Գիտնականները հայտնել են կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամի նոր տարատեսակի մասին
Գիտնականները հայտնաբերել են կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամի նոր տարատեսակ, որն անվանել են BA.2։ Այն ավելի դժվար է ճանաչել, քան BA.1-ը՝ կորոնավիրուսի սկզբնական օմիկրոն շտամը:
Հարվարդի համալսարանի Բոսթոնի մանկական հիվանդանոցի մասնագետ Ջոն Բրաունշթեյնի խոսքով՝ կորոնավիրուսի սովորական թեստերը դրական կամ բացասական արդյունք են տալիս, բայց չեն որոշում վիրուսի տեսակը։
Նրա խոսքով՝ օմիկրոն շտամն ունի գենետիկ հատկություն, որը հեշտացնում է ախտորոշումը։ Այնուամենայնիվ, նոր BA.2 տարբերակը չունի այս հատկանիշը եւ, հետեւաբար, ավելի դժվար է ճանաչել, քան BA.1-ը:
Ըստ Abc news-ի՝ Բրաունշթեյնը նաեւ նշել է, որ BA.2 տարատեսակը կարելի է որոշել գենետիկական հաջորդականության տեխնոլոգիայի միջոցով։ Միեւնույն ժամանակ, հիվանդների համար բավական է էքսպրես կամ ՊՇՌ թեստ անել՝ կորոնավիրուսի առկայությունը ստուգելու համար։ Այս ուսումնասիրությունները ցույց կտան մարմնում վարակի առկայությունը՝ անկախ դրա տեսակից:
Հունվարի 21-ին Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության գործակալությունը (UKHSA) գրանցել է օմիկրոն շտամի նոր տեսակ՝ BA.2: Այս տեսակով վարակվածների թիվն այժմ փոքր է։

Scientists report new strain of Omicron
According to John Brownstein, a specialist at Boston Children's Hospital at Harvard University, conventional tests for coronavirus give positive or negative results, but do not identify the strain of the virus.
According to him, the omicron strain has a genetic feature that makes it easy to diagnose. However, the new BA.2 strain does not have this characteristic, so it is harder to recognize than BA.1.
According to Abc news, Brownstein also noted that the BA.2 strain can be identified using genetic sequencing technology.
In this case, patients only need to do an express or PCR test for the presence of the coronavirus. These tests will indicate an infection in the body regardless of its type.
A new strain of the omicron, BA.2, was detected by the U.K. Health Protection Agency on 21 January. So far, the proportion of people infected with this strain is small.