«Օգնեք կատվիս». ինչո՞ւ են երեւանցիները շտապօգնություն կանչել ամանորյա տոների ժամանակ
Ամանորյա տոների ժամանակ Երեւանի շտապօգնությունը ստացել է օրական մոտ 900 կանչ: Ամենից շատ կանչեր են գրանցվել հունվարի 6-ին՝ 976, դրանցից 220-ը՝ հոսպիտալացման դեպքեր: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց «Շտապօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
Նրա խոսքով՝ ամենից հաճախ երեւանցիները շտապօգնություն են կանչել սրտանոթային հիվանդությունների պատճառով: Երկրորդ տեղում են՝ մրսածություն եւ ՍՇՎ, երրորդ տեղում՝ վնասվածքներ: Սակայն կանչերը, որոնք իրականում չեն վերաբերում շտապօգնությանը, քիչ չեն. 8 օրում միայն 1657 պացիենտ է հոսպիտալացվել՝ այս ընթացքում բոլոր կանչերի մոտ 25 տոկոսը: Բոլոր մյուսները կարող էին դիմել պոլիկլինիկաներ, որտեղ, ի դեպ, տոների ժամանակ հերթապահություն է սահմանվել:
Ցավոք, անհեթեթ դեպքերը եւս քիչ չեն: Մի մարդ շտապօգնություն է կանչել՝ ասելով, որ իրեն վատ է զգում, սակայն երբ բրիգադը ժամանել է, պահանջել է օգնություն ցուցաբերել իր կատվին:
Շտապօգնության աշխատակիցների խոսքով՝ նման դեպքեր են գրանցվում ողջ տարվա ընթացքում. քիչ չեն մարդիկ, որոնք բրիգադ են կանչում եւ խնդրում լամպը փոխել, մեկ բաժակ ջուր բերել, սուրճ եփել կամ մատից մատանին հանել:
Այսօր շտապօգնությունը, ինչպես նշեց Թագուհի Ստեփանյանը, իրավունք չունի մերժել պացիենտներին: Սակայն նրանց, ովքեր օգնություն են կանչում առանց լուրջ անհրաժեշտության, տնօրենը կոչ արեց մտածել նրանց մասին, ովքեր իսկապես այդ պահին օգնության կարիք ունեն. եթե բրիգադը, որը զբաղված է լամպ փոխելով կամ ճնշում չափելով, ինչ-որ մեկն այդ պահին կարող է մահանալ՝ չսպասելով օգնության:
Թագուհի Ստեփանյանը հիշեցրեց, որ այժմ Երեւանում գործում է պիլոտային ծրագիր, որի շրջանակում շտապօգնության որոշ կանչեր, որոնք կարող է իրականացնել ընտանեկան բժիշկը, տեղափոխվում են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ի պոլիկլինիկա, որտեղից պացիենտի մոտ գնում է թերապեւտը: Այդպիսով, կարելի է բյուջեից գումար տնտեսել եւ շտապօգնության բրիգադներին հնարավորություն տալ զբաղվել այն պացիենտներով, որոնց իսկապես անհետաձգելի օգնություն է անհրաժեշտ:

«Помогите моему коту»: Зачем ереванцы вызывали скорую помощь во время новогодних праздников?
Во время новогодних праздников ереванская скорая помощь получала около 900 вызовов ежедневно. Больше всего вызовов зарегистрировали 6 января – 976; из них 220 были госпитализированы. Об этом журналистам сообщила директор ЗАО «Скорая медицинская помощь» Тагуи Степанян.
По ее словам, чаще всего скорую помощь ереванцы вызывали из-за сердечно-сосудистых заболеваний. На втором месте – простуда и ОРВИ, на третьем – травмы. Однако вызовов, которые на самом деле не относятся к скорой помощи, все еще немало: за 8 дней лишь 1657 пациентов были госпитализированы – это около 25% от всех вызовов за это время. Все остальные могли просто обратиться в поликлиники, в которых, кстати, были установлены дежурства во время праздников.
Нелепых случаев пока, к сожалению, тоже немало. Так, один человек вызвал скорую помощь, сказав, что ему плохо, но, когда бригада приехала, потребовал оказать помощь его коту.
Такие случаи, по словам сотрудников скорой, бывают в течение всего года: немало людей, которые вызывают бригаду скорой помощи и просят вкрутить лампочку, принести стакан воды, сварить кофе или снять кольцо с пальца.
Скорая помощь сегодня, как отметила Тагуи Степанян, не имеет права отказывать пациентам – они выезжают по всем полученным вызовам. Однако тех, кто вызывает скорую без серьезной необходимости, директор призывает подумать о тех, кому в этот момент действительно нужна помощь: если бригада будет занята вкручиванием лампочек или измерением давления, кто-то другой может умереть, не дождавшись помощи.
Тагуи Степанян напомнила, что сейчас в Ереване действует пилотная программа, в рамках которой некоторые вызовы скорой, которые может выполнить семейный врач, переводятся в поликлинику при МЦ «Сурб Григор Лусаворич», из которой к пациенту выезжает терапевт. Таким образом можно и сэкономить немало денег из бюджета, и дать возможность бригадам скорой помощи заниматься теми пациентами, которым действительно нужна неотложная помощь.