Վիրաբույժները ճկուն կաթետեր են ստեղծել ռոբոտների միջոցով ուղեղը վիրահատելու համար
Գիտնականների միջազգային խումբը ռոբոտ վիրաբույժների միջոցով ուղեղի նվազագույն ինվազիվ վիրաբուժության համար ճկուն սարք է մշակել: Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի եւ Միլանի համալսարանի հետազոտողների աշխատանքի արդյունքները հրապարակված են PLOS ONE ամսագրում, հայտնում է քոլեջի մամուլի ծառայությունը։
journalpone0275686g001_1666356756709_x2.jpg (242 KB)
Սարքը կազմված է փափուկ, ճկուն կաթետերից, որը չի վնասում ուղեղի մեջ մտնելիս, ինչպես նաեւ արհեստական ինտելեկտով  ռոբոտացված ձեռք, որն օգնում է վիրաբույժներին կաթետերն անցկացնել գլուղեղի հյուսվածքի միջով:
hqdefault.jpg (24 KB)
Կաթետերը ստեղծելիս հետազոտողները ոգեշնչվել են մակաբույծ մեղուների օրգաններից, որոնք նրանք օգտագործում են իրենց ձվերը ծառերի կեղեւում ածելու համար։ Կաթետերը բաղկացած է չորս հատվածից, որոնք սահում են միմյանց վրա՝ ապահովելով ճկուն կառավարում:
journalpone0275686g010_1666357359488_x2.jpg (237 KB)
Ներկայումս ուղեղի վիրաբուժությունում օգտագործում են կոշտ կաթետերներ, որոնք դժվար է ճշգրիտ տեղադրել առանց ռոբոտացված գործիքների օգնության: Կաթետերների ոչ ճկունությունը՝ զուգորդված ուղեղի բարդ կառուցվածքի հետ, լրացուցիչ ռիսկեր է ստեղծում։
Սարքը փորձարկելու համար հետազոտողները կաթետերը  մտցրել են երկու կենդանի ոչխարների ուղեղի մեջ: Կենդանիներին ցավազրկողներ են տվել եւ մեկ շաբաթ շուրջօրյա հետեւել են  ցավի կամ սթրեսի նշանների առկայությունը, իսկ հետո նրանց սպանել եւ դիահերձել են: Գիտնականները կաթետերի տեղադրումից հետո ոչխարների մոտ ցավի, հյուսվածքների վնասման կամ վարակի նշաններ չեն հայտնաբերել:
journalpone0275686g009_1666357030406_x2.jpg (218 KB)
Հեղինակները ակնկալում են սարքը կլինիկայում  սկսել օգտագործել առաջիկա չորս տարում։ Մշակումը կօգնի վիրաբույժներին ավելի խորը ներթափանցել ուղեղի մեջ եւ կհեշտացնի գլխուղեղի ուռուցքների, Պարկինսոնի հիվանդության եւ էպիլեպսիայի ախտորոշումն ու ուսումնասիրությունը:

October 25, 2022  11:59
An international team of scientists has developed a flexible device for minimally invasive brain surgery using robotic surgeons. The findings of researchers from Imperial College London and the University of Milan have been published in the journal PLOS ONE, according to the college's press service.
journalpone0275686g001_1666356756709_x2.jpg (242 KB)
The device consists of a soft, flexible catheter that does not damage the brain when inserted, and a robotic arm with artificial intelligence that helps surgeons guide the catheter through brain tissue.
hqdefault.jpg (24 KB)
In creating the catheter, the researchers were inspired by the organs of parasitic bees, which they use to lay eggs in the bark of trees. The catheter consists of four segments that slide over each other, providing flexible control.
journalpone0275686g009_1666357030406_x2.jpg (218 KB)
Currently, rigid catheters are used in brain surgery, which are difficult to install accurately without the help of robotic instruments. The inflexibility of catheters, combined with the complex structure of the brain, creates additional risks.
To test their platform, the researchers placed a catheter in the brains of two live sheep. The animals were given painkillers and monitored around the clock for a week for signs of pain or stress, and then they were sedated and cut open. The scientists found no signs of pain, tissue damage or infection in the sheep after the catheter was implanted.
journalpone0275686g010_1666357359488_x2.jpg (237 KB)
The authors expect to start using the device in the clinic within the next four years. The development will help surgeons penetrate deeper into the brain and facilitate the diagnosis and investigation of brain tumors, Parkinson's disease and epilepsy.