Մահվան վկայականի մեջ անհրաժեշտ է հիշատակել հակաբիոտիկների հանդեպ կայունության մասին․ գիտնականներ
Մեծ Բրիտանիայի Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտի մասնագետները վստահեցնում են, որ մահվան վկայականում «մահվան պատճառ» տողում անհրաժեշտ է հիշատակել հակաբիոտիկների հանդեպ կայունության մասին։ Այսօրվա դրությամբ հակաբիոտիկների հանդեպ կայունությունը տարեկան սպանում է 700 000 մարդու, սակայն մահվան պաշտոնական վկայականներում դա չի նշվում։
Մասնագետները հիշեցնում են, որ ներկայում մանրէները, որոնք մահանում են դեղամիջոցների ազդեցությամբ, շատ արագ են տարածվում աշխարհում եւ սպանում են ոչ քիչ թվով մարդկանց։ Սակայն դրանց ճնշող մեծամասնության դեպքում նման վարակների զոհերի «մահվան պատճառ» նշվում է վարակն ինքը, ոչ թե հակաբիոտիկների հանդեպ անզգայունությունը։ Արդյունքում այդ մարդիկ համարվում են պնեւմոնիայից կամ սեփսիսից մահացած։
The Telegraph-ը գրում է, թե Միջազգային հարաբերությունների Թագավորական ինստիտուտի վերլուծաբանները վստահ են, որ հակաբիոտիկների հանդեպ կայունության հիշատակումը որպես մահվան պատճառ, պարզապես անհրաժեշտ է՝ դա կօգնի աշխարհի տարբեր երկրների իշխանություններին գիտակցել խնդրի ծավալը եւ սկսել պայքարել հակաբիոտիկների ոչ ճիշտ օգտագործման դեմ։ Հենց տվյալ դեղամիջոցների չվերահսկվող օգտագործումն է հանգեցնում  դրանց հանդեպ մանրէների կայունությանը, ինչը բազմիցս ապացուցվել է փորձաքննություններով։

Antibiotic resistance must be mentioned in death certificate, scientists say
Specialists from UK claim that a mention of antibiotic resistance must be included in the death certificate in the cause of death box as to date, antibiotic resistance kills 700,000 people annually, but this is not indicated on official death certificates, The Telegraph reported.
Experts remind that today bacteria that do not die from the effects of drugs spread very quickly around the world and kill many people. However, in the vast majority of cases, the cause of death column for the victims of such infections means the infection itself, but not antibiotic resistance. These people are listed as dead from pneumonia or sepsis.
According to The Telegraph, analysts are confident that it is absolutely necessary to mention antibiotic resistance as the official cause of death: this will help authorities around the world realize the scale of the problem and begin to combat the misuse of antibiotics. It is the uncontrolled use of these drugs that leads to the development of bacteria resistance to them, which has been repeatedly proved in the course of research.