Կորոնավիրուսի դեմ հիդրոքսիխլորոխինի արդյունավետությունն ապացուցված չէ. The Conversation
Հիդրոքսիխլորոխին դեղամիջոցը, որն աշխարհի շատ երկրներում այսօր օգտագործվում է COVID-19 կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի բուժման համար, արդյունավետություն չի ցուցադրում: Այս մասին հայտարարել է Մերիլենդի համալսարանի (ԱՄՆ) քիմիայի եւ կենսաքիմիայի պրոֆեսոր Քեթրին Սելեյ-Ռադտկեն, հայտնում է The Conversation պարբերականը:
Մասնագետի խոսքով՝ մի շարք հետազոտություններ ցույց են տվել, որ հակամալարիայի դեղամիջոցն իրականում իմունային համակարգին չի օգնում դիմակայել COVID-19-ի առաջացրած կորոնավիրուսին: Ճիշտ է, մի քանի հետազոտություններ ապացուցել են հիդրոքսիխլորոխինի որոշ օգուտը, բայց ֆրանսիացի մանրէաբան Ժան-Միշել Մոլինը իր գիտական աշխատանքում հերքում է ծանր հիվանդների համար դեղի դրական արդյունքի առկայությունը:
Ուհանի համալսարանի (Չինաստան) մասնագետները հետազոտություններից մեկի ժամանակ թեթեւ ընթացքով կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի 31 պացիենտի տվել են հիդրոքսիխլորոխին: Արդյունքում 31 պացիենտից 17-ը նկատել է թոքաբորբի ախտանիշների նվազում: Ընդ որում՝ 31 մարդուց կազմված մյուս խմբում ընդգրկվածները, որոնք փորձարարական դեղամիջոցը չեն ստացել, ախտանիշների նվազման մասին հայտնել են առաջին խմբի պացինետներից շուրջ 24 ժամ ավելի վաղ:
Քեթրին Սելեյ-Ռադտկեն նաեւ վկայակոչում է մանրէաբան Ժան-Միշել Մոլինի հետազոտությունը, որի գործընկերները հիդրոքսիխլորոխին են տվել 11 պացիենտի, որոնցից 10-ի հիվանդությունն ընթանում էր բարդություններով: Հիդրոքսիխլորոխինով եւ ազիտրոմիցինով 6 օր բուժելուց հետո COVID-19-ի հարուցիչը դեռեւս հայտնաբերվել է 10 պացիենտից 8-ի անալիզներում: Արդյունքում պացիենտներից մեկը մահացել է, երկուսը տեղափոխվել ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք, եւս մեկի համար ստիպված էին բուժման ծրագիրը փոխել ծանր բարդությունների պատճառով:
Բժիշկ Քեթրին Սելեյ-Ռադտկեն պնդում է, որ հիդրոքսիխլորոխինի օգուտն, անկասկած, առայժմ ապացուցված չէ, այն չի կարելի օգտագործել կորոնավիրուսային ինֆեկցիայով հիվանդների բուժման համար: Նրա խոսքով՝ այս դեղի հանդեպ բժիշկների մեծ հետաքրքրությունը բերում է դրա դեֆիցիտի, իսկ պացիենտները ոչ միայն առողջանալու կեղծ հույս են ստանում, այլ նաեւ կողմնակի էֆեկտներ:

Эффективность гидроксихлорохина против коронавируса не доказана – The Conversation
Препарат гидроксихлорохин, который во многих странах мира сегодня используется для лечения коронавирусной инфекции COVID-19, не показывает свою эффективность. Об этом заявила профессор химии и биохимии Университета Мэриленда (США) Кэтрин Селей-Радтке, пишет издание The Conversation.
По словам специалиста, ряд исследований показал, что антималярийный препарат на самом деле не помогает иммунной системе противостоять коронавирусу, вызывающему COVID-19. Несколько исследований, правда, доказали некоторую пользу гидроксихлорохина, а французский вирусолог Жан-Мишель Молин в своей научной работе опровергает наличие положительного эффекта лекарства для тяжелобольных.
В ходе одного из исследований специалисты Уханьского университета (Китай) давали гидроксихлорохин 31 пациенту с коронавирусной инфекцией в легкой форме. В результате 17 пациентов из 31 заметили уменьшение симптомов пневмонии. При этом другая группа из 31 человека, не получившая экспериментальный препарат, рассказала об уменьшении симптомов примерно на 24 часа раньше пациентов из первой группы.
Кэтрин Селей-Радтке также ссылается на исследование вирусолога Жана-Мишеля Молина, коллеги которого давали гидроксихлорохин 11 пациентам, у 10 из которых болезнь протекала с осложнениями. После 6 дней лечения гидроксихлорохином и азитромицином возбудитель COVID-19 все еще обнаруживался в анализах 8 из 10 пациентов. В итоге один из пациентов скончался, двое были переведены в отделение интенсивной терапии, еще для одного пришлось менять программу лечения из-за серьезных осложнений.
Доктор Кэтрин Селей-Радтке утверждает, что пока безусловная польза гидроксихлорохина не доказана, его нельзя использовать для лечения больных коронавирусной инфекцией. По ее словам, повышенный интерес врачей к этому лекарству приводит к его дефициту, а пациенты не только получают ложную надежду на выздоровление, но и побочные эффекты.