Հայաստանը կարող է դառնալ միջուկային բժշկության կենտրոն
Ժամանակակից աշխարհում միջուկային բժշկությունը դարձել է օնկոլոգիական, էնդոկրին և սրտային հիվանդությունների անբաժանելի մասը, քանի որ թույլ է տալիս տեսանելի դարձնել ցանկացած խնդիր և իրականացնել ճիշտ ախտորոշում իրականացնել։ Միջուկային բժշկության յուրօրինակ մեթոդների շնորհիվ բժիշկները կարողանում են բառացիորեն ներթափանցել պացիենտի օրգանիզմ։ Այդ մասին, «Ինչպես ներթափանցել կենդանի ուղեղ» առցանց նախաճաշի ժամանակ պատմեց ճառագայթային դիագնոստիկայի մասնագետ, «Դիագնոստիկայի և հեռավար բժշկության» մոսկովյան կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող, Neuronovosti.ru կայքի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Աննա Խորուժայան։ Միջոցառումը կազմակերպել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան՝ նվիրված Ուղեղի համաշխարհային օրվան։
Աննա Խորուժայան ներկայացրել է ուղեղի հետազոտման բնագավառում ժամանակակից միտումները, ներառյալ՝ առաջատար ուղղությունները՝ միջուկային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։
«Գոյություն ունեն ուղեղի վիզուալիզացիայի տարբեր մեթոդներ․ համակարգչային տոմոգրաֆիա կամ (ՀՏ), մագնիսա-ռեզոնանսային տոմոգրաֆիա (ՄՌՏ), ինչպես նաև պոզիտրոնա-էմիսսիոնային տոմոգրաֆիա (ՊԷՏ)։ Այդ մեթոդները ժամանակին ահռելի ճեղքում էին բժշկության մեջ։ Առանց դրանց հնարավոր չէր ուսումնասիրել ոչ միայն անատոմիան, այլև՝ ուղեղի գործունեությունը, ինչպես նաև մարդու օրգանիզմի այլ կարևոր գործընթացները», - պատմեց Խորուժայան։ - Որոշ դիագնոստիկ մեթոդներ, ինչպիսիք են ՄՌՏ-ն կամ ՊԷՏ-ը, թույլ են տալիս տեսնել պաթոլոգիկ փոփոխությունները նույնիսկ մոլեկուլյար մակարդակում։ Այդ ամենն օգնում է բժիշկներին կազմել հիվանդության պատկերը և արդյունավետ բուժում նշանակել»։
Գիտությունը տեղում չի դոփում և դրան կան հազարավոր ապացույցներ։ Օրինակ, բոլորովին վերջերս Ռոսատոմի գիտական ստորաբաժանման՝ Լեյպունսկու Ֆիզիկա-էներգետիկ ինստիտուտուի մասնագետները սկսել են չարորակ ուռուցքների բարդ ձևերի, այդ թվում ողեղի քաղցկեղի բուժման նախագծի նախապատրաստական աշխատանքները։ Այդ հիվանդությունների կեսը հայտնավերվում է վերջին ստադիաներում, երբ կոնսերվատիվ բուժումը գործնականում չի կարող օգնել, այդ իսկ պատճառով նման դեպքերում առավել գործնական մեթեդներից է՝ ռադիոիմուննային թերապիան։
Միջուկային բժշկությունն ակտիվորեն զարգանում է շատ երկրներում։ Վերջին տարիներին Հայաստանում՝ Ռադիոիզոտոպների արտադրման կենտրոնում, նշանակալի աշխատանք է իրականացվել ցիկլոտրոնի միջոցով քաղցկեղի հետազոտության կատարելագործման առումով։ Անցած տարի ցիկլոտրոնը գործարկվեց, սկսվեց իզոտոպների մշակումը, և արդեն ընթացիկ տարվա հունիսին առաջին անգամ իրականացվեց պոզիտրոնա-էմիսսիոնային տոմոգրաֆիա։
Միևնույն ժամանակ Հայաստանում, Էրեբունի բժշկական կենտրոնի հենքի վրա, վերջերս աշխատանքը սկսեց Միջուկային բժշկության եվրոպական կենտրոնը, որտեղ իզոտոպների միջոցով իրականացվում է օնկոլոգիական հիվանդությունների հետազոտություն, ինչպես նաև ռադիոակտիվ յոդով վահանաձև գեղձի չարորակ նորագոյացությունների բուժում։ Կենտրոնում աստիճանաբար նախատեսում են ներդնել չարորակ հիվանդությունների իզոտոպային բուժման այլ մեթոդներ։ Հաշվի առնելով բժշկության այս ուղղության առանձնահատկությունները, բժիշկների կողքին աշխատում են հատուկ պատրաստություն անցած միջուկային ֆիզիկայի մասնագետներ։
«Նախկինում հիմնական խնդիրն այն էր, որ դեպքերի գրեթե կեսի ժամանակ հիվանդությունը հետազոտվում էր ամենաուշ փուլերում։ Հիմա՝ երկրում ՊԷՏ-ի և ՀՏ-ի առկայությունը Հայաստանի բնակիչներին հնարավորություն կտա ժամանակակից օգնություն ստանալ տեղում, և դիագնոստիկայի համար չմեկնել այլ երկրներ», - օնկոլոգիական հիվանդությունների հետազոտման զարգացման հարցում Հայաստանի հաջողակ քայլերն է մեկնաբանում Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնի տնօրեն Հովհաննես Զոհրաբյանը։ Ինչպես նշում է փորձագետը, հետագայում Հայաստանի միջուկային բժշկության հնարավորություններից կարող են օգտվել նաև այլ երկրների պացիենտները։
Այսօր, ՊԷՏ-ի և ՀՏ-ի, ճառագայթային և ռադիոնուկլիդային թերապիայի կիրառման բնագավառը ամբողջ աշխարհում մշտապես ընդլայնվում է։ Համավարակի պատճառով արդեն մոտ ապագայում կմեծանա վարակը հաղթահարած պացիենտների տարբեր օրգանների և օրգանիզմի վիճակի հետազոտությունների պահանջարկը։ Եվ միայն միջուկային տեխնոլոգիաների միջոցով վիզուալիզացիան ու ռադիոդեղագործության նոր պրեպարատները թույլ կտան անել դա։

