Բիզնես քոուչ, կորպորատիվ կառավարման ոլորտում կոնֆլիկտային իրավիճակների մեդիատոր Օլգա Աբրամովան պատմել է կոմպուլսիվ շատակերության անսպասելի պատճառի մասին։ Այս մասին հայտնում է «Լենտա»-ն։
Նրա խոսքով՝ ուտելու խանգարման պատճառ կարող է լինել սթրեսային աշխատանքային միջավայրը։
«Հաճախ գործընկերները կոնֆլիկտներն ագրեսիվ կերպով են լուծում, ինչը քայքայիչ հետեւանքներ է ունենում նրանց հոգեբանության եւ գործընկերների համար: Դա իր հերթին աշխատակիցների սթրեսի եւ ինքնավստահության անկման է հանգեցնում»,- պարզաբանել է Աբրամովան։
Նա նշել է, որ սթրեսը կուտակվելու հատկություն ունի, ինչի պատճառով էլ աշխատանքից հետո սթրեսի ենթարկված մարդը կարող է տուն գալ եւ հանգստանալ՝ մեծ քանակությամբ անպիտան սնունդ ուտելով։
«Սննդի օգնությամբ սթրեսը թուլացնելու կախվածություն է ձեւավորվուիմ։ Խնդիրները չեն լուծվում, այլ մնում են ենթագիտակցական մակարդակում, ինչի հետեւանքով կոնֆլիկտի հետ կապված անհանգստությունը բթացվում է սննդով»,- բացատրել է Աբրամովան:
Փորձագետը խորհուրդ է տվել զրուցել կոնֆլիկտի մեջ ներգրավված անձի հետ, հայտնում է «Մոսկվա 24»-ը։
«Քննարկեք ձեր ընդհանուր խնդիրը, որը պետք է լուծվի: Կարեւոր է կիսվել, թե ինչպես եք տեսնում խնդիրը՝ առանց մեղադրելու, եւ բացատրել, թե ինչպես է իրավիճակն ազդում ձեզ վրա: Այնուհետեւ քննարկեք, թե ինչն է կոնֆլիկտի հանգեցրել եւ ինչո՞ւ է կարեւոր այն լուծել: Դրանից հետո դուք կարելի է ուսումնասիրել խնդրից դուրս գալու տարբերակները եւ փոխզիջում գտնել, որը կբավարարի երկու կողմերին էլ»,- եզրափակել է Աբրամովան։

Названа неожиданная причина компульсивного переедания
Бизнес-коуч, медиатор конфликтных ситуации в сфере корпоративного управления Ольга Абрамова рассказала о неожиданной причине компульсивного переедания. Об этом сообщает Лента.ру.
По ее словам, расстройство пищевого поведения может быть вызвано напряженной обстановкой на работе.
«Часто коллеги решают конфликты агрессивно, с разрушительными последствиями для психики своей и коллег. Это, в свою очередь, приводит к стрессу и неуверенности сотрудников в себе», – пояснила Абрамова.
Она отметила, что напряжение имеет накопительный характер, из-за чего после работы человек в стрессе может прийти домой и расслабиться с помощью употребления вредной пищи в больших количествах.
«Формируется зависимость – снимать напряжение при помощи еды. Проблемы не решаются, а остаются в подсознании, как итог – тревога в конфликте заедается», – пояснила Абрамова.
Эксперт посоветовала поговорить с человеком, вовлеченным в конфликт, передает Москва 24
«Обсудите вашу общую проблему, которая требует решения. Важно поделиться тем, как вы видите проблему, без обвинений, и объяснить, как эта ситуация влияет на вас. Затем обсудите, что привело к конфликту и почему важно его решить. После этого можно изучить варианты выхода из проблемы и найти компромисс, который устроит обе стороны», – заключила Абрамова.