Ծխելը եւ բարձր ճնշումը. նոր տվյալներ
Ծխելը խանգարում է զարկերակային ճնշումը կարգավորելու օրգանիզմի ունակությանը եւ նպաստում հիպերտոնիայի առաջացմանը։ Նման եզրակացության են եկել Փենսիլվանիայի (ԱՄՆ) սիրտ-անոթային հիվանդությունների պետական ինստիտուտի գիտնականները։
Պարզվել է, որ քրոնիկական ծխողների մոտ զարկերակային ճնշման բարձրացման դեպքերը մոտ 2 անգամ ավելի հաճախ են տեղի ունենում, քան չծխողների մոտ։ Ավելին, ծխողները նաեւ ավելի հաճախ են տառապում սրտի ավելի հաճախակի զարկերից հանգստի եւ բարձր զարկերակային ճնշման վիճակում։
«Մարդկային օրգանիզմը բուֆերային համակարգ ունի, որը մշտապես վերահսկում է եւ աջակցում նորմալ արյան ճնշմանը,- News Wise-ին ասել է Փենսիլվանիայի սրտի եւ անոթների ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր Լոուրենս Սինովեյը։- Եթե զարկերակային ճնշումը ընկնում է, գործի է դրվում ռեակցիա, որը կոչվում է մկանային սիմպատիկ նյարդի ակտիվություն (MSNA), որպեսզի արյան ճնշումը վերադարձնի նորմալ մակարդակի»։
Իսկ ծխելը, ինչպես պարզել են գիտնականները, թուլացնում է օրգանիզմի՝ ճնշումն ինքնուրույն կարգավորելու կարողությունը՝ առաջ բերելով նրա անոմալ թռիչքներ, որոնք հանգեցնում են հիպերտոնիայի։
Այս հայտնագործությունը շատ կարեւոր է, որովհետեւ շատ ծխողներ իրենց սովորությունն ընկալում են որպես սթրեսի դեմ պայքարի մեխանիզմ։ Բայց իրականում ծխելը երկարաժամկետ հեռանկարում առաջ է բերում շատ ավելի լուրջ ֆիզիոլոգիական սթրես եւ նպաստում մի ամբողջ շարք խնդիրների առաջացմանը։
«Մենք հուսով ենք ավելի լավ հասկանալ, թե ծխախոտ ծխելը որքանով է նպաստում հիպերտոնիայի զարգացմանը,- ասել է Սինովեյը: - Այնուհետեւ մենք փորձելու ենք պարզել՝ կա՞ ինչ-որ բան, որ կարող ենք անել, որ միջամտենք եւ կանխենք այդ հիվանդության զարգացումը քրոնիկական ծխողների շրջանում»:
Հիշեցնենք, որ վերջերս կատարված մեկ այլ հետազոտություն ցույց էր տվել, որ նարգիլե ծխելը զգալիորեն մեծացնում է թրոմբների առաջացման հավանականությունը, որոնք իրենց հերթին կարող են դառնալ գլխուղեղի եւ սրտի մահացու վտանգավոր կաթվածների պատճառ: Եվս մեկ հետազոտություն ցույց է տվել, որ պասիվ ծխելը վնաս է հասցնում երեխաների արտերիաներին եւ նպաստում սրտի հիվանդությունների զարգացմանը:

New data on smoking and high blood pressure
Smoking interferes with the body’s ability to normalize blood pressure and contributes to the development of hypertension, Newswire reported referring to scientists from the State Institute of Cardiovascular Diseases in Pennsylvania (US).
Chronic smokers face increased blood pressure for about 2 times higher than non-smokers. Moreover, smokers are also more likely to suffer from a higher resting heart rate and high blood pressure.
"The human body has a buffering system that continuously monitors and maintains a healthy blood pressure," said Dr. Lawrence Sinoway, director of Penn State Heart and Vascular Institute. “If blood pressure drops, a response called muscle sympathetic nerve activity (MSNA) is triggered to bring blood pressure back up to normal levels."
Smoking weakens the body’s ability to independently regulate pressure, causing its abnormal jumps, which lead to hypertension.
This discovery is very important because many smokers perceive their habit as a mechanism to combat stress. But, smoking causes even more serious physiological stress and contributes to a number of problems.
"We're hoping to better understand just how much cigarette smoking contributes to the development of hypertension," Sinoway said. "Then, we can try to understand if there are things we can do to intervene and prevent chronic smokers from developing this condition."
Another recent study showed that smoking hookah significantly increases the risk of blood clots, which in turn can cause deadly strokes and heart attacks. Another study proved that second-hand smoke harms the arteries of children and contributes to the development of heart disease.