Շնչի ջերմաստիճանը՝ թոքերի քաղցկեղի ախտորոշման միջոց
Նոր հետազոտության շնորհիվ բժիշկներն այսուհետ կարող են թոքերի քաղցկեղը շնչի ջերմաստիճանի չափման միջոցով ախտորոշել:
Եզրահանգման համար հիմք ծառայած փորձարկումների փուլին 82 կամավորներ են մասնակցել, որոնց մոտ, ռենտգեն հետազոտության արդյունքներով, թոքերի քաղցկեղ է կասկածվել: Շնչի ջերմաստիճանի ստուգման ենթարկված մասնակիցներն այնուհետեւ, հստակ ախտորոշում ստանալու նպատակով, կլինիկական հետազոտության են ենթարկվել, հաղորդում է FoxNews-ը:
Օրգանիզմից արտաշնչվող գազերի ջերմաստիճանը չափող՝ X-Halo անվանումը ստացած սարքի օգնությամբ գիտահետազոտական խմբի անդամները, իրավամբ, մասնակիցներից 42-ի մոտ քաղցկեղ են ախտորոշել՝ այն հիմնավորմամբ, որ նրանց շնչի ջերմության աստիճանը նկատելիորեն բարձր ցուցանիշ է գրանցում: Ընդ որում, հիշյալ ցուցանիշը, փորձարկման արդյունքների համաձայն, ուղիղ համեմատական է ծխելու սովորությամբ բնորոշվող տարիների թվի եւ քաղցկեղի զարգացման փուլի հետ:
«Իրականացված հետազոտության արդյունքներն այն մասին են վկայում, որ թոքերի քաղցկեղը արտաշնչման ենթակա գազերի ջերմությունը բարձրացնելու հատկություն է դրսեւորում», - նշել է հետազոտության ավագ հեղինակ, Իտալիայում գործող Ֆոջայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջիովաննա Էլիսինիա Կամպանյանոն:

Температура выдыхаемого воздуха поможет диагностировать рак легких
Температура выдыхаемого воздуха может помочь диагностировать рак легких на ранней стадии, обнаружили ученые из итальянского  Университета Фоджа.
Рак легких, также известный как легочная карцинома, является одним из самых смертоносных видов рака, а в некоторых странах – основной причиной смерти от рака. По словам ученых, температура дыхания может быть простым и неинвазивным методом подтверждения наличия рака легких.
В текущем исследовании специалисты изучили 82 пациента, у которых было подозрение на рак легких после проведенного рентгена. В результате 40 больных получили положительный диагноз и у 42 больных диагноз был опровергнут. Затем ученые измерили температуру выдыхаемого воздуха у всех пациентов. Это было сделано с помощью устройства под названием X-Halo. Исследователи заметили, что люди с раком легких имели более высокую температуру дыхания, чем здоровые люди. При этом температура выдыхаемого воздуха постепенно увеличивалась с каждым годом, если человек курил.
Полученные результаты показывают, что рак легких вызывает увеличение температуры выдыхаемого воздуха. Это важное открытие может в будущем изменить метод диагностики данной болезни.