on this idea protected mice in five trials and will be tested on lab monkeys beginning in the next four to six weeks.
Dr. Jonathan Kurtis, director of Rhode Island Hospital's Center for International Health Research, said if the monkey trials go well, a so-called Phase I clinical trial testing the vaccine in a small group of people could begin within a year and a half.
Using blood samples and epidemiological data collected from hundreds of children in Tanzania, where malaria is endemic, the researchers pinpointed a protein, dubbed PfSEA-1, that the parasites need in order to escape from inside red blood cells they infect as they cause malaria.
The researchers then found that antibodies sent by the body's immune system to take action against this protein managed to trap the parasites inside the red blood cells, blocking the progression of the disease.
Microscopic malaria parasites are carried in the saliva of female mosquitoes and enter a person's bloodstream through the insect's bite. The parasites pass through the liver and infect red blood cells. They replicate wildly in these cells and cause them to rupture, flooding the body with more and more parasites.
If the parasites remain trapped, they can be harmlessly gobbled up in the spleen by immune system cells called macrophages, Kurtis said.