Կորոնավիրուսով հիվանդին կրկին հետազոտում են Հայաստանում. շուտով նրան կարող են դուրս գրել հիվանդանոցից
11 մարտի, 2020  12:51
Մարտի 1-ին կորոնավիրուսի վարակով ախտորոշված 29-ամյա տղամարդը կրկին հետազոտում է անցնում: Կրկնակի թեստավորումը կիրականացվի նաեւ բոլոր այն մարդկանց համար, ում հետ նա շփվել է եւ ովքեր այժմ մեկուսացված են Կոտայքի մարզի Ծաղկաձորի հյուրանոցներից մեկում:
Առողջապահության նախարարությունից NEWS.am Medicine-ին հայտնել են, որ ներկայումս ո՛չ հիվանդի, ո՛չ նրա հետ շփված մարդիկ բարձր ջերմաստիճան, կամ վարակի այլ նշաններ չունեն: Հիվանդն այժմ գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ, բայց բուժում չի ստանում, քանի որ ախտանիշներ չկան:
Մասնագետների խոսքով` եթե կրկնակի թեստի արդյունքները բացասական լինեն, ապա կանցկացվի եւս մեկը: Եթե երկու թեստերի արդյունքներն էլ բացասական լինեն, հիվանդը դուրս կգրվի հիվանդանոցից: Նույնը վերաբերում է կարանտինում գտնվող մարդկանց:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի առաջին դեպքն ախտորոշվել էր մարտի 1-ին: Հիվանդն Իրանից վերադարձած մի տղամարդ էր, որն այժմ գտնվում է "Նորք" ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: Բոլոր նրանք, ում հետ տղամարդը շփվել է վերադառնալուց հետո, կարանտինացված են: Հետաքրքիր է, որ հիվանդի կնոջ մոտ որեւէ ախտանիշ չի հայտնաբերվել, կորոնավիրուսի թեստերի արդյունքները եւս բացասական են եղել:

Пациента с коронавирусом в Армении повторно обследуют: Скоро его могут выписать из больницы
29-летнего мужчину, у которого 1 марта диагностировали коронавирусную инфекцию, повторно обследуют. Повторное тестирование проведут также для всех людей, с которыми он контактировал и которые сейчас изолированы в одной из гостиниц города Цахкадзор в Котайском марзе.
В министерстве здравоохранения корреспонденту NEWS.am Medicine сообщили, что в настоящее время ни у пациента, ни у контактировавших с ним людей нет ни высокой температуры, ни каких-либо других признаков инфекции. Пациент сейчас находится под наблюдением врачей, но лечения не получает, так как никаких симптомов у него нет.
По словам специалистов, если результат повторного теста будет отрицательным, анализ проведут еще раз. Если результаты обоих тестов будут отрицательными, пациента выпишут из больницы. То же самое касается и изолированных на карантин людей.
Напомним, что первый случай заражения коронавирусом в Армении диагностировали 1 марта. Пациент – мужчина, вернувшийся из Ирана, сейчас находится в инфекционной больнице "Норк". Всех, с кем он контактировал после возвращения, поместили на карантин. Интересно, что у жены пациента не обнаружили никаких симптомов, да и тесты на коронавирус у нее были отрицательными.