Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի 10-12 տոկոս աճ է գրանցվել. Ներսես Գրիգորյան
Անցած երկու շաբաթվա ընթացքում, նախորդ երկու շաբաթվա համեմատ, կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի  10-12 տոկոս աճ է գրանցվել։ Նույն պատկերը, ըստ վիճակագրության, դիտվում է շաբաթական համատեքստում։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ եւ ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության բաժնի համաճարակաբան Ներսես Գրիգորյանը։
«Չնայած նրան, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը կայուն է, այնուամենայնիվ, վարակվածների թվի աճի միտում կա։ Խոսքը հիմնականում օմիկրոն շտամի եւ դրա BA.4 եւ BA.5 ենթատեսակների մասին է։
Ծայրահեղ վիճակում Կկորոնավիրուսով հիվանդները, այն ժամանակահատվածի համեմատած, երբ գերակշռում էր դելտա շտամը, քիչ են։ Գերակշռում են հիմնականում ասիմպտոմատիկ եւ թեթեւ ընթացքով հիվանդները։
Եթե վարակվածների թվի աճ ​​նկատվի՝ կախված հիվանդության ծանրությունից եւ այլ հանգամանքներից, ապա անհրաժեշտության դեպքում սահմանափակումներ մտցնելու եւ կանխարգելիչ միջոցառումներ կիրառելու առաջարկներ կներկայացվեն»,- նշեց Գրիգորյանը։
Նա հիշեցրեց, որ այժմ բոլոր սահմանափակումները հանվել են, իսկ դիմակային ռեժիմը գործում է միայն բժշկական կազմակերպությունների համար։
Գրիգորյանը մատնանշեց մարդաշատ եւ փակ վայրերում բժշկական դիմակներ կրելու, սոցիալական հեռավորության պահպանման, մարդաշատ եւ փակ վայրերում միջոցառումներ անցկացնելուց հրաժարվելու ցանկալիությունը։
Նրա խոսքով՝ ուսումնական տարվա սկզբին կորոնավիրուսային վարակի դեպքերի աճ է  սպասվում՝ պայմանավորված մարդկանց միջեւ շփումների ակտիվացմամբ։
«Այդ ուղղությամբ, անհրաժեշտության դեպքում, եւս առաջարկներ կարվեն, եթե աճը շարունակվի»,- ընդգծեց համաճարակաբանը։
Գրիգորյանն ասաց, որ Երեւանում վարակման դեպքերի բարձր մակարդակ է նկատվում։
«դեպքերի համեմատաբար բարձր ցուցանիշ է գրանցվել նաեւ Արմավիրի, Կոտայքի եւ Արարատի մարզերում»,- եզրափակեց նա։

Nerses Grigoryan: 10-12% increase in covid morbidity registered in Armenia
Over the past two weeks compared with the previous two weeks recorded an increase in the incidence of coronavirus infection at 10-12%. The same picture is observed in the statistics on a weekly basis, Nerses Grigoryan, Armenian Health Ministry epidemiologist, told NEWS.am Medicine correspondent.
"Despite the fact that the situation with coronavirus in Armenia is stable, nevertheless, there is a tendency to increase the number of infected people. This is mainly caused by the Omicron strain and its sub-variants BA.4 and BA.5.
There are few patients with coronavirus in critically severe condition compared to the period when the delta strain prevailed. Mostly asymptomatic patients and patients in a mild form prevail.
If there is an increase in the number of infected people depending on the severity of the disease and other aspects, proposals for restrictions and preventive measures will be made if necessary," Grigoryan noted.
He reminded that currently all restrictions have been lifted and the mask regime applies only to medical organizations.
Grigoryan pointed to the desirability of wearing medical masks in crowded and closed places, observing social distance, refusing to hold events in crowded and closed places.
According to his assessment, with the beginning of the school year an increase in the incidence of coronavirus infection is expected due to the intensification of contacts between people.
"Suggestions will also be made in this direction, if necessary, if the growth continues," the epidemiologist said.
Grigoryan said that a high level of morbidity is observed in Yerevan.
"Relatively high incidence rates are also recorded in Armavir, Kotayk and Ararat regions," he concluded.