Ո՞ր տարածված սխալներն են խանգարում նիհարել
Ո՞ր տարածված սխալներն են խանգարում մարդկանց նիհարել: Այս մասին իր կարծիքն է հայտնել սննդաբան Ջորջիա Էմմա Լաինգը։
Express-ի փոխանցմամբ՝ չափազանց սահմանափակող դիետաները սովորաբար չեն աշխատում: Սննդաբանը դա բացատրել է նրանով, որ մարդը չի կարող անընդհատ սահմանափակ սնունդ օգտագործել, իսկ երբ դիետան ավարտվի, կսկսի չափից շատ ուտել այն մթերքները, որոնք արգելված էին։ Ավելին, խիստ դիետայի ժամանակ սահմանափակումների պատճառով մարդը կարող է անընդհատ էներգիայի պակաս եւ կեղծ հոգնածություն զգալ։ Այդ իսկ պատճառով նիհարեցնող խիստ դիետա սկսելու որոշումը սկզբունքորեն սխալ է եւ լավ արդյունքների չի բերի։
Լաինգի խոսքով՝ կարճաժամկետ էքստրեմալ դիետաները սովորաբար կայուն արդյունք չեն տալիս, եւ քաշն արագ վերադառնում է։ Օրգանիզմը սթրեսի չենթարկելու եւ երազած կազմվածքն ունենալու համար նա խորհուրդ է տալիս ավելի սահուն եւ երկարատեւ փոփոխություններ կատարել:
«Կայուն դիետաները, որոնց դեպքում դուք կարող եք ձեզ ավելի շատ թույլ տալ եւ երբեմն աղանդեր ուտել, հաճախ ամենաարդյունավետն են»,- նշել է սննդաբանը:
Նրա խոսքով՝ դիետաները, որոնց հետեւելով մարդը բավարար քանակությամբ սննդանյութեր չի ստանում, վնասակար եւ սխալ են։ Նիհարելու այս մեթոդը կարող է արդյունավետ լինել կարճաժամկետ հեռանկարում, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում այն ​​կարող է միայն վնասել առողջությանը եւ վատթարացնել կյանքի որակը։

What are common mistakes that get in way of losing weight?
What are the common mistakes that keep people from losing weight? Nutritionist Emma Laing shares her opinion on this.
As the Express writes, diets that are too strict usually do not work. The nutritionist explained this by the fact that a person can not always eat limited amounts of food, and when the diet ends, the slimmer is likely to start overeating the products that were banned. Moreover, because of dietary restrictions during a strict diet, a person may constantly feel a lack of energy and false fatigue. That is why the decision to start a strict diet to lose weight is fundamentally wrong and to good results will not bring.
According to Laing, short-term extreme diets usually do not bring sustainable results, and the weight quickly returns. To avoid stressing your body and getting the figure of your dreams, she recommends setting yourself up for smoother and more time-stretched changes.
"A sustainable diet where you allow yourself wiggle room and the occasional dessert are often the most successful," the nutritionist said.
Diets that one follows that don't get enough nutrients are unhealthy and wrong, she said. Such a way to lose weight may be effective in the short term, but in the long term it can only harm health and worsen quality of life.