Ի՞նչ հոգեբանական խնդիրներ են այսօր տարածված հայ երեխաների մեջ
Մանկական հոգեբանն աշխատում է մինչեւ 17 տարեկան երեխաների հետ, եւ յուրաքանչյուր տարիք ենթադրում է իր խնդիրները, ասում է հոգեբան Անի Ապիտոնյանը։
Շատ հաճախ հոգեբանի օգնության կարիք են ունենում դեռահասները. երբ սկսվում է սեռական հասունացման շրջանը, շատ բան երեխայի օրգանիզմում սկսում է փոխվել, հաճախ նրան դժվար է լինում հարմարվել հորմոնալ ֆոնի եւ ներաշխարհի փոփոխություններին, այս համատեքստում դեռահասները հաճախ խնդիրներ են ունենում, այդ թվում եւ ծնողների, ընկերների, ուսման, ինչպես նաեւ հենց իր ու սեփական սեռական ինքնության հետ կապված։
Տագնապայնությունը երեխաների մոտ, հոգեբանի խոսքով, նույնպես բավական տարածված է։ Հաճախ դրանք ծագում են հենց դպրոցում՝ ուսուցիչների եւ այն ծնողների ոչ ճիշտ ազդեցության ներքո, որոնք նույնպես տառապում են տագնապայնությամբ։
Եթե երեխայի տագնապայնությունը բարձր է, նրան հաճախ անհրաժեշտ կլինի հոգեբանի օգնությունը՝ նեւրապաթոլոգի աջակցությամբ։Հաճախ հոգեբանի օգնության կարիք են ունենում նաեւ զարգացման դանդաղում, խոսքի խախտումներ, էպիլեպսիա, ինչպես նաեւ աուտիկ սպեկտր ունեցող երեխաները։ Նման երեխաների հետ հոգեբանը, մասնագետի խոսքով, հաճախ աշխատում է լոգոպեդի, հոգեբույժի եւ այլ մասնագետների հետ համագործակցությամբ։

Какие психологические проблемы сегодня распространены среди детей в Армении?
Детский психолог работает с детьми до 17 лет, и каждый возраст предполагает свои проблемы, утверждает психолог Ани Апитонян.
Очень часто в помощи психолога нуждаются подростки: когда начинается период полового созревания, многое в организме ребенка начинает меняться, нередко ему бывает нелегко адаптироваться к изменениям гормонального фона и к изменениям внутреннего мира, на этом фоне у подростков нередко начинаются проблемы – в том числе с родителями, с друзьями, с учебой, а также с самим собой и с собственной половой ифентификацией.
Тревожных расстройств у современных детей, по словам психолога, также немало. Нередко они возникают именно в школе – под неправильным воздействием учителей и родителей, также страдающих из-за тревожности.
Если у ребенка повышенная тревожность, ему нередко требуется помощь психолога – в содействии с невропатологами.
Нередко в помощи психолога нуждаются также дети с замедлением развития, с нарушениями речи, с эпилепсией, а также с проблемами аутистического спектра. С такими детьми психолог, по словам специалиста, нередко работает в сотрудничестве с логопедом, психиатром и другими специалистами.