Սրտաբանները հայտնել են սրտի հիվանդությունների հավանականությունը 79 տոկոսով նվազեցնելու միջոցի մասին
Ընդամենը 7 պարզ կանոններին հետեւելը կօգնի 79 տոկոսով նվազեցնել սիրտ-անոթային հիվանդությունների զարգացման հավանականությունը:
JAMA Network Open-ում հրապարակված հոդվածում նշված է, որ Ամերիկյան սրտաբանական ասոցիացիան կոչ է անում ծխելուց հրաժարվել, սնունդը հավասարակշռել, ուշադրություն հատկացնել չափավոր ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությանը, նորմալ քաշ պահպանել: Կարեւոր գործոն է շաքարի եւ խոլեստերինի, ինչպես նաեւ զարկերակային ճնշման մակարդակի ցուցանիշների վերահսկողությունը:
Այս պարզ կանոններին հետեւելու արդյունավետությունն ապացուցել են Փենսիլվանիա նահանգի համալսարանի մասնագետները: Գիտնականները վերլուծել են ավելի քան 74 հազար մարդու տվյալները, որոնք Kailuan հետազոտության շրջանակում մասնակցել են տարբեր կլինիկական փորձարկումների:

Cardiologists say how to reduce risk of heart disease by 79%
Compliance with only seven simple rules will help reduce the risk of developing cardiovascular diseases by 79%, JAMA Network Open reported
According to the source, the American Heart Association urges you to quit smoking, balance the diet, pay attention to moderate exercise, maintain a normal weight. An important factor is control over the indicators of sugar and cholesterol levels, as well as blood pressure.
Just seven simple rules will help reduce the risk of developing cardiovascular diseases by 79%.
The American Heart Association calls for quitting smoking, balancing nutrition, paying attention to moderate physical exertion, and maintaining a normal weight. An important factor is control over the indicators of sugar and cholesterol levels, as well as blood pressure.
The effectiveness of following these simple rules has been proven by the experts from University of Pennsylvania. Scientists analyzed data from over 74 thousand people who participated in various clinical trials in the framework of the Kailuan study.