Հայաստանում օնկոլոգիական հիվանդությունների վիրաբուժական բուժումը կկատարվի պետպատվերով. նախարար
Ընթացիկ տարվանից Հայաստանում օնկոլոգիական հիվանդությունների վիրաբուժական բուժումը ամբողջությամբ կկատարվի պետական պատվերով: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս տարի պետական բյուջեից օնկոլոգիական հիվանդությունների բուժման համար հատկացվել է լրացուցիչ 700 մլն դրամ՝ ի հավելումն անցյալ տարվա 1,1 մլրդ դրամի: Որոշվել է այս գումարը ծախսել օնկոլոգիական հիվանդությունների վիրաբուժական բուժման դիմաց վճարելու համար:
Նախարարը նշեց, որ մինչեւ հիմա պետությունը վիրբուժական բուժման կարիք ունեցող օնկոպացիենտներին տրամադրել է միայն ոչ մեծ համավճար, մնացյալ գումարը պետք է վճարեր պացիենտը: Հիմա վիրահատության ամբողջ արժեքը պետք է փոխհատուցի պետությունը, ընդ որում՝ շուկայական գնով: Սակայն այս ծրագիրը կաշխատի միայն այն բժշկական կենտրոններում, որոնք կհամապատասխանեն մի շարք չափանիշների եւ որտեղ պետպատվեր կլինի:
Նախարարը հավելեց, որ տարեկան մոտ 200 պացիենտներ կկարողանան ժամանակակից գծային արագացուցիչներով բուժում ստանալ պետպատվերի շրջանակում:

Хирургическое лечение онкологических заболеваний в Армении будет покрываться госзаказом – министр
С текущего года хирургическое лечение онкологических заболеваний в Армении будет полностью покрываться госзаказом. Об этом во время встречи с журналистами сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, в этом году из госбюджета на лечение онкологических заболеваний были выделены дополнительные 700 млн драмов – вдобавок к прошлогодним 1.1 млрд. Решено было потратить эту сумму на покрытие хирургического лечения онкологических заболеваний.
До сих пор, как отметил министр, государство предоставляло онкопациентам, нуждающимся в хирургическом лечении, лишь небольшую сооплату – остальную сумму должен был платить сам пациент. Теперь всю стоимость операции будет возмещать государство – причем по рыночной цене. Однако работать эта программа будет лишь в тех медицинских центрах, которые будут соответствовать ряду критерий и в которых будет госзаказ.
Министр добавил, что около 200 пациентов в год также смогут получать лечение современными линейными ускорителями в рамках госзаказа.