Ձու՝ օգտակա՞ր, թե՞ վնասակար
Նորագույն հետազոտությունը, որը վերլուծել է ավելի քան կես միլիոն մարդու տվյալները, ցույց է տվել, որ ձու ուտելը առողջության համար ռիսկեր  է պարունակում: Հետազոտության մասնակիցներին հետեւել են մոտ 16 տարի։ Նրանք ամեն տարի լրացրել են իրենց սննդակարգի վերաբերյալ մանրամասն հարցաթերթիկներ:
Օրական յուրաքանչյուր հավելյալ 300 մգ խոլեստերինի կամ կես ձվի օգտագործումը կապված է եղել ցանկացած պատճառով մահվան վտանգի ավելացման հետ, այդ թվում քաղցկեղով (7 տոկոս)։
Միեւնույն ժամանակ, խոսքն այդ ցուցանիշի վրա ձվի սպիտակուցների ազդեցության մասին չի եղել։
PLoS Medicine-ում հրապարակված հետազոտության հեղինակները կարծում են, որ սննդակարգում խոլեստերինի եւ հատկապես ձվի դեղնուցի սահմանափակումը պետք է նվազեցնի մահվան ռիսկը:
Օրական քանի ձու կարելի է ուտել առանց առողջության համար ռիսկի
Ձուն սննդային խոլեստերինի կարեւոր աղբյուր է։ Գիտնականները վաղուց են վիճում, թե որքանով է վտանգավոր  այն ուտելը եւ օրական քանի ձու կարելի է ուտել:
Science Media Centre-ի մեկնաբանություններում մի շարք փորձագետներ թերահավատորեն են մոտեցել աշխատանքին։
«Հետազոտության ամենամեծ թերությունն այն է, թե ինչպես են հավաքվել ձվի օգտագործման վերաբերյալ տվյալները», - ասում է Գլազգոյի համալսարանի ավագ դասախոս Ադա Գարսիան: Երբ մարդկանց խնդրում են հիշել, թե ինչ են նրանք կերել ամբողջ տարվա ընթացքում, հնարավոր են մեծ թվով սխալներ, հիշեցրել է նա։ Նման ուսումնասիրությունները կարող են ճշգրիտ արդյունքներ չտալ:
«Մենք սննդային համակցություններով ենք սնվում, եւ սննդակարգի մեկ առանձին ասպեկտը՝ այս դեպքում՝ ձուն, չի կարող բոլոր խնդիրների պատճառ լինել», - ասել է  Գարսիան:
Սուրեյի համալսարանի նյութափոխանակության մասնագետ, պրոֆեսոր Բրյուս Գրիֆինը նշում է, որ նախկինում հայտնի էր մեծ թվով ձու ուտելու եւ սննդային խոլեստերինի եւ անառողջ ապրելակերպի միջեւ կապը: Հետեւաբար, սննդակարգում ձվի «ազդեցությունը» կարող է պայմանավորված լինել այլ գործոններով: Նրանք, ովքեր շատ ձու են ուտում, հակված են ավելի շատ յուղոտ եւ ավելի քիչ առողջ սնունդ (բանջարեղեն, մրգեր) ուտել: Նրանք կարող են ունենալ ավելի ցածր եկամուտ եւ կրթություն:
«Չնայած երկար տարիների հետազոտություններին՝ սննդակարգում եւ առողջության համար ձվի մասին հարցը մնում է անպատասխան: Բազմաթիվ համաճարակաբանական հետազոտություններ տվել են հակասական արդյունքներ․ մի մասը նշում է, որ չափավոր քանակությամբ ձուն օգտակար է, մյուսները պնդում են, որ դրանք կարող են վնասակար լինել: Այս ուսումնասիրությունը, թեեւ որակյալ է կատարվել, միայն ավելի շատ աղմուկ է ավելացնում  քննարկմանը», - ասում է Լոնդոնի համալսարանական քոլեջից Ռիյազ Պատելը:

Eggs: are they good or bad?
Egg consumption is associated with health risks, the latest study, which processed data from more than half a million people, has found.  Study participants were followed for about 16 years. They filled out detailed questionnaires about their diet each year.
Eating every extra 300 milligrams of cholesterol or every half-egg a day was associated with a 7% increased risk of death from any cause, including cancer. At the same time, there was no effect of egg whites on that figure.
The authors of the study, published in PLoS Medicine, believe that limiting cholesterol and specifically egg yolks in the diet should reduce the risk of death.
How many eggs a day you can eat without risking your health
Eggs are an important source of dietary cholesterol. Scientists have long debated how dangerous it is to eat them and how many eggs a day you can eat.
In comments for Science Media Centre, a number of experts expressed skepticism about the work.
The biggest flaw in the study is the way the information about egg consumption was collected, said Ada Garcia, a senior lecturer at Glasgow University. When people are asked to recall what they ate for an entire year, a large number of errors are possible, she reminded. Such studies cannot produce accurate results.
Professor Bruce Griffin, a metabolism specialist at the University of Surrey, points out that it has previously been known to link eating large amounts of eggs and dietary cholesterol and unhealthy lifestyles. Therefore, the "effect" of eggs in the diet may be mediated by other factors. Those who eat more eggs are more likely to eat more fatty foods and few healthy foods (vegetables, fruits). They may have lower incomes and education levels.