2022 թվականի 5 տեխնոլոգիական առաջընթաց, որոնք կփոխեն բժշկությունը
Տեխնոլոգիան եւ բժշկությունն այնքան վաղուց  ընդհանուր պատմություն ունեն, որ երկու երեւույթները գործնականում անբաժան են դարձել: Դժվար է պատկերացնել, թե որտեղ կլիներ այսօր ժամանակակից բժշկությունը եւ, ըստ էության, մարդկությունը առանց պատկերների, մանրադիտակների, կարդիոխթանիչների, պրոթեզների եւ այլն։
Մտաբերելով, թե որքան հեռու ենք մենք հասել՝ հիվանդությունները հայտնաբերելու եւ ախտորոշելու ունակությունից մինչեւ բուժման եւ վերականգնման կատարելագործում, պետք է փաստել, թե ինչպես է տեխնոլոգիան բարելավել մարդու կյանքը:
Mashable պորտալը լուսաբանել է 2022 թվականի որոշ ուշագրավ եւ հաճախ զարմանալի տեխնոլոգիական առաջընթացներ, որոնք շուտով կարող են փոխել բժշկությունը:
1. Բիոնիկ աչքերը կարող են վերականգնել աղոտ տեսողությունը կամ կուրությունը
Տարեսկզբին Լոնդոնի Moorfields Eye Hospital-ի վիրաբույժները հաջողությամբ ավարտել են Մեծ Բրիտանիայում բիոնիկ աչքի փոխպատվաստման առաջին վիրահատությունը: Պացիենտը 88-ամյա կին էր՝ տարիքային մակուլյար դեգեներացիայով՝  հիվանդություն, որն ազդում է տեսողական դաշտի միջին հատվածի վրա եւ կարող է առաջացնել կամ մշուշոտ տեսողություն կամ կուրություն աչքի այդ հատվածում:
Կնոջ աչքի ցանցաթաղանթում երկմիլիմետրանոց միկրոչիպ է տեղադրվել, որից հետո նրան ոչ մեծ համակարգչին միացված տեսախցիկով ակնոց են հագցրել։ Տեսախցիկը սքանավորել է շրջակա միջավայրը եւ տեղեկատվությունը փոխանցել չիպին, որն այնուհետեւ էլեկտրական ազդանշանների միջոցով ուղարկում է ուղեղ։
Բիոնիկ աչքը դեռ հետազոտության փուլում է։
2. Ուռուցքները ուսումնասիրելու բոլորովին նոր միջոց
Ուռուցքները եռաչափ բնույթ ունեն, սակայն մինչ այժմ դրանք ուսումնասիրելու համար օգտագործել ենք երկչափ պատկերներ։Կարծելով, որ 3D սքանավորումը կարող է բացահայտել քաղցկեղի ավելի շատ գաղտնիքներ, Քեմբրիջի Cancer Research UK ինստիտուտի հետազոտողների խումբը մշակել է ուռուցքի նորարարական VR քարտեզ: Նախագիծը, որը ղեկավարում էր պրոֆեսոր Գրեգ Հեննոնը, իրենից ներկայացնում էր միջազգային միջդիսցիպլինար համագործակցություն  գիտնականների եւ VR նկարիչների միջեւ: Քարտեզը ստեղծելու համար Imaxt լաբորատորիայում Հաննոնի խումբը համագործակցել է Օուեն Հարիսի եւ նրա Skil Interactive ընկերության հետ, որոնք մշակել են վիրտուալ իրականության ծրագրային ապահովում։
3. Բիոպրինտինգը պետք է դեր խաղա դոնոր օրգանների փոխպատվաստման մեջ
Ինչ անել, եթե դոնորներին սպասելու փոխարեն մենք կարողանայինք պարզապես տպել մարդու օրգանները: Ապրիլին ուսումնասիրվել է կենսատպագրության զարմանալի զարգացումը եւ դոնորների փոխպատվաստման ապագայում դրա հնարավոր դերը:
Կենսատպումն արդեն հասել է որոշ բարձունքների՝ բնական ծավալով ընդամենը 19 րոպեում ձեռքով տպումից մինչեւ լյարդի մոդել եւ թոքերի օդային պարկ՝ մետաղադրամի չափով։
4. Արհեստական ինտելեկտի շնորհիվ պրոթեզները կարող են ավելի ինտուիտիվ դառնալ
2022 թվականին տեխնոլոգիական ստարտափ Esper Bionics-ը մշակել է ինքնուսուցանվող բիոնիկ ձեռք, որը խոստանում է մարդու մարմինը կապել պրոթեզավորված վերջույթների հետ։ Էսպերի ձեռքը ավելի թեթեւ է, քան մարդու ձեռքը, այն օգտագործում է արհեստական բանականություն՝ օգտագործողի անհատական վարքի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքելու համար՝  մկանների գործունեությունն ավելի լավ որոշելու եւ արտաքին խթաններին արձագանքելու համար: Սա նշանակում է, որ ձեռքը ժամանակի ընթացքում բարելավվում է, քանի որ այն ավելի ու ավելի շատ տեղեկություններ է հավաքում իր օգտագործողի մասին:
Այն բանից հետո, երբ Mashable-ը այդ մասին հայտնել է փետրվարի սկզբին, պրոթեզավորված ձեռքը TIME-ի կողմից ճանաչվել է 2022 թվականի լավագույն գյուտերից մեկը
5. Բիոնիկ էկզոկմախքներ երեխաների համար
Ապրիլին հայտնի է դարձել պատմության մեջ առաջին բիոնիկ էկզոկմախքի մասին, որը հատուկ ստեղծվել է երեխաների համար։ Իսպանական Marsi Bionics տեխնոլոգիական ընկերությունը ստեղծել է ATLAS 2030-ը՝ օգնելու նյարդամկանային հիվանդություններ ունեցող երեխաներին, ինչպիսիք են մկանային ատրոֆիան եւ ուղեղային կաթվածը: Էկզոկմախքը կարող է աջակցել երեխայի ամբողջ մարմնին՝ իրանից մինչեւ ոտքեր, չնայած կա գլխի համար հենարան հավելելու տարբերակ։
