Հայաստանում գրեթե 300 մարդ է պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ
Հայաստանում գրեթե 300 մարդ է պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ: Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից, AstraZeneca եւ Sputnik V դեղամիջոցներով պատվաստման թվի մասին առանձին տվյալներ չկան:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի պոլիկլինկաներում եւ երկրի բոլոր մարզերում կորոնավիրուսի դեմ AstraZeneca-ով պատվաստումը սկսվել է ապրիլի 13-ից, իսկ ապրիլի 19-ից՝ Sputnik V-ով պատվաստումը:
Հիշեցնենք նաեւ, որ ռիսկի խմբերի շրջանում պտավաստումային գործընթացի ռիսկերը նվազեցնելու համար AstraZeneca պատվաստանյութը նպատակահարմար է կիրառել հետեւյալ ռիսկի խմբերի շրջանում.
• 65 տարեկան եւ բարձր տարիքի անձանց
• Բուժաշխատողներ՝ 55 տարեկան եւ բարձր տարիքի անձինք
• Քրոնիկ հիվանդներ՝ 55 տարեկան եւ բարձր տարիքի անձինք
• Սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչներ եւ աշխատակիցներ՝ 55 տարեկան եւ բարձր տարիքի անձինք
Sputnik V պատվաստանյութը նպատակահարմար է կիրառել հետեւյալ ռիսկի խմբերի շրջանում.
• Բուժաշխատողներ՝ 18-54 տարեկան անձինք
• Քրոնիկ հիվանդներ՝ 18-54 տարեկան անձինք
• Սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչներ եւ աշխատակիցներ՝ 18-54 տարեկան անձինք
ԱՆ տվյալներով՝ երբ Հայաստանը ստանաSputnik V-ի նոր խմբաքանակ, հնարավորություն կլինի պատվաստել 65-անց անձանց:
Հիշեցնենք նաեւ, որ Ռուսաստանում ավելի քան 3,8 մլն մարդու պատվաստման արդյունքներով Sputnik V-ի արդյունավետությունը գնահատել են 97,6%:

Примерно 300 человек в Армении уже вакцинировались от коронавируса. Как корреспонденту NEWS.am Medicine сообщили в министерстве здравоохранения Армении, отдельных данных по числу вакцинированных препаратами AstraZeneca и Sputnik V пока нет.
Напомним, что 13 апреля в поликлиниках Еревана и всех марзов страны начали вакцинировать граждан от коронавируса шведо-британским препаратом AstraZeneca, а 19 апреля – российским препаратом Sputnik V.
Напомним также, что вакцину AstraZeneca решено было использовать для следующих групп риска:
Вакцину Sputnik V решено было применять для следующих групп риска:
По данным Минздрава, когда Армения получит новую партию препарата Sputnik V, будет возможность начать прививать им и людей старше 65 лет.
Напомним также, что в России этим препаратом вакцинировали уже более 3.8 миллиона человек, и эффективность вацины оценили в 97,6%.