COVID-19-ից մահվան ռիսկը 8 անգամ բարձր է ընկալունակության խախտումներ ունեցող մարդկանց մոտ. հետազոտություն
16 հուլիսի, 2021  21:35
Ընկալունակության խնդիրներ ունեցող մարդիկ համավարակի ժամանակ ռիսկի խմբում են. Անգլիայում իրականացված մեծ հետազոտությունը ցույց է տվել, որ նման մարդիկ շատ խոցելի են COVID-19-ից։
Ինչպես տեղեկացնում է Medportal.ru-ն, այն մասին, որ Դաունի համախտանիշ ունեցող մարդիկ շատ խոցելի են կորոնավիրուսային համավարակի համար, տեղեկացրել են դեռեւս անցած տարի։ Օքսֆորդի համալսարանի հետազոտությունը համավարակի առաջին ալիքի ժամանակ ցույց տվեց, որ այդպիսի պացիենտները հինգ անգամ ավելի հաճախ եմ հիվանդանոց ընկնում, եւ նրանց մոտ տասն անգամ ավելի բարձր է մահացությունը։
Նոր հետազոտությունում առաջին անգամ վերլուծվել են Անգլիայի բնակիչների հոսպիտալացման եւ մահացության ցուցանիշները, որոնք ներառված են  ընկալունակության խնդիրներով պացիենտների ցուցակում, այդ թվում Դաունի համախտանիշ ունեցող եւ մանկական ուղեղային կաթված ունեցող մարդիկ։ Օքսֆորդի համալսարանի եւ Լոնդոնի մերձարեւադարձային բժշկության դպրոցի գիտնականները վերլուծել են ավելի քան 17 մլն բժշկական քարտեր եւ հայտնաբերել, որ ցուցակում ընդգրկված 90 300 մեծահասակներից 538-ը հոսպիտալացվել է COVID-19-ի պատճառով, 222 պացիենտ մահացել է։
Տվյալների ճշգրտումից հետո՝ սեռի, տարիքի եւ էթնիկ պատկանելության հաշվառմամբ, գիտնականները հայտնաբերել են, որ հոսպիտալացման ռիսկը միջինը ընկալունակության խնդիրներ ունեցող մարդկանց մոտ եղել է 5,3 անգամ բարձր այն պացիենտների համեմատ, որոնց մոտ նման հիվանդություններ չկան։ Մահացու ելքի հավանականությունը 8,2 անգամ բարձր է։
Գիտնականներին հատկապես ցնցել են Դաունի համախտանիշով մարդկանց մահացության ցուցանիշները. COVID-19-ից նրանց մահանալու հավանականությունը 36 անգամ գերազանցում է առանց այդ ախտորոշման մարդկանց մահանալու ռիսկը։
Գիտնականներին առայժմ չի հաջողվել պարզել այդ երեւույթի ճշգրիտ պատճառները, բայց ենթադրել են, որ կարեւոր գործոն կարող է լինել նման մարդկանց բժշկական սպասարկման ցածր մակարդակը։ Բացի դրանից, այդ պացիենտներից շատերն ապրում են փակ հաստատություններում, որտեղ վարակման վտանգը շատ մեծ է։

People with learning disabilities are 8 times more likely to die from COVID-19, study claims
Patients with various learning disabilities were at risk during the pandemic: the largest study conducted in England showed that such people are very vulnerable to COVID-19.
According to Medportal.ru, people with Down syndrome are very vulnerable to coronavirus infection. A study by the University of Oxford in the first wave of the pandemic showed that such patients are five times more likely to go to the hospital and have ten times the mortality rate.
The new study analyzed for the first time the hospitalization and mortality rates of residents of England who are included in the registry of patients with learning disabilities, including people with Down syndrome and infantile cerebral palsy. Scientists analyzed more than 17 million medical records and found that of the 90,300 adults on the registry, 538 were hospitalized with COVID-19, and 222 patients died.
After adjusting the data for gender, age, and ethnicity, the researchers found that, on average, the risk of hospitalization for people with learning disabilities was 5.3 times higher than for those without learning disabilities. The probability of a fatal outcome is 8.2 and times higher.
Scientists were especially shocked by the mortality rates among people with Down syndrome - the probability of dying from COVID-19 in them is 36 times higher than the risks of people without this diagnosis.
Scientists have not yet been able to determine the exact reasons for this phenomenon, but suggested that the low level of medical care for such people may be the key factors. In addition, many of these patients live in closed institutions where the risk of infection is very high.