Ինչով է վտանգավոր զարկերակային բարձր ճնշումը
Զարկերակային բարձր ճնշումը եւ 2-րդ տիպի շաքարախտը վտանգավոր են ուղեղի համար եւ բացասաբար են ազդում ճանաչողական ունակությունների, այդ թվում` մտածողության եւ հիշողության վրա: Այս մասին հայտնում են Օքսֆորդի համալսարանի գիտնականները, որոնց նոր հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Nature Communications ամսագրում:
Նրանք վերլուծել են UK Biobank-ի երկարաժամկետ ուսումնասիրության 22 000 մասնակիցների ՄՌՏ հետազոտության տվյալները: Դրանք թույլ են տվել հետեւել գլխուղեղի մոխրագույն եւ սպիտակ նյութերի փոփոխություններին՝ հաշվի առնելով կլինիկական, ժողովրդագրական եւ ճանաչողական գործոնները: Ինչպես պարզվել է, արյան մատակարարման հետ կապված ռիսկի գործոնները (այդ թվում՝ հիպերտոնիան եւ շաքարախտը) ազդում են ճակատային շրջանում ուղեղի նյութի ծավալի վրա, ինչպես նաեւ հատվածների միջեւ սպիտակ նյութի ամբողջականության վրա:
Պարզվել է, որ 44-70 տարեկան մասնակիցների մոտ զարկերակային բարձր ճնշումը կապված է ճանաչողական գործառույթի վատթարացման հետ: Հետաքրքիր է, սակայն, որ այդ հարաբերակցությունը չի հայտնաբերվել 70-ից բարձր տարիքի մարդկանց մոտ: Հետազոտության մասնակիցների 5%-ը տառապել է 2-րդ տիպի շաքարախտով, եւ պարզվելէ, որ այս հիվանդությունը նույնպես հիշողության եւ մտածողության նվազման գործոն է:
Գիտնականների խոսքերով՝ հիպերտոնիայի եւ շաքարախտի պատճառով հիշողության կորուստը իսկապես համեմատելի չէնրա հետ, ինչ տեղի է ունենում դեմենցիայի դեպքում: Սակայն նման ազդեցության փաստն ինքնին ցույց է տալիս ուղեղի աննշան վնասումը, որը տեղի է ունենում միջին տարիքում: Կարեւոր է կանխարգելել այս վատթարացումը` հետագա խնդիրները կանխելու համար:

Why is high blood pressure dangerous?
High blood pressure and type 2 diabetes are dangerous to the brain and negatively affect cognitive abilities, including thinking and memory, Nature Communications reported referring to scientists from the University of Oxford.
They analyzed data from MRI scans of 22,000 participants in a long-term study by the UK Biobank. The data obtained allowed them to track changes in the gray and white matter of the brain, taking into account clinical, demographic, and cognitive factors. Thus, risk factors linked to blood supply - including hypertension and diabetes - affect the volume of the medulla in the fronto-parietal region, as well as the integrity of the white matter - axon bundles - between regions.
It turned out that in participants between the ages of 44 and 70, higher blood pressure was linked to impaired cognitive function. Interestingly, however, this correlation was not found in people over 70. 5% of the study participants suffered from type 2 diabetes, and this disease also turned out to be a factor in the reduction of memory and thinking.
The memory loss due to hypertension in diabetes is not really comparable to that seen in dementia, scientists say. However, the very fact of such an effect is indicative of minor brain damage that occurs in middle age. It is important to prevent this deterioration to prevent further issues.