Ի՞նչ վտանգներ կարող է պարունակել ատամի մածուկը
Ատամի մածուկի եւ մի շարք այլ մթերքների մեջ հայտնաբերված տրիկլոզանը կարող է աղիների բորբոքում առաջացնել։ Այս եզրակացությանն է հանգել հետազոտողների միջազգային խումբը՝ Չապել Հիլլի Հյուսիսային Կառոլինայի համալսարանի գիտնականների գլխավորությամբ: Այս հակաբակտերիալ նյութի վտանգի մասին ուսումնասիրության արդյունքները հաղորդվում են Nature ամսագրում հրապարակված հոդվածում։
Երբ տրիկլոզանը մտնում է աղեստամոքսային տրակտ, այն ազդում է աղիքների միկրոֆլորայի վրա՝ որոշ մանրէներ սկսում են վնասակար ազդեցություն ունենալ՝ նպաստելով բորբոքային պրոցեսներին։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ բակտերիաները արտազատում են այնպիսի ֆերմենտները, օրինակ՝ բետա-գլյուկուրոնիդազները, որոնք, երբ փոխազդում են տրիկլոզանի հետ, աղիների համար դառնում են պաթոգեն։
Հետազոտության հեղինակները մշակել են միացություն, որն արգելափակում է տրիկլոզանի հետ կապված նյութափոխանակության ցիկլը: Մկների վրա կատարված փորձերը ցույց են տվել, որ մշակված նյութը կանխում է հաստ աղիքի վնասումը եւ աղեստամոքսային տրակտի բորբոքային հիվանդության՝ կոլիտի զարգացումը։
Այս հետազոտության արդյունքները կարող են օգնել բուժման նոր մեթոդներ գտնել նշված խանգարումների համար, որոնք ավելի ու ավելի տարածված են դառնում բնակչության շրջանում:

What are health risks of toothpaste?
Triclosan found in toothpaste and a number of other foods can cause inflammation of the intestines. This is the conclusion reached by an international team of researchers, led by scientists from the University of North Carolina at Chapel Hill. The results of a study on the health risks of this antibacterial substance are reported in an article published in Nature magazine.
Accordingly, when triclosan enters the gastrointestinal tract, it affects the intestinal microflora—as some bacteria begin to have a detrimental effect, contributing to inflammatory processes. This is because bacteria secrete enzymes such as beta-glucuronidase, which, when it interacts with triclosan, becomes pathogenic for the intestines.
The aforesaid researchers have developed a compound that blocks the metabolic cycle associated with triclosan. Respective experiments on mice have shown that the developed substance prevents damage to the large intestine, and the development of colitis—the inflammatory disease of the gastrointestinal tract.
The results of this study may help to find new treatment methods for these disorders, which are becoming more and more common in the population.