Армения может стать центром ядерной медицины
В современном мире ядерная медицина стала неотъемлемой частью лечения онкологических, эндокринных и кардиозаболеваний, поскольку позволяет визуализировать любую проблему и поставить точный диагноз. Благодаря уникальным методам ядерной медицины врачи способны буквально взглянуть на пациента изнутри. Об этом во время онлайн-завтрака «Как заглянуть в живой мозг» рассказала Анна Хоружая, врач лучевой диагностики, младший научный сотрудник московского Центра диагностики и телемедицины и зам главного редактора портала Neuronovosti.ru. Мероприятие организовано Госкорпорацией «Росатом» и приурочено ко Всемирному Дню мозга.
Анна Хоружая представила новейшие тенденции в области исследования мозга, включая прогрессивные направления использования ядерных технологий.
«Существуют различные методы визуализации мозга: компьютерная томография или КТ, магнитно-резонансная томография или МРТ, а также позитронно-эмиссионная томография или ПЭТ. Эти методы в свое время стали огромным прорывом в медицине. Без них было бы невозможно изучать не только анатомию, но и функционирование мозга, а также другие важные процессы в человеческом организме, - рассказала она. – Некоторые диагностические методы, такие как МРТ или ПЭТ, позволяют увидеть патологические изменения даже на молекулярном уровне. Все это помогает врачам составить «портрет» болезни и назначить эффективное лечение».
Наука не стоит на месте и этому можно привести тысячи подтверждений. Например, совсем недавно специалисты предприятия научного дивизиона Росатома «Физико-энергетического института имени Лейпунского» (ФЭИ) начали подготовку проекта для лечения тяжелых форм злокачественных опухолей, в том числе рака мозга. Половина этих раков выявляется на поздних стадиях, когда консервативное лечение уже практически не может помочь, поэтому здесь наиболее действенным способом может стать как раз радиоиммунная терапия.
Ядерная медицина активно развивается во многих странах. В Армении за последние годы проведена значительная работа по усовершенствованию диагностики рака при помощи циклотрона, который находится в Центре по производству радиоизотопов. В прошлом году циклотрон был запущен, началась наработка изотопов, и уже в июне текущего года впервые была проведена позитронно-эмиссионная томография (ПЭТ).
Также в Армении недавно начал работу Европейский центр ядерной медицины на базе Медицинского центра Эребуни, где с помощью изотопов проводится диагностика онкологических заболеваний, а также лечение злокачественных новообразований щитовидной железы радиоактивным йодом. Постепенно в центре планируют внедрять методы изотопного лечения других видов злокачественных заболеваний. Учитывая особенности данного направления медицины, рядом с врачами работают прошедшие специальную переподготовку физики-ядерщики.
«Раньше основной проблемой было то, что почти в половине случаев болезнь диагностировалась на поздних стадиях. Теперь наличие ПЭТ-КТ в стране позволит жителям Армении получить своевременную помощь на месте и не ездить за диагностикой в другие страны», - прокомментировал успешные шаги Армении в развитии диагностики онкологических заболеваний директор Центра по производству радиоизотопов Оганнес Зограбян. Как отмечает эксперт, в дальнейшем возможностями ядерной медицины в Армении смогут воспользоваться и пациенты из других стран.
Сегодня область применения ПЭТ-КТ, лучевой и радионуклидной терапии во всем мире постоянно расширяется. В сложившейся ситуации с пандемией уже в скором будущем вырастет потребность в исследованиях состояния различных органов и систем организма у пациентов, перенесших вирус. И только визуализация при помощи ядерных технологий и новых радиофармацевтических препаратов предоставит такие возможности.