Ինչո՞ւ է զինվորների շրջանում մեծ Ալցհեյմերի հիվանդության զարգացման հավանականությունը
Ռազմական գործողությունների ժամանակ կիրառվող պայթուցիկների հարվածային ալիքների ազդեցությանը ենթարկվող զինվորների շրջանում Ալցհեյմերի հիվանդության զարգացման հավանականությունն ավելի մեծ է: Հատկանշական է, որ նման հավանականությունը մեծ է նույնիսկ նրանց շրջանում, որոնց մոտ գանգուղեղային վնասվածքներ չեն եղել: Փեմբրուքի Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի գիտնականների նոր հետազոտությունը ցույց է տվել, թե այդ պայթյուններն ինչպես են ազդում ուղեղի վրա: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Brain Pathology ամսագրում:
Գիտնականների խոսքով՝ պայթյունի հետեւանքով առաջացած նյարդաբանական բարդությունների գաղտնիքը կապված է հիպոկամպում մանրագույն կապերի տրավմատիկ վնասման հետ. հիպոկամպը ուղեղի այն հատվածն է, որը հատկապես ներգրավված է հիշողության կոդավորման եւ սոցիալական վարքագծի մեջ:
Գիտնականները առնետների հիպոկամպի հյուսվածքաշերտերը ստուգել են՝ առողջ հյուսվածքը ենթարկելով կառավարվող պայթյունային ալիքների ազդեցությանը: Ուղեղի փորձարարական էքսպլանտատներում պայթուցիկների առաջացրած պայթյունային արագ ալիքները առաջացրել են ուղեղային կապերի բաղադրիչների ընտրովի նվազում, որոնք անհրաժեշտ են հիշողության համար, եւ այդ նեյրոնային կապերի հստակ էլեկտրական ակտիվությունը կտրուկ նվազել է:

Почему у солдат повышен риск развития болезни Альцгеймера?
Солдаты, подвергшиеся воздействию ударных волн от взрывчатых веществ, применяемых во время военных действий, имеют более высокий риск развития болезни Альцгеймера. Интересно, что этот риск повышен даже у тех, у которых не было черепно-мозговой травмы. Новое исследование ученых из Университета Северной Каролины в Пембруке показало, как эти взрывы влияют на мозг. Результаты исследования были опубликованы в журнале Brain Pathology.
По словам ученых, загадка неврологических осложнений, вызванных взрывом, связана с травматическим повреждением крошечных связей между нейронами в гиппокампе, части мозга, особенно вовлеченной в кодирование памяти и социальное поведение.
Ученые проверили срезы гиппокампа крысы, подвергнув здоровую ткань воздействию управляемых взрывных волн. В экспериментальных эксплантатах мозга, быстрые взрывные волны, создаваемые взорвавшимися взрывчатыми веществами, приводили к избирательному снижению компонентов мозговых связей, необходимых для памяти, и отчетливая электрическая активность этих нейронных связей резко уменьшалась.