Շնչի ջերմաստիճանը՝ թոքերի քաղցկեղի ախտորոշման միջոց
Նոր հետազոտության շնորհիվ բժիշկներն այսուհետ կարող են թոքերի քաղցկեղը շնչի ջերմաստիճանի չափման միջոցով ախտորոշել:
Եզրահանգման համար հիմք ծառայած փորձարկումների փուլին 82 կամավորներ են մասնակցել, որոնց մոտ, ռենտգեն հետազոտության արդյունքներով, թոքերի քաղցկեղ է կասկածվել: Շնչի ջերմաստիճանի ստուգման ենթարկված մասնակիցներն այնուհետեւ, հստակ ախտորոշում ստանալու նպատակով, կլինիկական հետազոտության են ենթարկվել, հաղորդում է FoxNews-ը:
Օրգանիզմից արտաշնչվող գազերի ջերմաստիճանը չափող՝ X-Halo անվանումը ստացած սարքի օգնությամբ գիտահետազոտական խմբի անդամները, իրավամբ, մասնակիցներից 42-ի մոտ քաղցկեղ են ախտորոշել՝ այն հիմնավորմամբ, որ նրանց շնչի ջերմության աստիճանը նկատելիորեն բարձր ցուցանիշ է գրանցում: Ընդ որում, հիշյալ ցուցանիշը, փորձարկման արդյունքների համաձայն, ուղիղ համեմատական է ծխելու սովորությամբ բնորոշվող տարիների թվի եւ քաղցկեղի զարգացման փուլի հետ:
«Իրականացված հետազոտության արդյունքներն այն մասին են վկայում, որ թոքերի քաղցկեղը արտաշնչման ենթակա գազերի ջերմությունը բարձրացնելու հատկություն է դրսեւորում», - նշել է հետազոտության ավագ հեղինակ, Իտալիայում գործող Ֆոջայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջիովաննա Էլիսինիա Կամպանյանոն:

September 10, 2014  11:49
A new study presented to the European Respiratory Society (ERS) International Congress analyzed the breath temperature of 82 people who had been referred to a full diagnostic test after an X-ray suggested the presence of lung cancer.
Using a breath thermometer device called an X-Halo, researchers found that the 42 patients found to have lung cancer recorder a higher breath temperature than those without cancer. The study also found temperature increased with the number of years a person smoked, and the stage at which their lung cancer developed, FoxNews reported.
“Our results suggest that lung cancer causes an increase in the exhumed temperature,” said Giovanna Elisiana Carpagnano, a lead author of the study and professor at University of Foggia, Italy.