Էկզոկմախքը հագեցած է հոդերով, որոնք համակարգի սենսորների հետ միասին ճանաչում են օգտագործողի մտադրությունները՝ դրանք վերածելու գործողությունների։ ATLAS 2030-ն ապահովում է ամբողջական կայունություն՝ թույլ տալով օգտվողին ինքնուրույն շարժվել: Ներկայումս կա մի ձեւ, որը հասանելի է նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են էկզոկմախքի օգտագործմամբ:

5 technological breakthroughs in 2022 that could enhance medicine
Technology and medicine have shared a common history so long ago that the two phenomena have become virtually inseparable. It is hard to imagine where modern medicine and, indeed, humanity would be today without scans, microscopes, pacemakers, prosthetics, and so on.
As we think about how far we've come, from the ability to detect and diagnose disease to improved treatment and rehabilitation, it's worth noting how technology has improved human life.
To wrap up the year, let's talk about some of the remarkable and often surprising technological breakthroughs of 2022 that could soon change medicine.
Bionic eyes could restore blurred vision or blindness
Earlier this year, surgeons at London's Moorfields Eye Hospital successfully completed the UK's first bionic eye transplant. The patient was an 88-year-old woman with age-related macular degeneration (AMD), a disease that affects the middle portion of the visual field and can cause either blurred vision or blindness in that area of the eye.
A two-millimeter microchip was implanted into the woman's retina and she was then fitted with glasses with a camera connected to a small computer. The camera scanned her surroundings and transmitted information to the chip, which then sent it to her brain via electrical signals.
The bionic eye is still in the research phase.
A whole new way to study tumors
Tumors are three-dimensional in nature, but so far we have used two-dimensional images to study them. Believing that 3D scanning could reveal more of the secrets of cancer, a team of researchers at Cambridge-based Cancer Research UK has developed an innovative VR map of a tumor. The project, led by Professor Greg Hannon, was an international, interdisciplinary collaboration between scientists and VR artists. To create the map, Hannon's group in the IMAXT lab collaborated with Owen Harris and his company Súil Interactive, who developed the virtual reality software.
Bioprinting has a role to play in donor organ transplants
What if, instead of waiting for donors, we could just print human organs? April explored the amazing development of bioprinting and its potential role in the future of donor transplantation.
From a life-size hand printed in just 19 minutes to a liver model and a coin-sized lung air sac, bioprinting has already reached some heights.
Prosthetics could become more intuitive thanks to artificial intelligence
In 2022, technology startup Esper Bionics has developed a self-learning bionic arm that promises to connect the human body to prosthetic limbs in a more seamless way. The Esper arm is lighter than a human hand, and it uses artificial intelligence to gather information about the user's individual behavior to better detect muscle activity and respond to external stimuli. This means that the hand improves over time as it gathers more and more information about its user.
Since Mashable reported on it in early February, the prosthetic arm has been named one of the best inventions of 2022 by TIME.
Bionic exoskeletons for children
In April, we learned about the first-ever bionic exoskeleton designed specifically for children. Spanish technology company Marsi Bionics created ATLAS 2030 to help children with neuromuscular diseases such as muscular atrophy and cerebral palsy. The exoskeleton can support a child's entire body, from the torso to the feet, although it is possible to add support for the head.
The exoskeleton is equipped with joints that, along with system sensors, recognize the user's intentions to translate them into actions. The ATLAS 2030 provides full stability, allowing the user to move autonomously. There is currently a form available for those interested in using the exoskeleton.