2022 թվականի 5 տեխնոլոգիական առաջընթաց, որոնք կփոխեն բժշկությունը
Տեխնոլոգիան եւ բժշկությունն այնքան վաղուց  ընդհանուր պատմություն ունեն, որ երկու երեւույթները գործնականում անբաժան են դարձել: Դժվար է պատկերացնել, թե որտեղ կլիներ այսօր ժամանակակից բժշկությունը եւ, ըստ էության, մարդկությունը առանց պատկերների, մանրադիտակների, կարդիոխթանիչների, պրոթեզների եւ այլն։
Մտաբերելով, թե որքան հեռու ենք մենք հասել՝ հիվանդությունները հայտնաբերելու եւ ախտորոշելու ունակությունից մինչեւ բուժման եւ վերականգնման կատարելագործում, պետք է փաստել, թե ինչպես է տեխնոլոգիան բարելավել մարդու կյանքը:
Mashable պորտալը լուսաբանել է 2022 թվականի որոշ ուշագրավ եւ հաճախ զարմանալի տեխնոլոգիական առաջընթացներ, որոնք շուտով կարող են փոխել բժշկությունը:
1. Բիոնիկ աչքերը կարող են վերականգնել աղոտ տեսողությունը կամ կուրությունը
Տարեսկզբին Լոնդոնի Moorfields Eye Hospital-ի վիրաբույժները հաջողությամբ ավարտել են Մեծ Բրիտանիայում բիոնիկ աչքի փոխպատվաստման առաջին վիրահատությունը: Պացիենտը 88-ամյա կին էր՝ տարիքային մակուլյար դեգեներացիայով՝  հիվանդություն, որն ազդում է տեսողական դաշտի միջին հատվածի վրա եւ կարող է առաջացնել կամ մշուշոտ տեսողություն կամ կուրություն աչքի այդ հատվածում:
Կնոջ աչքի ցանցաթաղանթում երկմիլիմետրանոց միկրոչիպ է տեղադրվել, որից հետո նրան ոչ մեծ համակարգչին միացված տեսախցիկով ակնոց են հագցրել։ Տեսախցիկը սքանավորել է շրջակա միջավայրը եւ տեղեկատվությունը փոխանցել չիպին, որն այնուհետեւ էլեկտրական ազդանշանների միջոցով ուղարկում է ուղեղ։
Բիոնիկ աչքը դեռ հետազոտության փուլում է։
2. Ուռուցքները ուսումնասիրելու բոլորովին նոր միջոց
Ուռուցքները եռաչափ բնույթ ունեն, սակայն մինչ այժմ դրանք ուսումնասիրելու համար օգտագործել ենք երկչափ պատկերներ։Կարծելով, որ 3D սքանավորումը կարող է բացահայտել քաղցկեղի ավելի շատ գաղտնիքներ, Քեմբրիջի Cancer Research UK ինստիտուտի հետազոտողների խումբը մշակել է ուռուցքի նորարարական VR քարտեզ: Նախագիծը, որը ղեկավարում էր պրոֆեսոր Գրեգ Հեննոնը, իրենից ներկայացնում էր միջազգային միջդիսցիպլինար համագործակցություն  գիտնականների եւ VR նկարիչների միջեւ: Քարտեզը ստեղծելու համար Imaxt լաբորատորիայում Հաննոնի խումբը համագործակցել է Օուեն Հարիսի եւ նրա Skil Interactive ընկերության հետ, որոնք մշակել են վիրտուալ իրականության ծրագրային ապահովում։
3. Բիոպրինտինգը պետք է դեր խաղա դոնոր օրգանների փոխպատվաստման մեջ
Ինչ անել, եթե դոնորներին սպասելու փոխարեն մենք կարողանայինք պարզապես տպել մարդու օրգանները: Ապրիլին ուսումնասիրվել է կենսատպագրության զարմանալի զարգացումը եւ դոնորների փոխպատվաստման ապագայում դրա հնարավոր դերը:
Կենսատպումն արդեն հասել է որոշ բարձունքների՝ բնական ծավալով ընդամենը 19 րոպեում ձեռքով տպումից մինչեւ լյարդի մոդել եւ թոքերի օդային պարկ՝ մետաղադրամի չափով։
4. Արհեստական ինտելեկտի շնորհիվ պրոթեզները կարող են ավելի ինտուիտիվ դառնալ
2022 թվականին տեխնոլոգիական ստարտափ Esper Bionics-ը մշակել է ինքնուսուցանվող բիոնիկ ձեռք, որը խոստանում է մարդու մարմինը կապել պրոթեզավորված վերջույթների հետ։ Էսպերի ձեռքը ավելի թեթեւ է, քան մարդու ձեռքը, այն օգտագործում է արհեստական բանականություն՝ օգտագործողի անհատական վարքի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքելու համար՝  մկանների գործունեությունն ավելի լավ որոշելու եւ արտաքին խթաններին արձագանքելու համար: Սա նշանակում է, որ ձեռքը ժամանակի ընթացքում բարելավվում է, քանի որ այն ավելի ու ավելի շատ տեղեկություններ է հավաքում իր օգտագործողի մասին:
Այն բանից հետո, երբ Mashable-ը այդ մասին հայտնել է փետրվարի սկզբին, պրոթեզավորված ձեռքը TIME-ի կողմից ճանաչվել է 2022 թվականի լավագույն գյուտերից մեկը
5. Բիոնիկ էկզոկմախքներ երեխաների համար
Ապրիլին հայտնի է դարձել պատմության մեջ առաջին բիոնիկ էկզոկմախքի մասին, որը հատուկ ստեղծվել է երեխաների համար։ Իսպանական Marsi Bionics տեխնոլոգիական ընկերությունը ստեղծել է ATLAS 2030-ը՝ օգնելու նյարդամկանային հիվանդություններ ունեցող երեխաներին, ինչպիսիք են մկանային ատրոֆիան եւ ուղեղային կաթվածը: Էկզոկմախքը կարող է աջակցել երեխայի ամբողջ մարմնին՝ իրանից մինչեւ ոտքեր, չնայած կա գլխի համար հենարան հավելելու տարբերակ։
Էկզոկմախքը հագեցած է հոդերով, որոնք համակարգի սենսորների հետ միասին ճանաչում են օգտագործողի մտադրությունները՝ դրանք վերածելու գործողությունների։ ATLAS 2030-ն ապահովում է ամբողջական կայունություն՝ թույլ տալով օգտվողին ինքնուրույն շարժվել: Ներկայումս կա մի ձեւ, որը հասանելի է նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են էկզոկմախքի օգտագործմամբ:

