Ինչպե՞ս մեղմել ալերգիան գարնանը
Գարնանը ծառերի եւ թփերի ծաղկումն ու փոշոտումը կարող են որոշ մարդկանց մոտ ալերգիկ ռինոկոնյունկտիվիտ, պոլինոզ առաջացնել, ինչպես նաեւ դառնալ բրոնխիալ ասթմայի սրացման պատճառ։ Ինչպե՞ս կարելի է թեթեւացնել վիճակն այս խնդիրների դեպքում։ Այս մասին խորհուրդներ է տվել մաշկավեներաբան Յուլյա Անդրեանովան (Ռուսաստան), տեղեկացրել է «Вечерняя Москва»-ն։
«Ալերգիայի հակում ունեցող մարդիկ, պահպանեք ձեր շնչուղիները, խոնավացրեք օդը, փորձեք այս ընթացքում ավելի քիչ օդափոխել ձեր բնակարանը, ավելի քիչ գտնվել փողոցում»,- ասել է բժիշկը։
Նրա խոսքով՝ շնչուղիները պաշտպանելու համար հարկավոր է հատուկ դիմակներ կրել, որոնք պետք է ամուր կպչեն քթին։
Մասնագետը նաեւ նշել է, որ գոյություն ունեն  մի քանի նշաններ, որոնցով կարելի է տարբերել ալերգիան սուր շնչառական վարակներից. ալերգիա ունեցող մարդկանց մոտ ինքնազգացողությունը վատանում է փողոցում գտնվելուց հետո, հատկապես արեւային եւ քամոտ օրերին, ինչպես նաեւ առավոտյան։ Բացի այդ, նրանք, ի տարբերություն սուր շնչառական վարակ ունեցող մարդկանց, ավելի լավ են զգում հակահիստամինային դեղեր ընդունելուց եւ ալերգիայի «սադրիչին» հեռացնելուց հետո։

Как облегчить аллергию весной?
Весной цветение и пыление деревьев и кустарников могут вызвать у некоторых людей аллергические риноконъюнктивиты, поллиноз, а также спровоцировать обострение бронхиальной астмы. Как можно облегчить свое состояние при таких проблемах? Советами об этом поделилась дерматовенеролог Юлия Андреанова (Россия), передает «Вечерняя Москва».
«Люди, склонные к аллергизации, берегите свои органы дыхания, увлажняйте воздух, старайтесь в это время меньше проветривать, меньше находиться на улице», — сказала врач.
По ее словам, чтобы защитить органы дыхания, нужно носить специальные маски, которые должны плотно прилегать к носу.
Специалист также отметила, что существует несколько признаков, по которым можно отличить аллергию от ОРВИ: у аллергиков самочувствие ухудшается после пребывания на улице, особенно в солнечные и ветреные дни, а также утром. Кроме того, аллергикам, в отличие от пациентов с ОРВИ, становится лучше после приема антигистаминных препаратов и удаления провоцирующего агента.