Ինչո՞վ է վտանգավոր կորոնավիրուսային թոքաբորբը
Կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի ֆոնին զարգացող թոքաբորբը ավելի վտանգավոր է, քան բակտերիային կամ այլ վիրուսային ինֆեկցիաների դեպքում զարգացող թոքաբորբը: Այս մասին զգուշացնում են ԱՄՆ-ում Հյուսիսարեւմտյան համալսարանի գիտնականները:
Նրանց կատարած հետազոտությունը, որը հրապարակվել է Nature ամսագրում, ցույց է տվել, որ SARS-CoV-2-ը վարակում է ոչ թե թոքային հյուսվածքի ընդարձակ հատվածներ, այլ թափանցում է բազմաթիվ ոչ մեծ հատվածներ, որից հետո գրավում է թոքերի իմունային բջիջները եւ դրանք օգտագործում տարածվելու համար, ինչը տեւում է շատ օրեր եւ նույնիսկ շաբաթներ: Ընդ որում՝ ինֆեկցիան ախտահարում է հյուսվածքները եւ առաջացնում տենդ, արյան ցածր ճնշում, երիկամների, սրտի, ուղեղի եւ այլ օրգանների աշխատանքի խանգարում:
Հետազոտության հեղինակների խոսքով՝ COVID-19-ի դեպքում վտանգավոր բարդություններն առաջին հերթին կապված են հիվանդության հատկապես երկար ընթացքի հետ, այլ ոչ թե դրա ծանրության:
Մասնագետները հետազոտության ժամանակ նաեւ որոշել են դեղերի համար հիմնական թիրախները, որոնք կարող են օգտագործվել կորոնավիրուսային թոքաբորբի բուժման ժամանակ: Այդ թիրախներն էին այնպիսի իմունային բջիջները, ինչպես՝ մակրոֆագերը եւ Т-բջիջները:
Northwestern Medicine-ի գիտնականները նախատեսում են 2021 թվականի սկզբին փորձարարական դեղամիջոցի փորձարկումներ անցկացնել COVID-ի հետ կապված թոքաբորբով պացիենտների մասնակցությամբ: Դեղամիջոցը պետք է ճնշի բորբոքային ռեակցիաները, որոնք կապված են միկրոֆագերի ակտիվության հետ, եւ գործարկի վնասված թոքերում վերականգնողական պրոցեսները:

Why is COVID-19 pneumonia dangerous?
COVID-19 pneumonia is much more dangerous than pneumonia with bacterial and other viral infections, scientists from Northwestern University in the United States noted.
The study, published in Nature, showed that SARS-CoV-2 does not infect large areas of lung tissue, but penetrates many small areas, after which it captures immune cells in the lungs and uses them to spread, which takes many days or even weeks. In this case, the infection damages tissues and leads to fever, low blood pressure, and disruption of the kidneys, heart, brain, and other organs.
According to the authors of the study, COVID-19 dangerous complications are primarily linked to the long course of the disease, and not with its severity.
During the study, specialists also identified the main targets for drugs that can be used in the COVID-19 pneumonia treatment. These targets turned out to be immune cells such as macrophages and T cells.
Scientists from Northwestern Medicine plan to test an experimental drug in patients with COVID-associated pneumonia in early 2021. The agent should suppress inflammatory reactions associated with the activity of macrophages, and start repair processes in damaged lungs.