5 технологических прорывов 2022 года, которые изменят медицину
Технологии и медицина имеют общую историю так давно, что эти два явления стали практически неразделимы. Трудно представить, где бы сегодня была современная медицина и, по сути, человечество без снимков, микроскопов, кардиостимуляторов, протезов и так далее.
Задумываясь о том, как далеко мы продвинулись - от способности обнаруживать и диагностировать заболевания до совершенствования лечения и реабилитации, - следует констатировать, как технологии улучшили жизнь человека.
Портал Mashable рассказал о некоторых замечательных и зачастую удивительных технологических прорывах 2022 года, которые вскоре могут изменить медицину.
1. Бионические глаза могут восстановить нечеткое зрение или слепоту
В начале года хирурги лондонской больницы Moorfields Eye Hospital успешно завершили первую в Великобритании операцию по пересадке бионического глаза. Пациенткой была 88-летняя женщина с возрастной макулярной дегенерацией (ВМД) - заболеванием, которое поражает среднюю часть поля зрения и может вызвать либо затуманенное зрение, либо слепоту в этой области глаза.
В сетчатку глаза женщины был имплантирован двухмиллиметровый микрочип, после чего ей надели очки с камерой, подключенной к небольшому компьютеру. Камера сканировала окружающую обстановку и передавала информацию на чип, который затем посылал ее в мозг с помощью электрических сигналов.
Бионический глаз все еще находится на стадии исследования.
2. Совершенно новый способ изучения опухолей
Опухоли имеют трехмерную природу, однако до сих пор для их изучения мы использовали двухмерные изображения. Полагая, что 3D-сканирование может раскрыть больше секретов рака, группа исследователей из Кембриджского института Cancer Research UK разработала инновационную VR-карту опухоли. Проект, возглавляемый профессором Грегом Хэнноном, представлял собой международное междисциплинарное сотрудничество между учеными и VR-художниками. Для создания карты группа Хэннона в лаборатории IMAXT сотрудничала с Оуэном Харрисом и его компанией Súil Interactive, которые разработали программное обеспечение виртуальной реальности.
3. Биопринтинг должен сыграть свою роль в трансплантации донорских органов
Что если бы вместо того, чтобы ждать доноров, мы могли бы просто печатать человеческие органы? В апреле было исследовано удивительное развитие биопечати и ее потенциальной роли в будущем донорской трансплантации.
От руки в натуральную величину, напечатанной всего за 19 минут, до модели печени и воздушного мешка легкого размером с монету - биопринтинг уже достиг некоторых высот.
4. Протезы могут стать более интуитивными благодаря искусственному интеллекту
В 2022 году технологический стартап Esper Bionics разработал самообучающуюся бионическую руку, которая обещает соединить человеческое тело с протезами конечностей более бесшовным способом. Рука Эспера легче человеческой руки, она использует искусственный интеллект для сбора информации об индивидуальном поведении пользователя, чтобы лучше определять мышечную активность и реагировать на внешние раздражители. Это означает, что рука со временем совершенствуется, поскольку собирает все больше информации о своем пользователе.
С тех пор как Mashable сообщил об этом в начале февраля, протез руки был назван одним из лучших изобретений 2022 года по версии TIME.
5. Бионические экзоскелеты для детей
В апреле стало известно о первом в истории бионическом экзоскелете, созданном специально для детей. Испанская технологическая компания Marsi Bionics создала ATLAS 2030 для помощи детям с нервно-мышечными заболеваниями, такими как мышечная атрофия и церебральный паралич. Экзоскелет может поддерживать все тело ребенка - от туловища до ступней, хотя есть возможность добавить опору для головы.
Экзоскелет оснащен суставами, которые вместе с датчиками системы распознают намерения пользователя, чтобы преобразовать их в действия. ATLAS 2030 обеспечивает полную стабильность, позволяя пользователю двигаться автономно. В настоящее время существует форма, доступная для тех, кто заинтересован в использовании экзоскелета.