Ապացուցվել է սթրեսի եւ սպիտակ մազերի միջեւ կապը
Սակայն մինչ օրս այդ կապի իրական ապացույցներ չեն եղել: Հարվարդի համալսարանի գիտանականները կարողացել են բացատրել այդ կապը:
Մազերի ֆոլիկուլների զարգացումը տեղի է ունենում 3 փուլով՝ անագեն՝ աճի շրջան, կատագեն՝ ռեգրեսիայի շրջան, եւ տելոգեն՝ հանգստի շրջան: Աճի փուլն ակտիվացնում է ցողունային բջիջների 2 տեսակ, որոնցից մեկն անվանում են մազի ֆոլիկուլների ցողունային բջիջներ կամ HFSCs, մյուսը՝ մելանոցիտների ցողունային բջիջներ կամ MeSCs: HFSCs-ի ակտիվացումը հանգեցնում է մազի ֆոլիկուլների ձեւավորմանը: MeSCs-ի ակտիվացումն արտադրում է ամբողջությամբ ձեւավորված մելանոցիտներ, որոնք «գաղթում են» մազի ֆոլիկուլի հիմք եւ արտադրում մելանին, որն էլ ներկում է դրանք: Երբ մելանոցիտները մահանում են եւ դեգեներացվում, ցիկլը կրկնվում է բջիջների նոր «բանակով»:
Երբ հետազոտողները առնետների մոտ սթրես են առաջացրել, հետեւել են «հարվածիր կամ փախիր» ռեակցիային, որը մեծացրել է նորադրենալինի արտադրումը: Այն գործում է ակտիվության եւ ուշադրության բարձրացման համար եւ կապվում է MeSCs մակերեսի հետ: Այդ սթրես-էֆեկտն արագացրել է MeSCs-ի աճը:
Ցիկլի ավարտից հետո  մնացած MeSCs-ի քանակը նվազել է: Հետաքրքիր է, որ նման նվազում է տեղի ունենում տարիքի հետ:
Այժմ գիտնականները փորձում են հասկանալ, թե ինչ դեր է խաղում MeSCs-ը սթրեսի ժամանակ եւ արդյոք նպաստում է ծերացման գործընթացի արագացմանը:

Stress can cause hair to gray, study claims
Stress can cause hair to gray, a new study claims. However, to this day, there has been very little real evidence to support the link between stress and graying. A team of scientists from Harvard University explained this mystery.
The development of hair follicles takes place in three stages: anagen - growth period; katagen - stage of involution or regression; and telogen - rest period. The growth phase activates two types of stem cells, one of which is called the hair follicle stem cells, or HFSCs, and the other, melanocyte stem cells, MeSCs. Activation of HFSCs leads to the formation of hair follicles. Activation of MeSCs produces fully formed melanocytes that migrate to the base of the hair follicle and produce melanin that stains them. When the melanocytes die and degenerate, the cycle repeats with a new army of melanin-producing cells.
When researchers caused pain-induced stress in rats, it triggered a fight or flight response, which in turn increased production of noradrenaline. Noradrenaline, generally functions to increase action and attention in the mind and body and binds to the surface of MeSCs. This stress effect accelerated the growth cycle of MeSCs, causing cells to become melanocytes and possibly causing them to migrate to another location.
After the end of the strenuous growth cycle, the number of remaining MeSCs decreased. A decrease in MeSCs occurs with age as well. This effect led to less mature melanocytes and, consequently, to less pigmentation in subsequent hair follicle growth cycles.
Now scientists are trying to understand what role MeSCs can play in stress and whether it contributes to the accelerated aging process.