Ո՞ր հիվանդությունն է 32 անգամ մեծացնում ցրված սկլերոզի զարգացման ռիսկը
Վարակիչ մոնոնուկլեոզը 32 անգամ մեծացնում է ցրված սկլերոզի զարգացման ռիսկը։ Նման եզրակացության են եկել Հարվարդի համալսարանի գիտնականները։
Վարակիչ մոնոնուկլեոզի հարուցիչը Էպշտեյն-Բարր վիրուսն է, որն առկա է աշխարհի բնակչության գրեթե 80%-ի մոտ։
Հետաքրքիր է, որ այլ վարակների առկայությունը բացասաբար չի ազդել բազմակի սկլերոզի զարգացման վրա:
Պարզելու համար, թե որ հիվանդությունները կարող են ազդել ցրված սկլերոզի զարգացման ռիսկի վրա, գիտնականները 20 տարի շարունակ վերահսկել են այս հիվանդության դեպքերը ԱՄՆ բանակի 10 միլիոն զինվորների մոտ։ Կամավորները պարբերաբար արյան անալիզներ են հանձնել։
Մոտ 1000 մարդու մոտ ախտորոշվել է ցրված սկլերոզ: Պացիենտների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ Էպշտեյն-Բարրի վիրուսով հիվանդները 32 անգամ ավելի հաճախ վարակվել են ցրված սկլերոզով:
Վարկածը, որ այս վիրուսը հարուցում է ցրված սկլերոզ, երկար ժամանակ ուսումնասիրվել է մասնագետների կողմից։ Եթե ​​նման կապ իսկապես գոյություն ունի, դա նշանակում է, որ այս հիվանդության դեպքերի մեծ մասը կարելի է կանխել, եթե  հաջողվի մարդուն հաղթահարել Էպշտեյն-Բարր վիրուսը։

January 17, 2022  20:41
Infectious mononucleosis increases the risk of developing multiple sclerosis by 32 times, scientists from Harvard University made this conclusion.
The causative agent of infectious mononucleosis is Epstein-Barr virus, which is present in almost 80% of the world population.
The presence of other infections did not negatively affect the development of multiple sclerosis.
To find out which diseases might influence the risk of developing multiple sclerosis, scientists followed the occurrence of the disease among 10 million US Army soldiers for 20 years. Volunteers had regular blood tests for Epstein-Barr virus.
Nearly 1,000 were diagnosed with multiple sclerosis. An analysis of the patients showed that Epstein-Barr virus holders were 32 times more likely to get multiple sclerosis.
The hypothesis that this virus provokes multiple sclerosis has been investigated by experts for a long time. If such a link does exist, it means that most cases of this disease can be prevented by freeing a person from the Epstein-Barr virus.