Մեր մեջ ապրող 10 մակաբույծ
Միջատներ, սարդեր, օձեր… Այս եւ մի շարք այլ՝ տհաճ արտաքին ունեցող կենդանիների մասին պատկերացնելիս անգամ կարող եք անիրական քորի զգացողություն ունենալ: Սակայն, չգիտես ինչու, հաճախ մոռանում ենք շատ ավելի վնասակար կենդանիների՝ մակաբույծների մասին, որոնք կարող են անհամեմատ մոտ՝ մարդու օրգանիզմում ապրել, հիշեցնում է Medical Daily-ն:
Թեեւ ճանճերի ու մոծակների անդադար բզզոցից անգամ կարող եք զզվանքի զգացողություն ունենալ, բայցեւայնպես, դրանք անմեղ արարածներ են՝ մակաբույծների համեմատ, որոնք կարող են կյանքի համար իրական սպառնալիք ներկայացնել:  YouTube տեսածառայության AllTime10s ալիքից ստորեւ բերված հղմամբ կարող եք մարդու ներքին օրգաններով սնվող 10 ամենասարսափելի մակաբույծների մասին տեղեկանալ: Դրանցից մեկը Trypanosoma brucei-ն է, որը կարող է Աֆրիկյան տրիպանոսոմոզ՝ «քնեցնող հիվանդություն» առաջացնել: Ծանրագույն նյարդաբանական խանգարում հրահրող մակաբույծը ցեցե ճանճից է մարդու օրգանիզմ անցնում: Իսկ փոքր աղիներում բնակվող Ascaris lumbricoides որդը օրական կարող է մինչեւ 200 հազար ձու դնել: Այն 35 սանտիմետր երկարություն ունի եւ կարող է տանտիրոջ աղիներում, առանց որեւէ ախտանշան դրսեւորելու, մինչեւ անգամ երկու տարի ապրել:
Թեեւ տեսանյութում նշված բոլոր մակաբույծներն իսկապես լայն տարածում ունեն եւ կարող են միլիոնավոր, ինչու չէ՝ անգամ միլարդավոր մարդկանց օրգանիզմում հայտնաբերվել, նյութի հեղինակները մոռացել են եւս մեկ՝ մարդկության նշանակալի մասի մոտ առկա մակաբույծի՝ մալարիայի առաջացում հրահրող պլազմոդիումի մասին նշել: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն, միայն 2012թ.-ին այս հիվանդությունը 207 մլն մարդու մոտ է ախտորոշվել, որոնցից 627 հազարը մահացել են: Բացի այդ, կազմակերպությունը ներկայացնող փորձագետների գնահատմամբ, երկրագնդի բնակիչների շուրջ 50 տոկոսին՝ 3,4 մլրդ մարդու հիվանդության վարակ է սպառնում: Մակաբույծը մոծակից է մարդու օրգանիզմ անցնում եւ կարող է ծանր տենդ ու մկանային ցավ, երբեմն էլ՝ սակավարյունություն, արյան ցածր ճնշում, երիկամների անբավարարություն եւ հիպոգլիկեմիա հարուցել:

10 parasites that might be living inside you
Insects, spiders, snakes. There are so many creepy-crawlers that freak people out, and just the thought of them induces a feeling of itchiness that’s really not there. But while thinking about these, many of us forget that there are more disturbing animals to consider: parasites that live inside us, Medical Daily reminds.
While insects like flies and mosquitoes may leave you with a disgusted feeling after coming close — usually through their incessant buzzing — it’s the parasites they carry that pose the real threat. In the video below, from YouTube channel AllTime10s, we’re introduced to 10 of the most horrifying parasites that feed off our innards. Trypanosoma brucei, the cause of African trypanosomiasis, which is characterized by “sleeping sickness” and neurologic deterioration, is transmitted via tsetse fly. Ascaris lumbricoides is a worm that lives in the small intestine, where it produces up to 200,000 eggs per day. The 35 centimeter long worm can live in the intestine for up to two years without causing any symptoms in its host.
Although all of the parasites featured in the video are truly gross, and live in millions, perhaps billions, of humans around the world, the video fails to mention one of the most prevalent parasites known to humankind: malaria-causing plasmodium. In 2012, malaria affected an estimated 207 million people while causing 627,000 deaths, according to the World Health Organization. On top of that, the UN health agency puts as many as 3.4 billion people at risk of infection. The parasite is transmitted through mosquitoes, and causes severe fevers and body aches, and in rarer cases, anemia, low blood pressure, kidney failure, and hypoglycemia.